Počul som o tom, ale ignoroval som to. 

Videl som to prichádzať, ale ignoroval som to ďalej.

Videl som, že sa to deje na južnom aj severnom póle. Ale tam predsa nikto nežije, takže som sa tým nezaoberal. 

Počul som, že sa to deje aj na nejakom vzdialenom ostrove, ale ten je predsa tak ďaleko, tak prečo to vôbec riešiť. 

Ale zrazu to prišlo aj sem. Je to tu. Až príliš blízko môjho domova.

Presne takto mnohí z nás posledné roky reagovali na klimatické zmeny. Až kým zrazu nezačali vidieť a pociťovať ich dopady na vlastnej koži. Globálne otepľovanie a zvyšovanie teplôt totiž nemá žiadne hranice kam ešte môže a kam už nie. 

V roku 2021 sa extrémne výkyvy počasia vyskytovali po celom svete a takmer v každom mesiaci v roku. Tieto snímky sú vizuálnym archívom, ktorý podáva svedectvo o dôsledkoch a problémoch, ktorým v roku 2021 čelili milióny ľudí. Tieto extrémne prejavy – od snehových búrok až po bleskové záplavy, ukazujú, že počas klimatickej krízy nie je nikto v bezpečí.. ani naša ekonomika.

Pre ľudstvo teraz platí „červený kód“. Klimatické zmeny už nemožno ignorovať ani popierať. Nachádzame sa v kľúčovom a historickom bode. Prežitie nášho druhu do veľkej miery závisí od toho, čo urobíme od dnešného dňa. Individuálne zmeny sú dôležité, ale rozhodujúce budú naše spoločné kroky – potrebujeme, aby vlády riešili klimatickú krízu a dekarbonizáciu svojich ekonomík a prešli na čistejšiu obnoviteľnú energiu.

Práve teraz, viac ako kedykoľvek predtým, musí byť náš hlas ešte hlasnejší a musíme spoločne  požadovať od vlád a fosílnych spoločností zodpovednosť.

Pridáte sa k nám?

Polárny vortex

Rekordne studená vlna a husté sneženie v španielskom hlavnom meste Madrid, ktoré takýto jav nezažilo od roku 1917. O mesiac neskôr zasiahol Texas v USA silný polárny vortex s rekordne nízkymi teplotami. Ten prerušil štátne elektrické vedenie a vodovodné systémy a nechal milióny ľudí v chlade.

Cyklón v Afrike

Cyklón Eloise, tretí cyklón, ktorý zasiahol mozambické pobrežie od roku 2019, zasiahol viac ako 250 000 ľudí, najmenej 18 000 ľudí muselo opustiť svoje domovy. Zničil školy, cesty a ďalšiu dôležitú infraštruktúru. Na Madagaskare, v Mozambiku, Zimbabwe, Botswane a Južnej Afrike mal na svedomí najmenej 27 úmrtí a obrovské škody.

 © AFPTV/AFP via Getty Images

Piesočná búrka v Číne

Tento rok zasiahla Peking v Číne najhoršia piesočná búrka za posledných desať rokov. Mesto zahalila žltá hmla a to najmä v dôsledku spaľovania fosílnych palív. Vlády by mali ľudí pred dýchaním takéhoto jedovatého vzduchu chrániť. Je preto nevyhnutné, aby okamžite prijali opatrenia na postupné vyradenie fosílnych palív vrátane uhlia, ropy a plynu a vrátili nám tak modrú oblohu.

Záplavy v Austrálii

Prívalové dažde a záplavy sa prehnali Novým Južným Walesom v Austrálii. Zaplavili nehnuteľnosti, zatvorili školy a mnohých ľudí zanechali izolovaných a odrezaných od základných služieb, ako napríklad nemocnice. Tieto záplavy sa v dôsledku pretrvávajúcej závislosti od uhlia, ropy a plynu stále zhoršujú.

Lesné požiare v Stredomorí

Turecko zažilo najhoršie požiare za posledných desať rokov. Tisíce ľudí v mestách a dedinách na stredomorskom a egejskom pobreží bojovali s takmer 100 samostatnými požiarmi. Požiare boli vplyvom horúcich letných teplôt a podmienok, ktoré podľa odborníkov zhoršuje zmena klímy, ešte intenzívnejšie. Podobné správy boli hlásené z Grécka, Libanonu, Maroka a Izraela.

Povodne v Európe

Viac ako 100 ľudí zahynulo v dôsledku silných povodní, ktoré zničili niektoré časti Európy. Vážne postihnuté boli miesta v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Luxembursku, Belgicku a Francúzsku.

Povodne v Ázii

Záplavy naďalej spôsobovali spúšť aj v Ázii. Príkladom sú dramatické zábery z Číny, kde ľudia uviazli v zaplavených vlakoch metra. Záplavy boli zaznamenané aj v Japonsku, Indonézii a Indii, kde boli vysídlené milióny ľudí.

Monitorovanie požiarov v Amazónii

Letecký pohľad na nedávno odlesnené oblasti kvôli rozšíreniu chovu hospodárskych zvierat v Porto Velho, štát Rondônia. 

Organizácia Greenpeace Brazília každoročne lieta nad Amazóniou, aby monitorovala narastajúce odlesňovanie a lesné požiare. V dňoch 12. – 14. septembra sa uskutočnili lety nad miestami s výstrahami pred požiarmi s Deter a Prodes (systémy na monitorovanie odlesňovania) v štátoch Amazonas, Rondônia, Mato Grosso a Pará.

Lesné požiare v Argentíne

Lesné požiare v Patagónii v Argentíne spálili až 30 000 hektárov. Vysoké teploty boli spôsobené zmenou klímy. Okrem toho, šírenie požiarov urýchlil silný vietor – tento jav pozorujeme v rôznych častiach sveta.

Lesné požiare a zhoršujúce sa sucho v Kalifornii

Kaliforniu v USA – štát, ktorý sa potýka so suchom a život ohrozujúcimi horúčavami, opäť zachvátili lesné požiare. Dym z požiarov na západe krajiny bol viditeľný a znižoval kvalitu ovzdušia dokonca až na východe v New Yorku. 

Viac ako 11,2 milióna obyvateľov Kalifornie je vystavených zvýšenému riziku vzniku lesných požiarov. Predpokladá sa, že do roku 2050 bude mať Kalifornia viac ako 140 dní v roku vysoký potenciál vzniku lesných požiarov

Lesné požiare v Rusku

Začiatkom tohto roka sa požiare rozšírili po celom východnom Rusku, pričom najviac zasiahnutý bol sibírsky región Jakutsko. Požiare, ktoré zasiahli Sibír, sú také extrémne, že dym z nich prúdi až k severnému pólu. 

Rusko zažívalo abnormálne suché a horúce poveternostné podmienky, ktoré spôsobili, že požiare sa šírili alarmujúco rýchlo.

Tornádo v USA

Či už ide o zvyšovanie hladiny oceánov kvôli záplavám, rastúcu teplotu oceánov a silnejšie víchrice, dažde či tornáda, vedecká súvislosť medzi klimatickou krízou a extrémnymi prejavmi počasia je jasná. Najmenej 88 ľudí zahynulo v dôsledku tornáda, ktoré zničilo množstvo domov, napríklad aj domov dôchodcov v Arkansase a spustošilo ďalšie časti štátov Tennessee, Illinois a Missouri.

© Ron Alvey / Greenpeace