„Грийнпийс“ – България осъжда дезинформационната кампания, възползваща се от спирането на електрозахранването в Испания

След безпрецедентното прекъсване на електрозахранването, което засегна милиони хора в Испания и съседните страни, вълната от дезинформация по посока на възобновяемите енергийни източници заля и българския ефир. Нека бъдем ясни. Тъмнината на Иберийския полуостров не е оправдание за лъжи и всяване на страх, а повод за адекватни решения. 

На фона на интензивни спекулации за причините, довели до проблема, ясно установено е едно: сривовете в енергийните системи се дължат предимно на слабости в мрежата, а не на недостиг или променливост на производството.

Възобновяемата енергия е най-добрият инструмент за осигуряване на безопасна,  устойчива и достъпна енергия за всички, ако е допълнена от правилните инструменти за осигуряване на гъвкава електроенергийна система, съхранение и енергийна ефективност, както и добра свързаност с мрежите на съседните държави.

„Ако има един урок за България, той е, че имаме нужда от повече производство на енергия в близост до потребителите. Огромният неоползотворен потенциал на покриви и нарушени терени е ключът към независимостта на гражданите, бизнесите, общините, чрез системи за собствено потребление и енергийни общности. Централизираната система, която разчита на изкопаеми горива, няма шанс пред предизвикателствата на новата реалност“, подчертава Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ – България. 

Големият процент възобновяема енергия от слънце и вятър в Испания и адаптивността на водноелектрическите централи позволиха на страната да реагира и да се възстанови по-бързо. Докато въглищни, газови и ядрени мощности останаха извън системата за часове, възобновяемите мощности възстановиха производството си за минути. 

Почасовa извадка на електропроизводството в Испания в периода 27-30 април 2025. На графиката личи резкият срив между 12 и 13 часа на 28 април. Единственият функциониращ източник на енергия в най-ранната фаза на този срив остават слънчевата и вятърната енергия (жълто и светлосиньо). Ядрената енергия (лилаво) излиза от микса. © Electricity Maps (2025). Испания, 30 април 2025 г. https://www.electricitymaps.com

Дори след събитието, когато електричеството започна да се връща в мрежата в понеделник следобед, основните източници на производство бяха възобновяемите енергийни източници, доказвайки се като по-устойчиви и надеждни от ядрената енергия, която все още не работеше към публикуването на този материал в следобеда на 30 април, сряда.

Когато  се повредят системите, базирани на изкопаеми горива, може да отнеме няколко дни, докато се рестартират. Такъв беше случаят с прекъсването на електрозахранването в Тексас, САЩ през 2021 г., когато изкопаемият газ беше основната причина за системния колапс.

При липсата на по-подробни изследвания за причините, вече има няколко ключови урока, които подчертават спешната необходимост от повишаване на устойчивостта на настоящата система към непредвидени смущения, за да се гарантира, че преходът ще доведе до единствената осъществима, достъпна и устойчива енергийна система, която трябва да бъде 100% възобновяема, ефективна, справедлива, демократична и достатъчна. 

Предвид неотложната необходимост от система за възобновяема електроенергия за борба с изменението на климата, е спешно да се предприемат мерки за адаптиране на електроенергийната система и преминаване от старата система, базирана на изкопаеми горива и ядрена енергия, към изцяло възобновяема такава.

„Вчера видяхме, че нашата сигурност, за която толкова много се говори днес, е по-скоро свързана с устойчивостта на нашата енергийна и транспортна инфраструктура, отколкото с покупката на оръжия или боеприпаси“, каза Хосе Луис Гарсия, ръководител на отдела за климат и енергетика в „Грийнпийс“ – Испания.

Укрепването на мрежите – ключът към бъдеще и настояще

Укрепването на мрежите е от съществено значение не само за енергийната сигурност днес, но и за реализирането на пълния потенциал на енергийна система, базирана на възобновяеми източници, утре. Устойчивите мрежи и решенията за гъвкавост чрез чиста енергия са основите на сигурно и чисто енергийно бъдеще и това събитие в Испания ни показва, че инвестирането в тях вече не може да се отлага.

Операторите на мрежови системи трябва да получат мандат да инвестират и планират енергийната система на бъдещето, базирана на възобновяеми енергийни източници. Това изисква бързо увеличаване на съхранението на енергия, междусистемните връзки и други източници на гъвкавост. Мрежовите оператори следва да бъдат овластени да прилагат тези решения, особено когато сме изправени пред перспективата за по-чести екстремни метеорологични явления.

Соларни панели на всеки покрив

Прекъсването на електрозахранването демонстрира и предимствата на географски разпределените, автономни системи за възобновяема енергия. Например, Университетът в Алмерия остана отворен благодарение на слънчева енергия и батерии за съхранение на място. Домакинствата в Испания и Португалия използваха батериите на електрически превозни средства, за да преодолеят локалните пропуски в електрозахранването.

Тези достъпни решения осигуряват устойчивост в извънредни ситуации като природни бедствия и други. При прогнози за все по-чести и по-интензивни горещи вълни и необичайното време, прекъсванията на електрозахранването също стават по-вероятни. Ето защо има смисъл повече хора да инсталират собствени системи, които да могат да им предоставят енергия на място. Такива решения са соларни панели по покривите и фасадите на сградите, както и т.нар. балконски или plugin фотоволтаични инсталации, които не би следвало да изискват дори разрешително за поставяне, защото са подвижни и се включват директно в мрежата на дома ни.

Свързаността – предимство, а не заплаха

Спирането на електрозахранването показва и други важни уроци, подчертават от „Грийнпийс“ – Испания. Не е вярно, че испанската електроенергийна система зависи от вноса на енергия от Франция. Дори по време на спирането на електрозахранването Испания изнасяше електроенергия за Франция и Португалия благодарение на нарастващия дял на възобновяемата енергия, което е все по-често срещано явление. Всъщност сега е напълно нормално Испания да може и да е задължена да изпраща електроенергия през Пиренеите и до Португалия. 

Това, от което зависи електроенергийната система на Испания, както всяка електроенергийна система, е връзката с европейската система, за да има подходящ честотен сигнал, като за това е необходимо да се укрепят междусистемните връзки. Отчасти тези междусистемни връзки исторически са били забавяни от френската ядрена индустрия, чиито застаряващи централи се страхуват от конкуренцията на процъфтяващата и евтина испанска възобновяема енергия.