V nedeľu sa začína klimatická konferencia COP26, ktorá je najväčším politickým momentom, týkajúcim sa klimatickej krízy od stretnutia vlád v Paríži v roku 2015. Hoci sa v Parížskej dohode stanovil cieľ obmedziť nárast teploty pod 1,5°C, Glasgow je miestom, kde sa svet musí dohodnúť na tom, ako tento cieľ dosiahnuť. Nesplnené sľuby a všadeprítomný greenwashing totiž spôsobujú, že zatiaľ čo emisie bohatých krajín stúpajú, zhoršujúce sa dôsledky klimatickej krízy čoraz viac postihujú tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. 

,,COP26 je skúškou toho či vyhrá empatia a ľudskosť nad nenásytnou honbou za profitom.“ 

Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko

“Paríž bol zásnubným večierkom, ale teraz sme na svadbe a čakáme či sú kľúčové krajiny a korporácie pripravené povedať si „áno“. Glasgow potrebuje vidieť skutočný záväzok, skutočné ambície a skutočné činy, pretože v období pred konferenciou všetky tri chýbali. Hoci nasledujúce dva týždne budú zahŕňať mnoho zvratov, ešte nie je neskoro na to, aby sa lídry a líderky dohodli na podrobnom a skutočne efektívnom akčnom pláne,” povedala Jennifer Morgan, výkonná riaditeľka Greenpeace International, jedna z mála osôb, ktoré sa zúčastnili všetkých predchádzajúcich 25 konferencií COP.

“Bola som na každom COP, ale na žiadnom nebolo vidieť tak veľký kontrast. Na jednej strane vidíme ľudí a národy bojujúce o svoju existenciu, zatiaľ čo vedľa nich sedia vlády a predstavitelia biznisu odhodlaní vyžmýkať z doterajšieho fungovania ešte niekoľko desaťročí bez ohľadu na neznesiteľné utrpenie, ktoré spôsobujú. Ich nedostatok empatie je zarážajúci a zároveň nehanebný,” dodala Morgan. 

Parížska dohoda nastavila cieľ obmedziť rast globálnej teploty na 1,5°C, ale vlády, ktoré dohodu podpísali sa doposiaľ nezaviazali k zníženiu emisií, ktoré by tento cieľ splnilo. To sa musí v Glasgowe  zmeniť. Greenpeace preto žiada: 

  • vyhlásenie o okamžitom zastavení všetkých nových fosílnych projektov; 
  • ambiciózne plány svetových lídrov, ktoré zaručia globálne zníženie emisií do roku 2030 o polovicu;
  • odmietnutie plánov na otvorenie globálneho trhu s uhlíkovými kompenzáciami a záväzok k pravidlám, ktoré podporujú efektívnu medzinárodnú spoluprácu;
  • záruku, že 100 miliárd dolárov ročne pôjde z bohatých krajín do menej rozvinutých krajín na prispôsobenie sa dôsledkom klimatickej krízy, rozvoj zelených energetických systémov a na útlm fosílnych palív. Plus extra financie na kompenzáciu škôd už spôsobených klimatickou krízou v menej rozvinutých krajinách.

“Glasgow je momentom, ktorý ukáže kým sme ako ľudstvo. To, že klimatická kríza je tu a stále sa zhoršuje pociťujeme aj my na Slovensku. Tak ako inde na svete, jej následky najviac tí a tie najzraniteľnejšie z nás. Vieme, kto za ňu nesie zodpovednosť aj to, čo musíme spraviť, ak sa chceme vyhnúť naozaj vážnym dôsledkom, ktoré ohrozia základné predpoklady pre naše prežitie. Ak chceme zaručiť spravodlivú, bezpečnú a zelenú budúcnosť pre všetkých, potrebujeme spoluprácu a skutočné riešenia. Už naozaj stačilo prázdnych bezvýznamných sľubov,” povedala Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko. 

Podľa Greenpeace Slovensko musí slovenská vláda ako prvý krok okamžite upustiť od podpory fosílnych projektov, akým je navrhovaný plynový LNG terminál v Bratislave a zaviazať sa k útlmu využívania fosílneho plynu do roku 2035. 

“Ak v Glasgowe opäť vyhrá profit nad blahobytom ľudstva a prírody, nepoloží nás to. Študentky a študenti budú naďalej chodiť do ulíc a s každou premrhanou príležitosťou našej vlády konať, bude po ich boku viac ľudí, ktorí žiadajú systémové a spravodlivé riešenia klimatickej krízy. Skutočné lepší a spravodlivejší svet je na dosah. Je len na politických predstaviteľoch či po ňom siahnu,” dodala Juríková.

Delegácia Greenpeace bude v Glasgowe od 31. Októbra 2021 so zástupcami z celého sveta vrátane tichomorských ostrovov, Austrálie, Južnej Afriky, Mexika, USA a Brazílie.
Prehľad toho, čo sa Greenpeace snaží dosiahnuť na konferencii COP26, nájdete v našom mediálnom briefingu. Detailnejšie informácie nájdete v našom politickom briefingu.