Keďže stále viac ľudí podniká kroky na ochranu planéty a dáva najavo, že im záleží na ochrane životného prostredia, niektoré spoločnosti sa v snahe neprísť o zákazníkov radšej pretvarujú. Greenwashing im umožňuje zvýšiť predaj a zlepšiť verejný imidž, ale aj naďalej používať postupy škodlivé pre životné prostredie.
Zrejme si už niekde začul/a výzvu na ochranu planéty. Mnohí a mnohé z nás podnikajú kroky, aby sme pomohli zastaviť zhoršovanie klimatickej zmeny. Ako ľudstvo začíname konečne múdrieť. Malými krokmi sa snažíme meniť svoje životy a ľudí, ktorí majú moc, vyzývame k zodpovednosti. A korporácie a spoločnosti to vedia.
Etické podnikanie je na vzostupe. Ak chcú spoločnosti osloviť čoraz vnímavejšiu verejnosť, musia tiež prispieť svojím dielom a robiť zmeny.
No niektoré si namiesto toho vyberú ľahšiu cestu: „greenwashing“.
Čo je to ale vlastne ten “greenwashing”?
Greenwashing je PR taktika, ktorá sa používa na to, aby spoločnosť alebo výrobok vyzerali, že sú šetrné k životnému prostrediu bez toho, aby sa ich negatívny vplyv na životné prostredie významne znížil.
Spomeňte si na odvážne tvrdenia, obrázky inšpirované prírodou alebo zelené heslá, ktoré pri podrobnejšom pohľade a hlbšej analýze málokedy obstoja. Alebo nejasné tvrdenia a „zelené“ riešenia, ktoré vás zavádzajú a odvádzajú pozornosť od skutočných problémov. Ako napríklad u nás, na Slovensku, obľúbené vysádzanie stromčekov. (pozdravujeme SPP 😉).
Cieľom „greenwashingu“ je zlepšiť imidž spoločnosti v očiach verejnosti alebo zvýšiť jej predaj tým, že nás presvedčí, že keď nakúpime u nej, bude to v súlade s našimi hodnotami.
Príklady “greenwashingu”
Pojem “greenwashing” vznikol v 80. rokoch 20. storočia, no samozrejme príklady greenwashingu existovali aj predtým. V posledných rokoch sa objavujú nové tipy a triky, v dôsledku ktorých je ťažšie rozlíšiť, čo je greenwashing a čo nie.
Ak sa snažíte odhaliť greenwashing, dávajte si pozor na tieto skutočnosti:
- Len jedna strana mince. Propagácia jednej „zelenej“ služby, pričom sa ignorujú iné, dôležitejšie environmentálne otázky. Napríklad spoločnosť rýchleho občerstvenia môže propagovať prechod na recyklovateľné papierové slamky, pričom stále využíva dodávateľov mäsa zodpovedných za vypaľovanie lesov.
- Nič konkrétne. Zámerné používanie veľmi vágnych alebo veľmi slabých definícií s cieľom spôsobiť nedorozumenie. Napríklad používanie symbolu recyklácie na obaloch bez toho, aby ste vedeli, ktorá časť je alebo môže byť recyklovaná.
- Žiadne dôkazy, ktoré by podporili slogan. Keď spoločnosť chce, aby ste jej verili na slovo bez toho, aby poskytla dôkaz o svojom tvrdení. Tvrdenie na výrobku alebo na etikete nemožno potom nezávisle skontrolovať alebo potvrdiť niekým iným.
- Používanie zelených hesiel alebo obrázkov. Reklamy alebo obaly s množstvom prírodných scén alebo obrázkov, ako sú stromy a listy. Alebo heslá, ktoré bez vysvetlenia nedávajú zmysel, ako napríklad „netoxický“, „úplne prírodný“, „eko zodpovedný“ a „bez chemikálií“. Patrí sem aj označovanie zelenou značkou výrobku alebo spoločnosti, ktoré sú aj tak škodlivé pre životné prostredie.
- Kompenzácia emisií uhlíka. Spôsob, ako sa pokúsiť kompenzovať znečistenie, ktoré spôsobujete, namiesto toho, aby ste sa ho snažili znížiť. Zvyčajne sa to robí tak, že platíte iným, aby znížili emisie uhlíka alebo odoberali uhlík z atmosféry. Je to ekologický podvod, pretože to stále znamená, že do atmosféry sa dostáva veľa uhlíka.
- Zbytočné slogany. To sú prípady, keď heslo, slogan, či tvrdenie nie je potrebné. Napríklad spoločnosť, ktorá inzeruje výrobok ako vegánsky alebo rastlinný, hoci by ním tak či tak bol.
Prečo je to problém?
Greenwashing umožňuje spoločnostiam pokračovať v bežnej činnosti a predstierať, že sa snažia robiť veci lepšie. Takže všetko to, čím znečisťujú planétu a poškodzujú životné prostredie, robia ďalej. A takmer vôbec sa nemusia snažiť zmeniť to.
To ozatvára a zacykľuje škodlivý sociálny a hospodársky systém, ktorý berie Zemi viac, ako sa dá udržať. Greenwashing odďaľuje alebo zastavuje opatrenia, ktoré potrebujeme, ak chceme prejsť k systémom, ktoré budú lepšie pre ľudí a planétu. Falošný výrobok s ekologickou značkou alebo kompenzácia emisií uhlíka v nás môže vyvolať pocit, že sa ako spoločnosť uberáme dobrým smerom. V porovnaní so zmenami, ktoré musíme urobiť spoločne, sú však tieto snahy veľmi malé.
Keď spoločnosti používajú „greenwash“, rozptyľujú nás. Odvádzajú našu pozornosť. Chcú, aby sme boli presvedčení, že všetko je v poriadku, hoci to tak nie je. Že problémy životného prostredia rieši alebo vyrieši niekto iný, hoci to tak nie je. Greenwashing spôsobuje, že podpora spoločností, ktoré naozaj znižujú svoj vplyv na životné prostredie, chýba. Snaží sa tiež o to, aby sme sa nespojili a nevyvíjali tlak na spoločnosti, aby zmenili spôsob, akým robia veci.
Ako sa vyhnúť greenwashingu?
Spoločnosti používajú množstvo zákerných taktík, vďaka ktorým je ťažké greenwashingu sa úplne vyhnúť. Existujú však dva spôsoby, ako mu môžete predísť. Po prvé: majte dostatok vedomostí, vďaka ktorým vás nebude možné oklamať. A po druhé: pomôžte vytvoriť svet, v ktorom sa spoločnosti nebudú môcť vyhýbať zodpovednosti za ekologický podvod.
Tu je niekoľko vecí, ktoré môžeš urobiť:
1. Napadni spoločnosti za greenwashing.
Verejný tlak je účinným spôsobom, ako odhaliť klamlivú reklamu a vyslať signál, že greenwashing nepomôže. To môže znamenať označenie spoločnosti na sociálnych sieťach, podpísanie petície, informovanie svojich priateľov, podanie sťažnosti úradu pre dohľad nad reklamou alebo podporu organizácií, ktoré vedú kampane proti greenwashingu.
2. Staňte sa aktívnym občanom/občiankou. Vieme, že spoločnosti musia robiť veci inak, preto sa musíme spojiť a žiadať to. Hlasovanie, písanie listov poslancom, protesty a vstup do komunitných skupín sú len niektoré zo spôsobov, ako môžeš vyjadriť svoj názor. Môžeš podniknúť kroky na presadenie zmeny.
3. Buď informovaný/á.
Oboznám sa s bežnými technikami greenwashingu, aby si ich vedel/a odhaliť. Môžeš tiež využiť platené zdroje, ako napríklad Etický spotrebiteľ, ktorý poskytuje informácie o míňaní a šetrení vašich peňazí. Alebo si nájdi bezplatné príručky z dôveryhodných zdrojov na množstvo tém, ako napr:
Získané informácie ti pomôžu prijímať informované rozhodnutia týkajúce sa tvojich potrieb a životného štýlu. Pomaly si začneš všímať, kedy spoločnosť robí greenwashing. A to ti môže pomôcť vyhnúť sa podvádzaniu a začať presadzovať zmysluplné zmeny environmentálnych problémov.