Aktivisti Greenpeace počas konferencie prerušili úvodnú diskusiu o zvyšovaní energetickej bezpečnosti, ktorej sa zúčastnil minister hospodárstva Karel Hirman rozvinutým transparentom “plyn = energetická kríza”, druhý 20-metrový, vyvesili vonku na námestí M.R. Štefánika v Bratislave, kúsok od miesta, kde sa Stredoeurópska energetická konferencia konala. Chceli tak upozorniť na to, že energetickú bezpečnosť prináša využívanie obnoviteľných zdrojov a nie ropy, zemného plynu či uhlia. Vládam stredoeurópskeho regiónu adresovali konkrétne požiadavky.  

Energetická bezpečnosť = obnoviteľné zdroje energie.Takýto nápis rozvinuli environmentálni aktivisti  zo Slovenska, Poľska, Chorvátska, Rakúska a Maďarska na 20 metrov dlhom a 5 metrov širokom transparente. Ten vyvesili len kúsok od miesta Stredoeurópskej energetickej konferencie v Bratislave. V rovnakom čase aktivisti Greenpeace však rozvinuli transparenty aj priamo na konferencii počas diskusie s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom.

Protestom chcel Greenpeace poukázať na to, že ropa, plyn a uhlie vystavujú krajiny a ľudí nestabilným cenám energie a zhoršujú klimatickú krízu. Podľa Greenpeace zaručí naozajstnú energetickú bezpečnosť, bezpečnú klímu a cenovo dostupnú energiu pre všetkých jedine prechod na obnoviteľné zdroje energie. Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej je jediným vinníkom energetickej krízy, ktorá dnes trápi tisícky domácností na Slovensku, závislosť politikov od fosílneho plynu.

,,Premiérovi chceme pripomenúť, že sa nemá snažiť vymeniť jedného dodávateľa plynu za iného. Že podpora SPP, jednej z najziskovejších firiem na Slovensku polmiliardovou finančnou injekciou nie je to, čo potrebujeme. Mal by sa zamerať na pomoc ľuďom. Potrebujeme cielenú pomoc zraniteľným domácnostiam, ak majú prežiť túto zimu. Potrebujeme investície do obnovy domov. Potrebujeme investície do využívania obnoviteľných zdrojov energie. A samozrejme, dostatočnú finančnú podporu pre ľudí, aby si tieto zmeny mohol dovoliť skutočne každý. Iné východisko z tejto krízy neexistuje,” uviedla.

Aj preto podľa Juríkovej spustili petíciu Za zimu bez (c)hladu. Greenpeace tvrdí, že mnohé domácnosti v Európe sa pri vykurovaní spoliehajú na plyn a pre jeho vysoké ceny majú v súčasnosti problém zaplatiť účty za energie. Ceny plynu sa pred krízou v roku 2020, pohybovali okolo 20 €/MWh, kým v súčasnosti je to približne 112 €/MWh. Na Slovensku v prvom polroku 2022 domácnosti zaplatili za plyn medziročne viac o 19,8 %, kým teplo bolo o 14,4 % drahšie a elektrina o 11,7 % drahšia ako vlani.

,,Zatiaľ čo bežní ľudia zápasia s problémami pri platení účtov za energie, spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá dosahujú obrovské zisky. Preto žiadame vlády, aby zdanili nadmerné zisky fosílnych spoločností a použili tieto peniaze na pomoc ľuďom. Potrebujeme tiež, aby sa vlády zaoberali hlavnou príčinou súčasnej energetickej krízy a do roku 2035 utlmili využívanie plynu a vytvorili energetické systémy založené na obnoviteľných zdrojoch energie. Takéto lokálne energetické systémy sú šancou na čistú a bezpečnú energiu a teplo pre všetkých a pre riešenie klimatickej krízy, “ dodala Eszter Mátyás, koordinátorka plynovej kampane Greenpeace pre stredovýchodnu Európu.

Obnoviteľné zdroje energie už teraz podľa Greenpeace šetria obrovské peniaze. Len v období od marca do októbra 2022 ušetrili EÚ 99 miliárd eur. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry môže byť súčasná globálna energetická kríza historickým zlomom smerom k čistejšej a bezpečnejšej budúcnosti.