Aż 59 proc. przyznanych przez UE środków na promocję produktów rolnych Polska wydała na reklamę mięsa i nabiału, zaś tylko 28 proc. z tego budżetu przeznaczono w naszym kraju na promocję owoców i warzyw – wynika z nowej analizy Greenpeace. Wydatki te stoją w sprzeczności z alarmującymi danymi na temat katastrofalnego wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na przyrodę, klimat i nasze zdrowie. 

Opublikowana w czwartek analiza Greenpeace pokazuje, że celem wielu kampanii reklamowych współfinansowanych przez UE była promocja większego spożycia  mięsa i nabiału. Na reklamy mięsa i nabiału wydano w skali unijnej aż 252 mln euro, czyli 32 proc. pięcioletniego budżetu na promocję produktów rolnych.

– To niedopuszczalne, że UE wydaje ćwierć miliarda euro, aby napędzać konsumpcję produktów, których produkcja jest szkodliwa dla środowiska i których nadmierne spożycie ma zdaniem naukowców negatywny wpływ na nasze zdrowie. W Polsce i w całej Europie jemy za dużo mięsa, kilka razy więcej niż zalecane przez lekarzy normy. Spożywanie na masową skalę mięsa i nabiału produkowanych na fermach przemysłowych, naraża nas na ryzyko nowych pandemii, rujnuje klimat i niszczy przyrodę – to nieodpowiedzialne, aby UE za pieniądze podatników nadal promowała ten biznes – powiedziała Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu unijnej polityki promocji produktów rolno-spożywczych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich, w celu zwiększenia jej wkładu w produkcję i konsumpcję przyjazną środowisku.  Ogłoszenie nowych planów ma nastąpić na początku 2022 roku.

Czy będzie to oznaczać koniec wydawania unijnych pieniędzy na szkodliwe reklamy? Nie jest to niestety oczywiste. Zakończenie finansowania szczególnie szkodliwego dla zdrowia czerwonego i przetworzonego mięsa pojawiło się już w pierwszych wersjach strategii “Od pola do stołu” oraz w europejskim planie walki z rakiem. Ostatecznie jednak Komisja Europejska zrezygnowała z ambitnych celów i w przyjętych dokumentach znalazły się tylko bardzo rozmyte sformułowania dotyczące promowania zdrowej diety.

– Komisja Europejska widzi problem, ale nie proponuje wystarczająco dobrych rozwiązań. Promowanie niszczenia klimatu, przyrody i zdrowia to absurd. Wsparcie promocji mięsa ze środków unijnych musi się skończyć. Te pieniądze powinny zostać przeznaczone na wspieranie transformacji rolnictwa w UE na bardziej przyjazne dla środowiska – powiedziała Dominika Sokołowska. 

Raport Greenpeace w języku angielskim dostępny jest tutaj.

Świnie w przemysłowej fermie
Podpisz: Stop fermom przemysłowym

Zatrzymajmy ekspansję ferm przemysłowych w Polsce – podpisz apel o wprowadzenie nowej polityki rolnej, która wspierać będzie rolnictwo bezpieczne dla klimatu oraz przyjazne zwierzętom i środowisku.

Działaj!