Čo je to Black Friday?

Black Friday (Čierny piatok), americký sviatok konzumu, sa „oslavuje“ prvý piatok po dni vďakyvzdania. Počas Black Friday obchody často fiktívne znižujú ceny tovarov, aby vyprázdnili sklady. Využívajú marketingové taktiky na vytvorenie pocitu, že tieto produkty potrebujeme a chceme. Je to oslava konzumu, nakupovania, zahlcovania planéty množstvom produktov a odpadu.

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky Greenpeace Slovensko počas aktivity k Black Friday v jednom z nákupných centier. © Barbora Morháčová /Greenpeace

Čo sú to za taktiky, ktoré využívajú obchodníci počas Black Friday?

Obchodné taktiky majú za cieľ zvýšiť impulzívne správanie zákazníkov a vytvoriť atmosféru, v ktorej sa „výhodná ponuka“ zdá byť príliš lákavá na to, aby ju odmietli.

Využívajú sa napríklad:

  • Falošné zľavy a cenové triky: Obchodníci najskôr zvýšia ceny, aby zľavy pôsobili atraktívnejšie. Niektoré obchody uvádzajú „zľavy“ na základe starších cien, ktoré už dávno neplatia, takže zľava vyzerá vyššia, než v skutočnosti je.
  • Tvorba pocitu naliehavosti a nedostatku (tzv. „FOMO“ – fear of missing out): Je jednou z najbežnejších taktík. Zákazníkom sa ponúka iba limitované množstvo produktov alebo časovo ohraničené akcie, čo ich motivuje konať rýchlo, teraz, impulzívne.
  • Predlžovanie zľavových období: V posledných rokoch sa Black Friday predĺžil z jedného dňa na celý „týždeň“ alebo dokonca na „mesiac zliav“. Udržiava tak pozornosť zákazníkov dlhšie a podporuje častejšie nákupy.

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky Greenpeace Slovensko počas aktivity k Black Friday pred jedným z nákupných centier. © Barbora Morháčová /Greenpeace

Aký vplyv má tento sviatok na planétu?

  • Nízka kvalita a odpad – Mnoho produktov, ktoré sa predávajú počas Black Friday, sa vyrába vo veľkých množstvách a za nízku cenu, čím sa znižuje ich kvalita. Veľká časť týchto produktov sa rýchlo opotrebuje alebo prestane byť zaujímavá, a tak končí ako odpad na skládkach. Výroba a likvidácia tovaru si vyžadujú suroviny a energiu, čo spôsobuje ďalšie ekologické problémy.
  • Znečistenie spôsobené prepravou – Zvýšený dopyt počas Black Friday vedie k intenzívnejšej doprave (nákladná preprava, kuriérske služby). Nárast prepravy spôsobuje vyššie emisie CO₂ a iných skleníkových plynov, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.
  • Black Friday podporuje kultúru nadmerného konzumu, ktorá tlačí na ľudí, aby kupovali viac, než potrebujú. Tento prístup k nakupovaniu znižuje hodnotu a životnosť tovarov, pričom podporuje trend častejšieho nakupovania, čo ďalej zaťažuje životné prostredie.
  • Výpredaje znamenajú aj viac obalov = odpadu – plastov, kartónov a rôznych jednorazových materiálov. Niektoré z obalov sú nerecyklovateľné alebo ich ľudia jednoducho zahodia do komunálu, čím prispievajú k rastu množstva odpadu. Veľa produktov zakúpených počas výpredajov (najmä elektronika a móda) má krátku životnosť. Rýchlo sa opotrebujú, zastarajú alebo sa ich majitelia zbavia, čo vedie k nadmernej produkcii elektronického odpadu a textilného odpadu.
  • Neetické pracovné podmienky – Obrovský tlak na výrobcov, aby dodali veľké množstvo tovaru za nízke ceny, má za následok nižšie mzdy a horšie pracovné podmienky v továrňach po celom svete. Nízka cena tak môže mať v sebe ešte skrytú cenu v podobe ľudskej a environmentálnej nespravodlivosti.

Čo môžeme urobiť, aby sme nakupovali udržateľnejšie?

Udržateľné nakupovanie je jedným z kľúčových spôsobov, ako prispieť k ochrane životného prostredia a zníženiu nášho ekologického dopadu. Kupujme menej, ale premyslene – namiesto kvantity sa sústreďme na kvalitu a pred každým nákupom si položme otázku, či daný tovar naozaj potrebujeme a či nám poslúži dlhodobo. Skvelou alternatívou je nakupovanie z druhej ruky alebo výmena vecí, napríklad prostredníctvom bazárov, vintage obchodov či swap akcií, ktoré predlžujú životný cyklus produktov. Pri výbere nových produktov uprednostňujme tie s minimálnym alebo ekologickým obalom a podporujme etické značky a lokálnych predajcov, čím znižujeme uhlíkovú stopu a podporujeme miestnu ekonomiku. Dôležité je aj vyberať si produkty vyrobené z ekologických a certifikovaných materiálov, ako sú organická bavlna, recyklovaný plast alebo drevo s FSC certifikátom. Okrem toho môžeme podporiť koncept „slow fashion“ namiesto „fast fashion“ tým, že investujeme do kvalitných a nadčasových módnych kúskov. Každý malý krok k udržateľnosti je dôležitý, a tak o týchto témach komunikujme aj so svojimi blízkymi a na sociálnych sieťach – môže to byť inšpirácia pre ostatných.

Aké sú čísla a štatistiky súvisiace s týmto sviatkom na Slovensku?

  • Globálny priemer nárastu predajov počas Black Friday bol v roku 2020 až 666 % oproti bežným dňom.
  • Vrchol nákupnej aktivity je medzi 19:00-20:00 hodinou.
  • Počas Black Friday výpredajov si priemerný Slovák nakúpi 3 až 4 produkty;
  • Slováci plánujú minúť v priemere 216€ v online obchodoch a kamenných predajniach
  • Medzi produktmi, po ktorých je na Slovensku najväčší dopyt, dominujú oblečenie, obuv, kozmetika, darčekové predmety, domáce spotrebiče a produkty pre deti.
  • Množstvo online transakcií počas Black Friday oproti bežnému dňu zvýši o 387 % – čím sa zvyšuje aj množstvo odpadkov a emisií z dopravy.

(Zdroj:  Black-Friday.Global)

Textilná skládka v púšti Atacama v Čile. Staré oblečenie vyhodené v púšti Atacama, dovezené z Európy a USA. © Cristobal Olivares / Greenpeace

Prečo by sme mali prestať bezhlavo nakupovať na Black Friday?

Globálne dnes vyrábame dvakrát toľko oblečenia ako pred dvadsiatimi rokmi. To, čo je dnes trendom, sa zajtra mení na odpad, ktorý hromadí príroda. V púšti Atacama v Čile vznikajú obrovské skládky nežiadaného oblečenia plného plastov a nebezpečných chemikálií, ktoré znečisťujú životné prostredie. V Tichom oceáne sa už nachádza odpadový ostrov veľký ako Texas (700 000 km²). Konzumný spôsob života pritom spôsobuje obrovskú záťaž na obmedzené zdroje našej planéty, ale aj na naše duševné zdravie. Dnes by sme na uspokojenie aktuálnej spotreby potrebovali 1,8 Zeme. Slovensko v roku 2024 prekročilo svoj ekologický dlh už 12. mája, odvtedy spotrebúvame viac, než Zem dokáže obnoviť.

Dobrovoľníčka Greenpeace Slovensko počas aktivity k Black Friday pred jedným z nákupných centier. © Barbora Morháčová /Greenpeace

Tento problém už nemôžeme ignorovať. Každý z nás má možnosť urobiť malé kroky, ktoré spolu dokážu zmeniť veľa. Musíme zastaviť toxickú mentalitu čierneho piatku a prestať kupovať nepotrebné veci len preto, že sú lacnejšie.