Zamknij okienko

Rospuda uratowana!

Budowa obwodnicy Augustowa w wariancie nieszkodliwym dla środowiska zostanie rozpoczęta.

Informacja prasowa - 24 marca, 2009
Po wielu latach kampanii organizacji pozarządowych na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy możemy świętować sukces. Dziś o decyzji, która ochroni to przyrodniczo cenne miejsce i rozwiąże problemy komunikacyjne Augustowian mają poinformować w tym mieście wicepremier Schetyna i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Obwodnica Augustowa przebiegać będzie przez Raczki, omijając chroniony obszar Natura 2000.

Obóz obrońców Doliny Rospudy

Przypomnijmy. Historia tej niefortunnej inwestycji rozpoczęła się w 1986 roku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się plany utworzenia na bagnach Rospudy rezerwatu przyrody. Jednak rezerwat ten nigdy nie powstał. Za to pod koniec lat 90-siątych powstały plany budowy na tym terenie obwodnicy Augustowa, co spotkało się z protestem ze strony naukowców i działaczy ekologicznych. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Dolina Rospudy znalazła się na terenach chronionych prawem unijnym.

Przez wiele lat organizacje ekologiczne informowały Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz kolejne rządy o uchybieniach w procesie wytyczania trasy, a następnie, po wydaniu zezwolenia na budowę, o złamaniu prawa.

Kluczowym momentem kampanii w obronie Doliny był obóz w lutym 2007 roku, kiedy to w wyjątkowo trudnych warunkach, wspomagani przez ludzi z całej Polski, powstrzymaliśmy wycinkę drzew pod planowaną trasę. Ogólnokrajowa mobilizacja i demonstracje w kilkunastu miastach Polski przyśpieszyły działanie Komisji Europejskej, która złożyła pozew przeciwko rządowi RP do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W wyniku tego, ówczesny Premier Jarosław Kaczyński musiał wstrzymać inwestycję i uczynił to 31 lipca 2007.

Obecny Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki powołał w styczniu 2008 tzw. Okrągły Stół w sprawie Rospudy, w wyniku którego powstał raport środowiskowy potwierdzający, że wybrany wcześniej przebieg trasy jest najgorszym z możliwych. Zarekomendowany wtedy został wariant przebiegający w pobliżu miejscowości Raczki, omijający najszerszą i najcenniejszą część Doliny Rospudy.

"Przyroda Doliny jest uratowana, a budowa obwodnicy Augustowa w końcu zostanie rozpoczęta. Mamy nadzieję, że już nigdy w Polsce podobna sytuacja się nie powtórzy a drogi będą powstawać z poszanowaniem prawa i przyrody. W imieniu Greenpeace chcę najgoręcej podziękować tym którzy wierzyli, którzy pomagali i którzy pracowali dla tego zwycięstwa." - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska, komentując doniesienia medialne dotyczące ostatecznej decyzji o budowie obwodnicy Augustowa przez Raczki.

Przypominamy jednocześnie, że dotąd nie została podjęta decyzja w sprawie przebiegu całej trasy Via Baltica, pomiędzy Warszawą a granicą polsko-litewską, choć niedługo minie rok od przedstawienia zamówionego przez rząd raportu firmy Scott&Wilson, który potwierdził wcześniejszą ocenę ekologów, że wariant "przez Białystok" jest najgorszym z możliwych. Obywatele Podlasia nie powinni dłużej czekać na decyzję rządu w tej sprawie.

"Gratuluję ministrowi Nowickiemu inicjatywy i determinacji w doprowadzeniu sprawy Doliny do końca. Gdyby nie wcześniejsza pycha i błędne decyzje mielibyśmy dziś obwodnicę Augustowa i zaoszczędzone dziesiątki milionów złotych. Niech to będzie przestrogą dla wszystkich wydających kolejne decyzje w sprawach związanych z ochroną środowiska." - dodał Muskat.