Ani počas vianočných sviatkov netreba zabúdať na životné prostredie. Planétu máme iba jednu a preto si ju musíme chrániť. Menej je niekedy viac. To je zásada, na ktorú by každý z nás mal počas Vianoc myslieť, ak nechce planétu ešte viac zaťažiť. Greenpeace prináša tipy, ako na to.

Tieto sviatky sú bezpochyby jedny z najväčších a zároveň najviac znečisťujúcich sviatkov v roku. Na to, aby sme si ich užili ekologickejšie nie je potrebné prestať oslavovať, iba zmeniť spôsob oslavy. A keďže menej je niekedy viac, aj tento rok ponúkame zopár jednoduchých rád, ako osláviť udržateľnejšie Vianoce.

,,Vianoce predstavujú pre našu planétu najnáročnejšie obdobie v roku. Bezbrehé nakupovanie a plýtvanie sa pre nás žiaľ stali samozrejmosťou, ale najkrajšie sviatky v roku sa dajú prežiť aj udržateľnejšie a s ohľadom na našu planétu. Vždy si radšej dvakrát rozmyslime, do akej miery daný produkt potrebujeme a či sme ho naozaj schopný aj prakticky využiť. Nezabúdajme, že Vianoce by mali byť najmä o čase strávenom s našimi blízkymi a o odpočinku tela aj duše po náročných mesiacoch v tomto roku. Pohodová atmosféra a pokojné sviatky sú predsa veci, ktoré si človek nekúpi,“ pripomína hovorkyňa Greenpeace Slovensko, Patrícia Brandysová.

1.Udržateľné darčeky

Existujú mnohé jednoduché kroky, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť planéte prežiť toto krásne, ale konzumne náročné obdobie. Väčšina ľudí aj naša planéta ocení nemateriálne tzv. zážitkové darčeky. Príkladom sú lístky na kultúrne predstavenie, permanentky, kurz či wellness alebo online predplatné obľúbeného denníka. Ak už chceme obdarovať materiálnymi darčekmi, odporúčame podporiť lokálnu výrobu, ktorou sú napríklad aj ručne robené výrobky. Ekologickým darčekom môže byť aj z lásky vyrobený a darovaný vlastnoručne vyhotovený dar. Možnosťou je vždy aj zakúpenie darčekov z druhej ruky. Veci tak dostanú nový život a druhú šancu na využitie. Ide najmä o produkty z bazárov, second-handov alebo antikvariátov. V neposlednom rade je môžete ako darček poskytnúť finančný dar neziskovej organizácii. Organizáciám veľmi pomôže a podporí prácu, ktorá má zmysel.  

2. Balenie darčekov

Ak už sme sa rozhodli obdarovať materiálnymi darmi, nemôžeme zabúdať na obal. Môžeme sa vyhnúť zbytočným obalom a kúpiť napríklad darček z bezobalovej predajne. Vhodným príkladom je napríklad kozmetika. Samotné balenie môže byť opätovné použitie. Kto má rád klasickejšie balenie darčekov, Ideálnymi sú napr. papierové tašky, nevyužité látky, či už nepotrebné papiere, ako staré noviny a časopisy. Jednoducho fantázii sa v balení darčekov medze nekladú. Môžeme použiť napríklad rastlinné produkty z nášho okolia, motúziky alebo rôzne špagáty, aby sme obal na darčeku uviazali alebo upevnili.

3. Vianočný stromček

Živý stromček je a vždy bude ekologickejší ako napr. 15 rokov používaný umelý stromček zo syntetického polyvinylchloridu (PVC). Tieto stromčeky je náročné recyklovať a nakoniec skončia na odpadových skládkach a znečisťujú životné prostredie. Živý stromček samozrejme nie je úplne dokonalý, pretože pri ich pestovaní môžu využívať aj chemické pesticídy. Tie sú nebezpečné pre prírodu, zvieratá v nej, ale aj pre ľudí, ktorým sa takýto stromček dostane do domácnosti. Ideálne je zakúpiť vianočný stromček z lesnej škôlky alebo kochlíkový stromček či čečina. Takýto stromček môže vydržať dlhšie a robiť tak radosť aj po vianočných sviatkoch. Fantázia však ponúka ďalšie možnosti, ako je napr. výroba netradičných stromčekov z drevených rebríkov, konárov stromov, starých kníh, kartóna alebo iných ekologických materiálov. Vždy však platí, že najlepšou voľbou je stromček, ktorý už máme a teda nekupovať nový.

4. Vianočné ozdoby

Najekologickejšími ozdobami sú tie, ktoré už máme. Ak sa vám žiada spetriť výzdobu spravte si ozdoby sami z prírodných materiálov (šišky, oriešky, konáre), zo starého oblečenia (látkové ozdoby) alebo zo zvyšných novín či papiera.

5. Svetielka

Komu sa žiadajú svetielka, najjednoduchšie a najlepšie je zvoliť LED osvetlenie. Ušetrí peňaženky až o 80 % a sú lepšie aj pre životné prostredie. Osvetlenie však prispieva k svetelnému smogu, takže netreba zabúdať svetielka zhasínať čo najčastejšie.

6. Vianočné pohostenie udržateľnejšie

Počas sviatkov môžeme zamedziť zbytočnému plytvaniu potravinami napr. aj tým, že si premyslíme, čo a kedy treba zjesť, aby to nakoniec neskončilo v koši. Na nákupy potravín je skvelé nosiť vlastné tašky a látkové pytlíky a môžeme preferovať čerstvé a sezónne produkty z ekologického poľnohospodárstva. Je dobré sa vyhýbať priemyselne spracovaným potravinám, ktoré nie sú prospešné pre zdravie ani životné prostredie. Dôležitým spôsobom ako zmierniť svoje emisie rovnako ako znížiť odlesňovanie a utrpenie zvierat je obmedzenie kúpy a spotreby živočíšnych potravín. Ak sa nechcete vzdať vianočného kapra, zohľadnite miesto kúpy a vyberajte si lokálne chované ryby. Do jedálnička na Vianoce aj po celý rok môžeme namiesto nich zaradiť hlavne zeleninu, ovocie, strukoviny a orechy.