Európski lídri sa dnes v noci dohodli na embargu dovozu ruskej ropy, ako odpoveď na Putinovu agresiu na Ukrajine. Toto embargo má s okamžitou platnosťou ovplyvniť asi 75 % ruského dovozu ropy a do konca roku 2022 až 90 % ruskej ropy, čo by malo výrazne obmedziť financovanie Putinovej vojny na Ukrajine. Príjmy Ruska z ropy a plynu tvoria totiž v súčasnosti až 63 % ruského štátneho rozpočtu. Slovensko spolu s Maďarskom a Českom napriek tomu vyviazli z ropného embarga s výnimkou, ktorá sa vzťahuje na ropovod Družba a umožní nám ďalej pokračovať vo financovaní vojny na Ukrajine. Ropné embargo EÚ na dovoz ruskej ropy je preto iba čiastkové opatrenie, nie skutočné embargo. Je neprijateľné, aby naše peniaze, akokoľvek malou časťou, naďalej prispievali k financovaniu utrpenia ľudí na Ukrajine.

Prístup našej vlády k embargu na ruskú ropu je nezodpovedný nielen voči nášmu susedovi, ktorý trpí vojnou, ale aj voči obyvateľom a obyvateľkám Slovenska. Naša vláda doposiaľ neprišla s konkrétnym plánom odchodu od ruskej ropy ani od fosílnych palív ako takých. Táto nečinnosť vlády v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zelených alternatív sa nám môže kruto vypomstiť. Nedobrovoľné odstrihnutie od ruských fosílnych palív už na vlastnej koži pocítilo okrem Poľska, Bulharska a Fínska aj Holandsko, ktorému dnes ruský plynový gigant Gazprom vypol plyn. Návrh, ako by mohla Európa znížiť svoju závislosť od ropy pritom nedávno Greenpeace predstavil vo svojom reporte ,,Ako zbaviť Európu závislosti od ropy”.

,,Dosiahnutím výnimky z ropného embarga dala vláda jasný signál, že pre Slovensko sú fosílne palivá dôležitejšie ako mier. Je až desivé, ako sa vláda nevie postaviť k ropnému embargu čelom. Namiesto toho, aby sa zaviazala k zníženiu spotreby ruskej ropy a prechodu na udržateľné alternatívy si žiada výnimky a rozbíja tak jednotu Európy. Je načase, aby naša vláda na čele s premiérom Hegerom našla odvahu a dala zbohom závislosti od fosílnych palív, ktoré zabíjajú ľudí aj planétu. Výnimky sú v čase vojny na Ukrajine a klimatickej krízy naozaj neprípustné. Cesta k bezpečnej a mierovej budúcnosti pre nás všetkých vedie cez obnoviteľné zdroje energie a udržatelné alternatívy,” komentuje koordinátorka klimatickej kampane, Dorota Osvaldová.