Działaj!

Rozprzestrzenianie się koronawirusa jest ogromnym testem nie tylko dla państwa, ale i dla całego społeczeństwa. W Greenpeace często powtarzamy, że siła ludzi ma ogromną moc, a działania podejmowane przez każdą i każdego z nas mają znaczenie. W obliczu rozprzestrzeniania się wirusa, nabiera to nowego znaczenia. Dlatego dołączyliśmy do akcji #ZostańWdomu.

W przypadku zagrożenia wirusem, na który nie mamy jeszcze szczepionki, bardzo ważne jest powstrzymanie szybkiego rozprzestrzeniania się choroby. Według wszelkiej dostępnej wiedzy metodą na uniknięcie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa jest ograniczenie kontaktów fizycznych i przebywania w większych grupach. Na szczęście, w XXI wieku kontakty społeczne możemy utrzymywać też w inny sposób, korzystając z możliwości, jakie dają np. media społecznościowe. To dlatego tak ważne są wprowadzane środki zapobiegawcze (zamykanie szkół, praca z domu, zakaz imprez masowych). Sami wprowadziliśmy rekomendowane ograniczenia w naszej codziennej działalności. Podjęliśmy decyzję o:

– rezygnacji z planowanych działań w przestrzeni publicznej, 
– organizacji pracy spoza biura,
– rezygnacji z podróży służbowych. 

O zastosowanie środków ostrożności zaapelowaliśmy do osób działających w Greenpeace wolontariacko i pracujących w organizacji. Uważamy, że stosowanie się do wytycznych, które ograniczają kontakty fizyczne jest wyrazem troski o naszych bliskich a także współobywatelki i współobywateli.

Podjęcie środków ostrożności nie oznacza jednak, że wstrzymujemy naszą pracę na rzecz klimatu i przyrody. Będziemy tak jak do tej pory dokładnie przyglądać się tym, którzy działają na szkodę środowiska naturalnego i podejmować działania adekwatne w obecnej sytuacji. Nieustannie będziemy stać na straży naszych wartości, najlepiej jak się da w tych trudnych dla nas wszystkich warunkach. 

W związku z przeniesieniem pracy poza biuro, kontakt z nami (zwłaszcza telefoniczny) może być utrudniony. Możemy też być trudniej dostępni i nieco później niż zwykle odpisywać na wiadomości i maile. Prosimy o wyrozumiałość.