Celem trzeciej odsłony „Adoptuj pszczołę” jest Wielki Spis Zapylaczy, czyli szereg badań naukowych nad pszczołami w Polsce. Projekty badawcze prowadzone będą we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz naukowcami związanymi z Wigierskim Parkiem Narodowym. W duchu nauki obywatelskiej, wszyscy chętni będą mogli wspólnie z naukowcami przyczynić się do lepszego zbadania sytuacji pszczół i dzikich owadów zapylających w Polsce. Opiekę merytoryczną badania objął także profesor Waldemar Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Badania rozpoczną się wiosną 2016 roku.
– Tegoroczna edycja „Adoptuj pszczołę” po raz kolejny pokazała, że Polki i Polacy kochają pszczoły i chcą im pomagać. Dzięki tysiącom osób o wielkich sercach udało się zebrać środki na badania, które są niezbędne, by skutecznie chronić owady zapylające. Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do „Adoptuj pszczołę” – wspólnie po raz kolejny zrobimy coś dobrego i ważnego dla pszczół – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka akcji w Greenpeace Polska.
Już po raz trzeci Greenpeace uruchomił specjalną platformę internetową (adoptujpszczole.pl), na której można było adoptować wirtualne pszczoły. Każda adoptowana pszczoła była cegiełką na realizację badań. Przez 5 tygodni akcji udało się zaadoptować ponad 100 tysięcy pszczół. Akcję wsparli także znani polscy artyści, m.in. Jarosław Koziara, który w warszawskim Parku Szczęśliwickim stworzył niezwykły land art – największą pszczołę miejską w Polsce, a także rysownicy Andrzej Rysuje, Sztuczne Fiołki i Andrzej Mleczko, aktor Marcin Bosak czy muzycy – Paulina i Natalia Przybysz oraz Zbigniew Wodecki.
W ciągu trzech lat akcję „Adoptuj pszczołę” wsparło prawie 20 tysięcy osób. W pierwszej edycji „Adoptuj pszczołę” powstało 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej edycji, w zeszłym roku, udało się odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i sprawić, że gmina Wschowa jest obecnie prawdziwie przyjazna pszczołom. Podczas drugiej edycji akcji w Warszawie powstał też ogród miejski dla pszczół i ludzi.

Wesprzyj działania na rzecz Polski przyjaznej pszczołom i innym dzikim zapylaczom 🙂
Działaj!