Nový koronavírus, COVID-19, spôsobil, že mnohí z nás sa v obave o svojich blízkych nedokážeme odtrhnúť od správ a meníme svoj život tak, aby sme dokázali čeliť zmenám, ktoré táto pandémia prináša do našich domov, škôl a pracovísk. Nie je to ľahké.
Uvedomenie si podstaty rozsahu pandémie odhalilo aj množstvo problémov, ktoré sa doposiaľ príliš neriešili. Niektorí ľudia sa s krízou vyrovnajú ľahšie, ale čo tí, ktorí túto krízu pocítia naplno? Napríklad, nie každý má platenú PNku a veľa pracujúcich s prevahou práce na krátkodobé zmluvy alebo práce na voľnej nohe – nemá možnosť pracovať z domu. Treba vziať do úvahy fakt, že ak sa školy a zariadenia starostlivosti o deti zatvoria na dlhší čas, pracujúci rodičia (najmä domácnosti s nízkym príjmom, osamelí rodičia alebo rodiny žijúce z jedného príjmu) bez flexibilných pracovných podmienok bude vystavení veľmi vysokej finančnej záťaži. Obzvlášť zraniteľní sú v tejto situácii ľudia bez domova, ako aj osoby s už existujúcimi zdravotnými problémami.
Pandémia koronavírusu otestuje naše hodnoty ako spoločnosti.
Ako Greenpeace spolu s mnohými ďalšími organizáciami žiadame spoločnosť, v ktorej sa skutočne staráme jeden o druhého a planétu Zem, ktorú máme len jednu. A hospodárstvo a spoločnosť je transformované tak, aby sme boli odolnejší, vedení k takým zmenám spôsobu života, práce a cestovania, ktoré podporujú pozitívne výsledky pre životné prostredie a zdravie.
Potrebujeme systémové riešenia pre tieto druhy problémov a medzier s ochranou. Medzitým môžeme udržiavať naše komunitné prepojenie silné a ukázať typ správania, ktoré chceme, aby naši vodcovia prijali. Ukázať, že láska a súcit sú silnejšie ako strach.
Tu je jedenásť príkladov, v ktorých hovoríme o tom, ako sa starať jeden o druhého a zároveň zostať v bezpečí zatiaľ, čo naša rodina, priatelia, kolegovia a susedia prekonávajú COVID-19. Pod článkom môžete pridávat aj svoje vlastné nápady!
1) Postarajte sa o seba aj ostatných – vyrovnajme krivku!
Použite jednoduché taktiky na udržiavanie sociálnej vzdialenosti, ako napríklad nahradiť objatia a podania rúk týmito alternatívami…

Urobme všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili šírenie koronavírusu. Pomôžme vyrovnať krivku!

2) Skontrolujte svojich starších susedov
Hoci je sociálna izolácia nevyhnutná, môže vyvolávať aj pocity osamelosti.
Sms správa, telefonický rozhovor, pozdrav cez dvere alebo v prípade potreby osobná návšteva pri dodržaní dostatočnej vzdialenosti dokáže pomôcť, obzvlášť ak máte starších susedov, ktorí žijú sami.

3) Oslovujte ľudí v izolácii
Nezabúdajte ani na týchto ľudí vo svojom okolí. Pošlite im zábavné meme alebo GIF, aby ste ich potešili. Zavolajte si s nimi alebo uskutočnite videohovor napríklad cez Skype, Whatsapp alebo Facebook. Uistite sa, že sa cítia menej osamelo a majú sociálnu podporu. Ponúknite im pomoc s nákupom a rozprávajte sa s nimi. Niektoré komunity v zahraničí začali používať tieto kartičky, aby pomohli susedom, ktorí sú sami v izolácii.

4) Venujte svoj čas dobrovoľnej pomoci
Poznáte niekoho v izolácii alebo niekoho, kto potrebuje obmedziť svoje styky s verejnosťou? Ponúknite sa im s vyzdvihnutím nákupu, liekov alebo iných vecí, ktoré môžu ľudia vo vašom okolí potrebovať. Zároveň, ale dodržiavajte opatrenia, aby ste boli v bezpečí. Váš voľný čas môže predstavovať veľkú pomoc pre niekoho, kto ju teraz naozaj potrebuje.

5) Bojujte proti rasistickým obavám a xenofóbii
Choroba môže postihnúť a ohroziť kohokoľvek bez ohľadu na jeho pôvod alebo etnickú príslušnosť. Napriek tomu ľudia z Číny čelili a čelia vlne rasizmu, pretože vírus sa prvýkrát vyskytol práve u nich. Pomôžte zastaviť šírenie strach, nenávisti a zneužívanie vzdelávania ľudí a skúste opravovať rasistické komentáre alebo zasiahnuť, keď ich počujete či vidíte.
6) Bojujte s online dezinformáciami
Nešťastne, ale nie neočakávane sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií ohľadom COVID-19. Ak takéto falošné správy vidíte, nahláste ich svojej platforme a informujte o tom kohokoľvek, kto tieto dezinformácie zverejňuje/zdieľa (napr. prostredníctvom správy alebo komentu pod príspevok).
Informácie získavajte z dôveryhodných zdrojov ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) , Úrad verejného zdravotníctva, oficiálna stránka Slovenska pre COVID-19 alebo sa informujte u vásho lekára.
7) Radikálna myšlienka: odpustenie platby za nájom pre izolovaných ľudí, ktorí sú na neplatenej PNke?
Ak ste nájomca a máte extra príjem z nehnuteľností, mohli by ste zvážiť zmrazenie platieb za nájom a uistiť sa tak, že váš nájomník, ktorí môže mať finančné ťažkosti v súvislosti s pandémiou koronavírusu a ocitol sa v izolácii sa nebude musieť vysťahovať. Čo myslíte?

8) Finančná zbierka pre ľudí, ktorí sú finančne dotknutí karanténnymi opatreniami
Platformy na získavanie finančných prostriedkov vám môžu pomôcť s organizovaním. Ústne šírenie medzi ľudmi, e-mail alebo správa sú tiež odskúšané a účinné spôsoby ako urobiť fundraisingové aktivity na lokálnej úrovni s cieľom pomôcť niekomu, koho zasiahli problémy, ako strata práce, náklady na starostlivosť o dieťa kvôli uzatvoreniu škôl alebo špeciálne lekárske náklady.

9) Urobte si spoločenskú zábavu prostredníctvom videohovoru
Sociálny dištanc neznamená, že s našimi milovanými nemôžme byť v kontakte a cítiť sa bližšie. Buďte kreatívni. Dajte si spolu videochat a oslavujte narodeniny alebo iné príležitosti prostredníctvom využitia nástrojov ako Skype, Hangouts alebo Zoom. Vyskúšať tiež môžete spoločné sledovanie vašich obľúbených TV seriálov a filmov napríklad aj prostredníctvom doplnku Google Chrome tzv. Netflix party.

10) Zdieľajte pozitívne správy a prejavy láskavosti aj s vašou komunitou
Vonku je veľké množstvo príkladov ľudí, ktorí pomáhajú iným. Zdieľajte ich činy. Hovorte o nich. Spoločne môžeme zabrániť tomu, aby sme sa dostali do nekončiacej špirály beznádeje zo zlých správ. Hovorte a ukážte ľuďom maličkosti, ktoré im vyčaria úsmev na tvári.
11) A hlavne prestaňte vykupovať všetky múky a cestoviny!
Pripravte si všetko, čo bude vaša domácnosť počas karantény potrebovať, ale obmedzte záchvat panickej chamtivosti. Ak chceme mať lepší svet, musíme sa naučiť myslieť aj na potreby spoločnosti a zdieľať veci s ostatnými.
A pamätajte si: umývať si ruky umývať si ruky, umývať si ruky. Chráni to vás a každého okolo vás. A zaberie to menej ako 30 sekúnd.
