UE i Kanada podpisują w niedzielę, 30 października 2016 kontrowersyjną umowę gospodarczo-handlową, która niedługo potem może zostać unieważniona.

– Symboliczny uścisk dłoni i wspólne zdjęcie nie narzucą CETA Europejczykom. Dla nikogo nie jest już tajemnicą, że CETA przedkłada interes korporacji nad zasady demokracji i dobro publiczne. W najbliższych miesiącach umowa ta prawdopodobnie nie zdoła przejść ratyfikacji w parlamentach państw członkowskich. Do tej pory rząd PiS wbrew protestom tysięcy obywateli, rolników, przedsiębiorców i wielu innych grup społecznych dawał CETA zielone światło. Nadszedł czas, żeby premier Szydło faktycznie stanęła po stronie interesu Polaków i nie dopuściła do przyjęcia przez nasz kraj umowy, co do której sama niejednokrotnie wyrażała wątpliwości – powiedziała Joanna Miś-Skrzypczak, koordynatorka ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.

Wkrótce nad CETA – umową między UE a Kanadą określającą prawa inwestora, zasady współpracy regulacyjnej i handlu odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim, a następnie dokument ten podlegać będzie ratyfikacji w 28 parlamentach państw członkowskich. Także Europejski Trybunał Sprawiedliwości i niemiecki sąd konstytucyjny sprawdzą legalność mechanizmu sądów inwestycyjnych (ICS), które według zapisów w CETA, nadają prawo ponadnarodowym korporacjom pozywania rządów o odszkodowania. Brak zgodności z prawem oznaczać będzie unieważnienie CETA.

Analiza prawna zlecona przez Greenpeace pokazuje, że mechanizm ICS nie spełnia także postulatów politycznych Parlamentu Europejskiego, które w 2015 r. zostały wystosowane do Komisji Europejskiej w rezolucji wzywającej do reformy CETA.

Głównym celem CETA jest usunięcie przeszkód dla handlu wynikających z różnic w prawie i przepisach pomiędzy UE a Kanadą, co stanowi zamach na unijne prawodawstwo w zakresie ochrony zdrowia publicznego i środowiska naturalnego oraz prawo rządów państw członkowskich do ustanawiania tych i innych praw socjalnych.

Niezależne badanie pokazało, że z powodu CETA pracę w UE może stracić 200 000 osób, a według prognoz Komisji Europejskiej CETA będzie miała znikomy wpływ na wzrost PKB w długoterminowej perspektywie (0,02-0,03% w UE i 0,18-0,36% w Kanadzie).

Więcej: Mity na temat CETA