Поредното обгазяване със серен диоксид от ТЕЦ „Бобов дол“ беше регистрирано в петък, 27 юни. Между 10.00 и 11.00 часа сутринта автоматичната измервателна станция в близкото Големо село измери средна концентрация от 397 µg/m3 (микрограма на кубичен метър), а между 12.00 и 13.00 часа – 466 µg/m3. Средночасовата норма, определена за този замърсител в закона, е 350 µg/m3. Това показват данните, с които „Грийнпийс“ – България разполага.

По-рано природозащитната организация разкри данни за системното замърсяване от ТЕЦ „Бобов дол“ за последните седем години. Те се базират на протоколи от официалните измервания от мобилна станция, предоставени от Изпълнителната агенция по околната среда по Закона за достъп до обществена информация. Макар че представляват публични данни, досега те не са били достъпни за гражданите.
Разкритието дойде на фона на сериозно обгазяване в сряда, 25 юни, когато стотици жители на района се събудиха обгърнати от плътен облак прах и задушлива миризма на сяра. Екоинспекцията извърши проверка след множество сигнали.
Въпреки всички данни, от централата, свързвана с Христо Ковачки, отричат. „ТЕЦ „Бобов дол“ не е обгазявал нито днес, нито вчера, нито когато и да било Големо село и региона. Има легитимно изградена измервателна станция, която в реално време показва данни за качеството на атмосферния въздух, видни от РИОСВ – София, Община Бобов дол и кметство Големо село. До този момент операторът няма информация за установени превишения над допустимите норми“. Това се казва в позиция на ТЕЦ „Бобов дол“, разпратена до медиите.
Именно данните от посочената легитимно изградена измервателна станция, с които „Грийнпийс“ – България разполага, показват наднорменото замърсяване – във вторник, сряда и петък тази седмица. Тази станция функционира от април тази година – беше поставена от ТЕЦ „Бобов дол“ като ново изискване в разрешителното ѝ.

„Твърдението на ТЕЦ „Бобов дол“, че няма данни, е лъжа. Данни има: от държавната мобилна станция и от измервателната станция, която самата централа е изградила. И двете показват превишения и „Грийнпийс“ – България има потвърждение за това. Тези данни следва да бъдат публично достъпни на уеб страниците на Изпълнителната агенция по околната среда и на община Бобов дол. В противен случай замърсителят ще продължава да се крие зад завесата на информационното затъмнение, докато гражданите са заложници на хронично токсично замърсяване“ – коментира Десислава Микова, координатор кампания „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ – България.
Откакто събира данни – близо два месеца и половина, новата автоматична станция в Големо село е регистрирала 22 превишения на средночасовата норма за серен диоксид. Законът позволява до 24 такива превишения годишно.
Мобилната станция на ИАОС, правила измерване в продължение на три седмици през януари и март 2025 г., е регистрирала други девет превишения на тази норма. Сметката показва, че ТЕЦ „Бобов дол“ замърсява извън законовите норми.



В позицията си от ТЕЦ „Бобов дол“ практически не коментират официалните данни, публикувани от „Грийнпийс“ – България. Правят пореден опит да дискредитират измерванията от частна станция, поставена в съседно село с подкрепата на организацията. Но „Грийнпийс“ – България не цитира тези данни, именно защото институциите не им обръщат внимание. Причината граждани да търсят алтернативни начини на измерване на замърсяването е проста: резултатите от официалните измервания остават в тайна, централата отрича системните си нарушения, а контролът на институциите не успява да предотврати последващо замърсяване.
След публикацията на „Грийнпийс“ – България от 26 юни, редица услужливи онлайн медии побързаха да защитят централата, свързвана с Ковачки и безкритично да отразят позицията ѝ, вместо сами да извършат проверка на данните. Пореден знак за обществена среда, в която грижата за живота и здравето на хората е на последно място.
Искания на „Грийнпийс“ – България към контролните институции 1. Да се издаде заповед за спиране на централата, докато не извърши достатъчни и качествени ремонти, така че да може да спазва условията в разрешителното си. 2. До края на юли 2025 г. отговорните институции да публикуват информацията за замърсяването в периода 2019 – 2025 г. на уеб страниците си и в медиите. 3. До края на юли 2025 г. да се осигури възможност резултатите от измерванията, извършени със станцията на ТЕЦ „Бобов дол“ и държавната мобилна станция, да бъдат публикувани на уеб страниците на община Бобов дол и на екоинспекцията в София в рамките на 24 часа от часа на измерване. 4. Да се проведат поне две обществени дискусии на територията на община Бобов дол, като една от които е в с. Големо село. В тези дискусии да се включат представители на екоинспекцията, здравната инспекция, Община Бобов дол и Изпълнителната агенция по околната среда, да представят информацията за замърсяването в региона, препоръки за лични мерки за защита и сигнализиране на контролните органи. 5. В най-кратък срок Община Бобов дол да изготви и приеме Програма за качеството на атмосферния въздух по показател серен диоксид въз основа на реалните данни за замърсяване на въздуха в района. 6. В срок до юни 2026 г. да се извърши скрининг на здравословното състояние на населението на територията на община Бобов дол и Дупница по населени места и вид на заболяването, с публикуване на обобщени резултати от изследването. |