Aktywiści i aktywistki Greenpeace przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce i szefom klubów parlamentarnych ponad 9 tysięcy listów, w których polskie dzieci i młodzież wzywają rządzących do realnych działań na rzecz ochrony klimatu. Greenpeace podkreśla, że okazja do realnych działań jest już teraz − Polska musi przestać sabotować europejską politykę klimatyczną.

Od kilku lat powtarzamy: potrzebujemy zdecydowanych, skoordynowanych i ambitnych działań, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Ale dzisiaj wolę powiedzieć słowami z listu gdańskiego ucznia: „Panie premierze, ogarnij się!” Ogarnij się, bo w interesie Polek i Polaków jest zwiększanie a nie zmniejszanie ambicji klimatycznych Unii Europejskiej! Ogarnij się, bo walka z katastrofą klimatyczną jest nieporównanie istotniejsza niż zyski lobby węglowego i gazowego. Ogarnij się, bo mamy czas do 2030 r. na odejście od węgla i niewiele więcej na odejście od gazu i ropy. Musimy też szybko zrezygnować z innych szkodliwych dla klimatu działań takich jak chów przemysłowy zwierząt i masowa wycinka lasów. Aby mieć szansę na bezpieczne życie musimy działać już dzisiaj mówi Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Ogarnijcie się!
Fot. Krzysztof Pacholak

12 i 13 grudnia w Brukseli spotkają się szefowie rządów państw unijnych, aby podjąć decyzję w sprawie długofalowej unijnej strategii klimatycznej. W czerwcu tego roku na podobnym spotkaniu zobowiązanie UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku zostało zablokowane przez Polskę, Estonię, Czechy i Węgry [1]. Od tamtego czasu Estonia wycofała się ze swojego sprzeciwu, Węgry ogłosiły datę odejścia od węgla, a w Czechach powołano komisję węglową, która debatuje na temat tego, kiedy nasi południowi sąsiedzi zrezygnują z węgla w energetyce.

Premier Morawiecki nie może po raz kolejny sabotować porozumienia w sprawie neutralności klimatycznej Unii i to nie tylko ze względu na to, że postawiłby w ten sposób swój rząd po złej stronie historii w walce z trwającym kryzysem klimatycznym. W grę wchodzi również dostępność dla Polski ogromnych środków unijnych, które umożliwiłyby sprawiedliwą transformację naszej gospodarki powiedział Paweł Szypulski.

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiada Europejski Zielony Ład, program polityczny, który zawiera m.in. potężne środki mających ułatwić krajom takim jak Polska sprawiedliwą transformację regionów górniczych i budowę bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Na ten cel przeznaczonych ma zostać nawet 100 miliardów euro [2]. Środki te mogą realnie wzmocnić walkę o ochronę klimatu. Aby tak się stało, nie mogą jednak służyć wspieraniu węgla, gazu czy innych szkodliwych inwestycji.

Listy dla klimatu, które dzisiaj aktywiści przekazali rządzącym, zostały napisane przez uczniów i uczennice z kilkudziesięciu polskich miejscowości, m.in. Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Białegostoku, Malborka, Ciechanowa, Zabrza, Rudy Śląskiej i Długiej Szlacheckiej.

Ogarnijcie się!
Fot. Krzysztof Pacholak

Zdjęcia z przekazania listów: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/albums

Wesprzyj ochronę klimatu

Pomóż nam działać na rzecz odchodzenia od spalania paliw kopalnych. Ratujmy wspólnie klimat!

Działaj!