Organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme – CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva (SKI), Fridays for Future Slovensko, Budovy pre budúcnosť, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Extinction Rebellion Slovensko, Znepokojené matky a Nestrácajme čas analyzovali, ako chcú politické strany kandidujúce v tohtoročných parlamentných voľbách pristupovať k riešeniu klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Výsledky zverejnili pre verejnosť na stránke www.volmezaklimu.sk.

Každá oslovená strana získala po vyhodnotení jej odpovedí na klimatický dotazník a programu klimatický štítok podľa toho, ako ambiciózne plánuje bojovať s klimatickou zmenou a stratou biodiverzity. Počet bodov potrebný na získanie hodnotenia A+ nedosiahla ani jedna kandidujúca strana. Najvyšší počet bodov z oslovených strán získala Koalícia PS/SPOLU a jediná získala hodnotenie A. Klimatický štítok B si delia strany Za ľudí a Sme rodina. Najviac strán si podelilo pozíciu C – Dobrá voľba, KDH, Most-Híd a OĽANO. Predposlednú pozíciu D získala SaS a v najnižšej triede skončil SMER-SD a SNS, ktorí neodpovedali na dotazník a ani nemajú program venujúci sa klimatickej zmene.

“Klimatická kríza by mala byť prioritnou témou politických strán. Teraz máme pravdepodobne poslednú šancu nastaviť opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov. Nasledujúce volebné obdobie môže byť rozhodujúce na to, či vôbec zvládneme zachrániť budúcnosť nás a planéty. Keďže klimatická kríza je komplexná a pomerne zložitá téma, rozhodli sme sa spoločnými silami urobiť pre verejnosť prehľadnú analýzu, ktorá im napovie, koho voliť, ak chcú voliť za klímu,” povedal koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko, Radek Kubala.

Organizácie rozoslali dotazník politickým stranám na začiatku decembra. Z desiatich oslovených politických strán odpovedalo osem. Na výzvu nereagovali SMER-SD a SNS.

“Okrem ambicióznych cieľov na znižovanie emisií je pre nás podstatné aj to, ako chcú postupovať v najdôležitejších odvetviach od energetiky a priemyslu, cez dopravu, poľnohospodárstvo až po ochranu biodiverzity a lesov. Keď sa pozrieme detailne na programy a odpovede jednotlivých strán, vidíme, že ich plány nie sú také pozitívne ako ich deklarácie,” dopĺňa Juraj Melichár koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.

Podľa Lucie Szabovej z iniciatívy Znepokojené matky si stále viac ľudí uvedomuje potrebu postaviť sa výzve, akou je klimatická kríza, a konať. “Ak chcete vo februári urobiť jednu vec, ktorá pomôže ochrániť klímu, choďte spolu s vašimi blízkymi voliť klimaticky zodpovednú vládu. To, čo zanedbáme a zmeškáme v najbližších rokoch, už zdá sa nebudeme mať šancu napraviť my ani naše deti.”

Pre súhrnné zhodnotenie, metodológiu a detailné vyhodnotenie strán choďte na www.volmezaklimu.sk.