Алиция Здиехевич, местна учителка по литература от 17 години, е една от най-активните местни жители, противници на построяването на нова въглищна мина от PGE в Имѐлин, Полша. Ние се противопоставяме на грабещата икономика, искаме да опазим околната среда и да живеем спокойно в нашия зелен град. Взех мегафона в ръка и бях решена да доведа каузата до успех.

Учителката Алиция Здиехевич

Имeлин е 9-хиляден град в Горна Силезия, Полша, чиито граждани и местни власти са се обединили, за да се противопоставят на откриването на нова мина (Имѐлин Север) точно под домовете им.

Имeлин е нетипичен за Горна Силезия: зелени пейзажи, панорама на Западните Татри и водни басейни за отдих. Хората живеят в самостоятелни къщи, а не в сивите жилищни блокове, които иначе характеризират региона. Хората се местят в Имѐлин в търсене на спокойствие и природа, бягайки от по-големите замърсени урбанизирани центрове като Катовице.

Въпреки това местните жители в Имeлин все още страдат от въздействието на въглищата, а именно добивът, извършван от най-голямата полска енергийна компания PGE в близост. Те успяваха да се справят с този проблем, докато през 2017 г. не чуха, че ще се отвори нова мина, която ще покрие половината от територията на града. Новата мина ще бъде плитка и местните жители очакват, че ще доведе до пропадане на земята, щети върху къщите им и новите обществени сгради, както и до щети върху водната система, местните гори и железниците.

Алиция Здиехевич, местен учител по литература със 17-годишен трудов стаж, е един от най-активните граждани, противопоставящи се на новата мина. Заедно със съпруга си, тя създава асоциацията Green Imielin (“Зелен Имeлин”) за противопоставяне срещу мината. Протестът им достига дори до Брюксел, където Алиция говори за заплахата, надвиснала над град ѝ на среща на Платформата за въглищни региони в преход.

„Първото сериозно изпитание за мен беше да организирам протест през май 2018 г. пред Регионалната дирекция за опазване на околната среда“, казва Здиехевич. „Ние, жителите, подготвихме протеста заедно, разпределихме си задачите и направихме банери. Събрахме се около сто души и отидохме в Катовице. Взех мегафона в ръка и бях решена да доведа каузата до успех. Вдигнахме много шум и протестът беше отразен от медиите.“

„Вярвам силно в това, което правя. Ние се противопоставяме на грабещата икономика, искаме да опазим околната среда и да живеем спокойно в нашия зелен град”, казва тя и добавя, че с напредването на кампанията се интересува повече от околната среда и изменението на климата и че е научила много за работата с други хора.
„Оказа се, че повече хора имат проблеми като нас и че можем и трябва да се подкрепяме взаимно. Единственото, от което се страхувам, е, че решението за новата мина отдавна вече беше взето във Варшава и че въпреки протестите ни, политиците всъщност не ни слушат.”

3D статуя на Алиция Здиехевич,
Europe Beyond Coal / Greg McNevin

Изложбата Активизъм за справедлив енергиен преход отвъд въглищата се проведе от 22.02-01.03.2020 в Cush.BAR . С тази публикация, разказваме четвъртата от петте човешки истории, на които е посветена изложбата. 

Прочети останалите истории: (1/5) Д-р Кристиан Доринг, (2/5) Художникът Йон Барбу, (3/5) Адвокатът Хосеп Алонсо Агила, (5/5) Председателят на общинския съвет Томаш Ламик.

Снимки от откриването на изложбата виж тук.