Greenpeace pitää Stora Enson päätöstä tervetulleena

Lehdistötiedote - maaliskuu 23, 2007
Stora Enso ilmoitti tänään pyytävänsä Metsähallitusta tekemään selvityksen Metsä-Lapin kiisteltyjen alueiden ympäristöarvoista ennen uusia hakkuita. Eilen Greenpeace vaati Kemissä tapahtuneen mielenosoituksen yhteydessä Stora Ensoa ja Botniaa lopettamaan puunoston ympäristöjärjestöjen rajaamilta alueilta Metsä-Lapissa.

Greenpeacen aktivistit protestoivat metsäyhtiö Stora Enson pääkonttorilla Helsingissä maanantaina 12.3.2007 yhtiön Metsä-Lapin ikimetsistä peräisin olevan puun ostoa vastaan.

Greenpeace on kampanjoinut yhdessä muiden ympäristöjärjestöjen kanssa näiden erämaiden suojelemiseksi. Myös useat paliskunnat ovat vaatineet luppometsien säästämistä. 249 tutkijaa on vedonnut maa- ja metsätalousministeriöön luonnonmetsien suojelemiseksi jo aikaisemmin tänä talvena.

- Suurimman puunostajan reaktio on tärkeä avaus näiden luonnontilaisten metsien rajaamiseksi hakkuiden ulkopuolelle. Tällä kertaa luontoarvoja ei pidä selvittää kirjoituspöydän ääressä, vaan tarvitaan riippumaton arvio ja maastotöitä kesäkaudella. Inventointien tulokset on tuotava avoimella tavalla tarkasteltavaksi ympäristöjärjestöjen ja puunostajien kesken. Hakkuita ja konfliktia alueella ei tule jatkaa, toteaa metsäkampanjoitsija Matti Liimatainen.

Erämaalain tarkistaminen Kansallisen Metsäohjelman osana antaa mahdollisuuden liittää suuren osan näistä luonnontilaisista alueista viereisiin lakisääteisiin erämaa-alueisiin. Samalla on mahdollisuus arvioida onko tarvetta kompensoida suojelun vaikutuksia aluetaloudelle. Näiden vanhojen metsien suojelemisen vaikutus Lapin metsäteollisuuden puuhuoltoon olisi kuitenkin ainoastaan prosentin luokkaa.

22. maaliskuuta: Greenpeace protestoi erämaiden hakkuita vastaan Stora Enson ja Botnian tehtailla Kemissä