Odbudowa stad ryb wymaga prowadzenia odpowiedzialnej polityki rybackiej w oparciu o doradztwo naukowe oraz skuteczną ochronę siedlisk. W praktyce oznacza to dopasowanie możliwości połowowych flot rybackich (ich wielkości i sprzętu) do istniejących zasobów morskich (w tym wycofanie z eksploatacji największych i najbardziej destrukcyjnych statków), wsparcie dla rybaków przybrzeżnych, stosujących odpowiedzialne metody połowowe, utworzenie sieci dobrze zarządzanych morskich obszarów chronionych, w których ryby będą mogły się odradzać.
-
Raport „Statki molochy: plaga oceanów”
20 statków, które zostały opisane w tym raporcie, reprezentuje jednostki, które najbardziej przyczyniają się do przełowienia i zniszczeń w środowisku naturalnym. Nie służą także zrównoważonemu rozwojowi społeczności stref przybrzeżnych w Europie i na świecie. Wszystkie opisane tu statki są związane z Unią Europejską poprzez banderę, pod którą pływają, lub poprzez właścicieli lub armatorów.
-
Wesprzyj ochronę oceanów
Każde wsparcie się liczy i pozwala nam działać na rzecz ochrony mórz i oceanów na świecie.
-
Podpisz: Ratujcie polskie rzeki!
Polskie rzeki są w krytycznym stanie, zatruwane ściekami z kopalń, przemysły, rolnictwa i szamb. Czas to zmienić!
-
Podpisz: Polska musi podpisać Traktat Oceaniczny
Pomóżmy życiu w oceanach się odrodzić! Zaapeluj do rządu, by Polska podpisała Światowy Traktat Oceaniczny. Dzięki niemu ochrona mórz i oceanów może stać się rzeczywistością.
-
Ostatni dzień Szczytu Oceanicznego w Nicei – Polska wypadła marnie i jałowo
Dziś kończy się Szczyt Oceaniczny ONZ, który od początku tygodnia odbywał się w Nicei. Pojawili się na nim między innymi prezydenci Francji Emmanuel Macron i Brazylii Luiz Inácio Lula da…
-
Światowy Dzień Oceanów – nawet Węgry zrobiły więcej dla ich ochrony, niż Polska
Ósmego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów – w tym roku Polska mogła mieć swój chlubny wkład w to święto, ratyfikując Traktat Oceaniczny i motywując do tego inne kraje naszego kontynentu…
-
Aktywiści Greenpeace przerwali brutalne połowy zagrożonych rekinów
Aktywiści Greenpeace zakłócili trwające u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii brutalprzemysłowe połowy na długich linach haczykowych, przechwytując prawie 20 kilometrów sprzętu wędkarskiego i uwalniając dziewięć rekinów, w tym zagrożonego wyginięciem…