Учените от IPCC отново предупреждават за последствията от климатичните промени
Помниш ли климатичния доклад „Код червено за човечеството“? Той беше подготвен от Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC) на ООН – научна организация, съставена от водещи изследователи на климата. Докладът, публикуван през август 2021 г., представи оценка на състоянието на климата и беше предупреждение за това какво би се случило, ако не предприемем необходимите мерки.
След повече от година бездействие от страна на политическите лидери, учените публикуваха новия си доклад. На 28 февруари те представиха поредния документ, който ни предупреждава за предстоящата катастрофа. Докладът се фокусира върху влиянието на климатичната криза върху човечеството, градовете ни и екосистемите, от които сме зависими. Той е продължение на заключенията от предишната част и проследява докъде се простират възможностите ни за адаптация към климатичните промени.
Приготвихме кратко резюме с 5 ключови заключения от доклада, които можеш да прочетеш:
Опасните явления, които климатичните промени пораждат, ще стават все повече и все по-чести.
Това е най-същественото, което трябва да знаеш. Климатичните промени вече причиняват множество щети и загуби – както за хората, така и за природата. Те отнемат животи, разрушават домовете ни, унищожават поминъка и културата ни. И ще се задълбочават. Новият доклад актуализира цялостната оценка за климата, бъдещите нива на затопляне и причините за безпокойство. Учените оценяват рисковете от климатичните промени като високи и много високи дори при по-ниски нива на затопляне от предвидените в предишния доклад. Ефектът върху екосистемите ще бъде по-широк и по-тежък от очакваното.
Не сме подготвени да посрещнем последиците дори от тези явления, които вече се случват, и това отнема животи.
Задълбочаващите се климатични промени все по-често изискват хората по света да се адаптират, но предприетите мерки (твърде плахи и твърде закъснели) не достигат до тези в най-голяма нужда. Резултатът е, че броят на хората, изложени на риск, се увеличава. Бедствията отнемат животи и опустошават градове, като за последното десетилетие смъртността от наводнения, суша и бури се е увеличила 15 пъти в държавите, най-уязвими от климатичните промени, в сравнение с държавите, които не са толкова уязвими. Ето защо се нуждаем от планове, мерки и инвестиции за адаптация, които да укрепят равенството, да послужат като компенсация и застраховка от загуби и щети, да насърчат устойчивото развитие и да достигнат до всеки.
По-голямо затопляне – повече проблеми. Ограничаването на глобалното затопляне до 1.5°C ще намали значително щетите и загубите, но няма да ги предотврати.
Увеличаването на нивата на глобално затопляне само ще влоши ситуацията и ще постави в риск повече хора и екосистеми. Навременни действия за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5°C спрямо Парижкото споразумение ще намалят значително щетите и загубите, но няма да ги предотвратят. Тези вреди са неравномерни и неравностойни и не се обезпечават от съществуващите финансови, управленски и институционални инструменти, особено в уязвимите развиващи се страни.
За да защитим себе си, трябва да възстановим околната среда и да опазим поне 30% от природните територии на Земята.
Чистата околна среда е фундаментална за човешкото и общественото здраве, а също и необходимост за постигане на устойчиво развитие. Разнообразните, самоподдържащи се екосистеми и тяхното биоразнообразие са съществен инструмент в борбата с климатичните промени. Ето защо докладът на IPCC поставя силен акцент върху техния потенциал, върху възможностите им за адаптация, както и върху необходимостта да се смекчат въздействията върху тях. Учените подчертават, че за да поддържаме устойчиви екосистемите, трябва да опазим между 30% и 50% от земните, сладководните и океанските площи на Земята, включително съществуващите в момента естествени хабитати.
Това десетилетие е критично за нашето обитаемо, устойчиво и справедливо бъдеще.
Въздействията на климатичните промени и опасностите, които пораждат, стават все по-комплексни и сложни за преодоляване. Те се случват паралелно и подхранват други проблеми, които пък са плод на неустойчивите модели на развитие и социалната несправедливост. Ето защо се нуждаем не от постепенни, плахи мерки, а от изчерпателна, всеобхватна трансформация – в енергетиката, индустрията, веригите за доставка, градските и социалните системи. Без повече отлагане. Или както обобщават учените от IPCC:
„Научните доказателства са недвусмислени: Изменението на климата е заплаха за човешкото благополучие и здравето на планетата. С висока увереност можем да кажем, че ако не предприемем навреме превантивни, съгласувани, глобални действия за адаптация и смекчаване на последиците, ще изпуснем кратък и бързо затварящ се прозорец от възможност да осигурим обитаемо и устойчиво бъдеще за всички нас“.
Какво можеш да направиш?
Индустрията на изкопаемите горива е една от най-замърсяващите. Добивът, преработката и изгарянето им означават тонове вредни емисии, които увреждат околната среда и влошават климатичната криза. Големите замърсители използват рекламите и спонсорството като инструмент за влияние върху общественото мнение и върху провеждането на екологични политики. Рекламните им трикове представят изкопаемите горива като „чисти“ и безопасни за здравето ни, като прикриват факта, че именно горивата допринасят за задълбочаването на климатичната криза. Време е да сложим край на пропагандата им. Подпиши петиция за забрана на реклами и спонсорство на компании, свързани с изкопаеми горива.
Поискай забрана на рекламите и спонсорството на компании, свързани с изкопаеми горива.
Подпиши петицията