Clara Natanine je obyvatelkou městečka Kangiqtugaapik (Clyde River), kde ropné společnosti chtěly provádět seismické testování mořského dna, aby v arktických vodách nalezly ropu a zemní plyn. Toto je její příběh, který má zatím šťastný konec – kanadské soudy destruktivní seismický průzkum oceánu v okolí její komunity zakázaly.

Clara Natanine na lodi Greenpeace v Arktidě.

Žiji v Kangiqtugaapik (Clyde River) v kanadské části Arktidy. Většina lidí o mém městě nikdy neslyšela. Nachází se 450 kilometrů severně od polárního kruhu a má zhruba 1000 obyvatel. Jsme izolováni od zbytku světa, ale cítíme se velmi propojeni s naší zemí, mořem a nebem.

Život v této části kanadské Arktidy se velmi liší od místa, kde se nacházíte vy, kteří toto zrovna čtete. Máme pouze jeden obchod, jednu školu a nemáme žádnou nemocnici. Do dalších obydlených míst nevedou žádné silnice, a tak lidé cestují lodí, sněžným skútrem nebo čtyřkolkou. Vyjíždějí většinou kvůli loveckým výpravám, aby mohli opatřit základní jídlo rodinám, starším lidem a komukoli jinému v komunitě, kdo potřebuje jídlo z místních zdrojů.  

Osada Clyde River v oblasti Nunavut kanadské Arktidě.

Ten jeden obchod s potravinami, který tu máme, je tak drahý, že bez jídla, které lovíme, sbíráme a chytáme, by místní lidé hladověli. Dokonce i s lovem máme jen tak tak dostatek jídla, abychom vyžili.

Kilo paprik v přepočtu za cca 250 českých korun? Vítejte v Arktidě.

Nedávno jsme čelili problému, který způsobil, že se moje komunita spojila způsobem, jaký jsem dosud nezažila. Ropné společnosti chtěly v našich vodách provádět hlasité výbuchy velkými seismickými děly, aby objevily ropu a zemní plyn. V okolí ale žijí narvalové, velryby grónské, běluhy, lední mědvědi, tuleni, ryby a další mořští živočichové. Ohlušující hluk v oceánu však jejich život ohrožuje, stejně jako naše možnosti jíst dostupné jídlo.

Je to zvláštní pocit, když vidíte, že je váš domov a vaše kultura ohrožena. Můj otec říká, že je to jakoby nám někdo vyhlásil válku. Náš domov má v mém srdci zvláštní místo, které v něm zůstává i během cest mimo Clyde River. Hory a svěží vzduch mě vždy přitáhnou zpět. Jsou zde rostliny a zvířata, která lze nalézt pouze v Arktidě, a na kterých jsou Inuité existenčně závislí po tisíce let.

Když si představím, že by tohle všechno zmizelo – že by moji lidé přišli o základní součást naší kultury, naše spojení se zemí, vodou a zvířaty – ve mně vyvolává obrovský zármutek.

Sam Ford Fjord, north of Clyde River. Greenpeace crew and guests are in Clyde River, Nunavut, to deliver solar panels.

Lidé v Clyde River jsou nejspíše tím největším důvodem, proč tak miluji svůj domov. Hřeje mě u srdce, když jsem zde se svou rodinou a přáteli. Náš jazyk a naše kultura jsou pro mě důležité, a přestože jsme prošli systémovým útlakem ze strany kolonizátorů, kteří přišli do naší země, zůstáváme odolní a odhodláni zachovat si náš udržitelný způsob života.

Abychom zachránili zvířata, která milujeme, a tradice, kterých si velice vážíme, podnikáme kroky k ochraně našeho způsobu přežití v drsném podnebí a na odlehlém místě, které je naším domovem. Oceán je ale také naším domovem a my jsme závislí na všech zvířatech, která žijí v jeho rozsáhlých vodách.

Clara Natanine je mladou obyvatelkou komunity Clyde River. Přeložila Michaela Rychetská.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho