W czwartek 11 kwietnia szwajcarscy aktywiści Greenpeace zjawili się na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Nestlé w Lozannie, by skonfrontować zarząd firmy z jej plastikowymi śmieciami, które zanieczyszczają morza i oceany. Aktywiści domagali się, by firma odeszła od jednorazowego plastiku i przeszła na system oparty na ponownym wykorzystaniu opakowań.

Na pokojowy protest aktywiści przyszli z jednorazowymi plastikowymi opakowaniami firmy oraz banerami “Nestlé stop single use” (“Nestlé, porzuć jednorazowy plastik”) i “Nestlé, this is yours” (“Nestlé, to twoje”). Następnie oddali odpady kierownictwu firmy i wrócili na swoje miejsca.

– Zanieczyszczenie plastikiem to katastrofa środowiskowa i widoczny symptom globalnego kryzysu wywołanego gospodarką nastawioną na rosnącą konsumpcję. W ubiegłym roku Nestlé wyprodukowało 1,7 mln ton plastiku. To o 13 proc. więcej niż w poprzednim roku, chociaż firma twierdziła, że poważnie traktuje kwestię zanieczyszczenia plastikiem. Najwyższy czas, żeby Nestlé naprawdę wzięło odpowiedzialność za swój wkład w ogrom problemu. Potrzebny jest konkretny, ambitny plan działania na rzecz zmniejszenia produkcji plastiku i inwestycja w prawdziwie zrównoważony system ponownego wykorzystywania opakowań – powiedziała obecna na miejscu Jennifer Morgan, dyrektor wykonawcza Greenpeace International.

Opublikowany niedawno przez Global Alliance for Incinerator Alternatives raport “Plastics exposed” podaje, że Nestlé znalazło się w czołówce firm najbardziej odpowiedzialnych za zanieczyszczenie plastikiem w audycie śmieci wykonanym na Filipinach, w miejscach, które na skutek globalnej gospodarki odpadami stały się wysypiskami.

– Problem odpadów z tworzyw sztucznych tak widoczny na Filipinach i w innych krajach azjatyckich to konsekwencja decyzji podejmowanych przez zarządy wielkich firm. Masowa sprzedaż produktów w opakowaniach, których nie da się przetworzyć to przepis na globalny kryzys. Tymczasem przez lata wpajano nam, że nawyki konsumenckie, recykling oraz lepsze zagospodarowanie odpadów stanowią odpowiedź na problem wszechobecnego plastiku. Najwyższa pora na prawdziwe rozwiązania, pora by korporacje wzięły odpowiedzialności za plastikową epidemię – skomentowała Magdalena Figura z polskiego oddziału Greenpeace.

Greenpeace domaga się od Nestlé i innych międzynarodowych korporacji udostępniania dokładnych danych dotyczących ilości wykorzystywanych plastikowych opakowań, przedstawienia konkretnych planów zmniejszenia ich zużycia oraz inwestowania w nowe sposoby dostarczania produktów do klientów. Petycję w tej sprawie można znaleźć pod adresem act.gp/plastik.