Zelenšie sviatky sú nielen možné, ale aj potrebné. Greenpeace Slovensko v predveľkonočnom období upozorňuje, že aj tradičné sviatky, ako je Veľká noc, môžu mať výrazné environmentálny vplyv – od plytvania potravinami cez plastové dekorácie až po emisie z cestovania.
Veľká noc je pre mnohých časom oddychu, tradícii a stretávania sa s rodinou. No práve v týchto chvíľach si často neuvedomujeme, koľko odpadu vyprodukujeme, ako ďaleko cestujeme a čo všetko vlastne končí v koši. Greenpeace Slovensko preto pripomína, že aj malé zmeny v zaužívaných zvykoch môžu mať veľký význam. Organizácia preto prináša jednoduché tipy, ako prežiť sviatky šetrnejšie k planéte a zároveň si ich naplno užiť. „Aj sviatky sú odrazom našich hodnôt. Veľká noc môže byť krásna, tradičná a zároveň zodpovedná voči prírode – netreba sa jej vzdať, stačí ju prežiť vedomejšie. Či už ide o jedlo či výzdobu, vždy existujú alternatívy, ktoré až tak nezaťažujú planétu,“ uviedla Miroslava Ábelová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko.
Ako na zelenšiu Veľkú noc? Greenpeace odporúča:
- Znížme plytvanie potravinami a uprednostnime lokálne, sezónne suroviny. Namiesto preplnených stolov s množstvom mäsa môžeme siahnuť po chutných rastlinných jedlách z domácich surovín. Pomôžeme tak nielen planéte, ale aj vlastnému zdraviu.
- Farbime vajíčka prírodne. Pomocou cibuľových šupiek, červenej repy, špenátu či kurkumy. Vyhneme sa tak chemickým farbivám a zbytočnému odpadu.
- Výzdoba z prírodných materiálov. Mach, konáriky, sušené kvety či recyklovaný papier sú nielen ekologické, ale často aj estetickejšie než lacné plastové dekorácie.
- Skúsme obmedziť cestovanie autom. Ak je to možné, navštívme príbuzných pešo alebo verejnou dopravou. Každý ušetrený kilometer v boji s emisiami sa počíta.
- Šibačka bez plastov a parfumov. Prírodná voda s esenciálnym olejom alebo jednoducho čistá voda sú oveľa šetrnejšie k prírode aj k pokožke.
- Recyklovať a kompostovať. Triedenie odpadu a kompostovanie organických zvyškov by mali byť samozrejmosťou aj počas sviatkov.
- Čokoládové vajíčka s rozumom. Veľkonočné čokoládové vajíčka sú obľúbenou tradíciou, no mnohé z nich sú zabalené v zbytočnom plaste a pochádzajú z kakaa pestovaného za neetických podmienok. Namiesto lacných masovo vyrábaných sladkostí siahnime po kvalitnej čokoláde s certifikátom Fair Trade alebo Rainforest Alliance. Tieto produkty nielenže podporujú spravodlivé podmienky pre farmárov, ale často sú aj balené udržateľnejšie a chutia oveľa lepšie.
- Zdieľajme energiu a nápady. Veľká noc je aj o stretnutiach – s rodinou, priateľmi či susedmi. Skúsme sa počas sviatočného voľna porozprávať aj o tom, ako môžeme spoločne prispieť k čistejšej budúcnosti. Zdieľanie obnoviteľnej energie, založenie energetického spoločenstva alebo len výmena skúseností so solárnymi riešeniami môže byť prvým krokom. Každá iniciatíva, ktorá vychádza zo susedskej spolupráce, má silu meniť veci.
Greenpeace pripomína, že každé rozhodnutie, hoci aj zdanlivo malé, má vplyv. Spoločnosť ako celok čelí klimatickej a ekologickej kríze, no aj sviatky môžu byť príležitosťou k zmene.
„Zodpovednosť voči prírode si neberie voľno ani počas sviatkov. Práve naopak – sviatky sú ideálny čas ukázať, že nám na planéte záleží. Spoločne môžeme vytvoriť tradíciu, ktorá bude rešpektovať nielen minulosť, ale aj budúcnosť,“ uzavrela Ábelová.