Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek piąty pakiet unijnych sankcji na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. Przewodnicząca Komisji zapowiedziała embargo na rosyjski węgiel. To zdecydowanie za mało, gdyż zdecydowana większość przychodów ze sprzedaży rosyjskich surowców energetycznych do Unii Europejskiej pochodzi ze sprzedaży ropy i gazu. 

Jak pokazuje najnowszy sondaż United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” ponad 85 proc. Polek i Polaków popiera rezygnację z rosyjskich surowców energetycznych, nawet jeśli będzie to oznaczało wyższe ceny za energię i paliwo. Niedawny sondaż przeprowadzony w Niemczech wskazuje, że również większość niemieckiego społeczeństwa popiera odejście od rosyjskiego gazu, nawet jeśli będzie się to wiązało z wyższymi kosztami ogrzewania [1]. 

– Musimy okazać solidarność z naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy. Liderzy Europy mają dziś ogromny społeczny mandat na wprowadzenie embarga na wszystkie rosyjskie paliwa kopalne. Kupując rosyjską ropę, gaz i węgiel, każdego dnia państwa Europy zasilają reżim Putina setkami milionów euro. Tylko natychmiastowe zakręcenie kurka z pieniędzmi płynącymi na Kreml może pomóc Ukrainie. Nie ma co udawać, że unijni liderzy naprawdę uderzają w machinę wojenną Putina, dopóki nie zlikwidują głównych źródeł finansowania wojny w Ukrainie: handlu ropą i gazem. Jednocześnie pilnie potrzebujemy też planu na definitywne zerwanie z naszym uzależnieniem od paliw kopalnych – mówi Joanna Flisowska, szefowa zespołu Klimat i Energia w Greenpeace Polska. 

Zdaniem Ursuli von der Leyen, wartość unijnego importu węgla wynosi 4 miliardy euro. Tymczasem w 2021 roku państwa członkowskie UE wydały na import wszystkich paliw kopalnych z Rosji ok. 100 miliardów euro [2]. Węgiel stanowi zatem zaledwie kilka proc. wartości unijnego importu rosyjskich paliw kopalnych. W przypadku Polski wartość importu węgla stanowi 9 proc. wartości importu wszystkich rosyjskich paliw kopalnych. W środę projekt ustawy zakazującej handlu rosyjskim węglem w Polsce może trafić pod obrady Sejmu. 

– Embargo na rosyjski węgiel to zaledwie listek figowy. Import węgla stanowi niewielki ułamek tego, co państwa Europy wydają na rosyjską ropę i gaz. Czas okazać prawdziwą solidarność z narodem ukraińskim: Komisja Europejska i rząd premiera Morawieckiego muszą natychmiast zatrzymać zakupy rosyjskiej ropy i gazu – mówi Piotr Wójcik, analityk rynku energetycznego w Greenpeace Polska. 

Greenpeace Polska domaga się natychmiastowego embarga na rosyjskie paliwa kopalne oraz  podjęcia pilnych działań na rzecz zerwania z uzależnieniem od paliw kopalnych w ogóle. Petycję Greenpeace’u w tej sprawie, skierowaną do przewodniczącej Ursuli von der Leyen i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisało już ponad 17 tysięcy osób. Petycję wciąż mozna podpisać na stronie energiadlapokoju.pl

Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/world/2022/apr/04/pressure-mounts-germany-embargo-russian-energy-imports
  2. https://www.forum-energii.eu/pl/blog/import-paliw-kopalnych

*Wpis został edytowany dnia 8 kwietnia 2022 r. Skorygowano w nim dane dotyczące wartości unijnego importu paliw kopalnych z Rosji w 2021 roku i dodano źródło.