Ponad 60.000 adoptowanych pszczół wskazuje licznik na stronie AdoptujPszczole.pl na półmetku akcji społecznej Greenpeace. Tegoroczna, siódma już edycja Adoptuj Pszczołę, poświęcona jest w szczególności tym zagrożeniom dla owadów zapylających, które wynikają ze zmian klimatu. Nasilający się kryzys klimatyczny zagraża nie tylko ludziom, ale całej przyrodzie, w tym – na dramatyczną skalę – pszczołom i innym zapylaczom.

Co roku akcja Adoptuj Pszczołę angażuje tysiące osób, które chcą ratować pszczoły. Nic dziwnego – co trzeci kęs na naszym talerzu zawdzięczamy właśnie ich pracy.

Wpływ zmian klimatu na los zapylaczy nie jest jeszcze powszechnie znany, dlatego bardzo poruszył nas odzew na nasz apel – ponad 60 tysięcy adoptowanych pszczół w zaledwie 3 tygodnie to wynik, który pokazuje, że Polki i Polacy dobrze rozumieją, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają owady zapylające i chcą razem z nami czynić Polskę bardziej przyjazną pszczołom. To bardzo ważne, ponieważ zagrażające zapylaczom skutki zmian klimatu możemy obserwować już teraz. Potwierdzają to naukowcy – mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

Rosnąca globalna temperatura oraz anomalie i gwałtowne zjawiska pogodowe przynoszą szereg negatywnych dla zapylaczy konsekwencji. Jedne rośliny kwitną zbyt wcześnie, inne zbyt późno, co może powodować problemy z bazą pokarmową. Za krótka zima wyprowadza pszczoły z ula na łąki, na których jeszcze nic nie kwitnie, ulewne deszcze niszczą kwitnące rośliny oraz gniazda zapylaczy, długotrwałe susze niszczą bazę pokarmową, upały uniemożliwiają owadom pracę, a przez to grozi im głód. A to dopiero wierzchołek góry lodowej problemów, które nas czekają.

Greenpeace opublikował film, w którym osoby ze świata nauki wyjaśniają, w jaki dokładnie sposób kryzys klimatyczny wpływa na owady zapylające. Można go obejrzeć tutaj: https://vimeo.com/368721661

Apokalipsa w świecie bezkręgowców from Greenpeace Polska on Vimeo.

Kryzys klimatyczny jest w tej chwili największym zagrożeniem dla naszego gatunku. W świecie bezkręgowców odbywa się prawdziwa apokalipsa – alarmuje prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Zwiększenie temperatury zarówno podczas rozwoju, jak i hibernacji zimowej, spowodowane zmianami klimatu, może skutkować większą śmiertelnością pszczół, więc bezpośrednio wpływa na ich przeżywanie – wyjaśnia dr Hajnalka Szentgyörgyi z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bez zapylaczy trudno sobie wyobrazić produkcję warzyw czy owoców. Ich brak nie tylko zuboży naszą dietę, wpływając na nasze zdrowie, ale zuboży też cały nasz świat – zauważa ze smutkiem dr hab. Paulina Kramarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sytuacja jest dramatyczna, a pszczoły pilnie potrzebują naszej pomocy. Dlatego zapraszamy Polki i Polaków do wspólnego działania na rzecz owadów zapylających. Wchodząc na stronę adoptujpszczole.pl można dokonać wirtualnej adopcji pszczół. Dzięki temu każda i każdy z nas może w prosty sposób wzmocnić działania pomagające zapylaczom przetrwać te trudne czasy oraz sprawić, by Polska stała się bardziej przyjazna pszczołom.