Vedra dokážou potrápit každého, seniory jako rizikovou skupinu je však nutné před sluncem chránit co nejintenzivněji. Starší dospělí jednoduše nezvládají horko tak dobře jako mladší jedinci, protože se nepotí tak efektivně a mají horší krevní oběh. Obezita, srdeční choroby, demence, cukrovka a další chronické zdravotní stavy mohou toto riziko zvýšit, stejně jako některé léky.

Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak naše stárnoucí blízké ochránit před horkem:

  1. Zůstat v klimatizovaných prostorách je spolu s lehkým oblečením dostatečnou hydratací standardní radou, jak ochránit naše starší spoluobčany. Bohužel se to snadněji řekne, než udělá, protože špatný krevní oběh často způsobuje, že starší dospělí snadněji nachladnou. Není neobvyklé, že starší člověk sáhne po svetru nebo zapne topení ve svém domě, ačkoliv je venku nesnesitelné horko.
  2. Pokud si váš blízký stěžuje na chlad v interiéru, zvyšujte termostat po malých krocích a snažte se ho usadit mimo přímé proudění větracích otvorů.
  3. Pokud nechce zůstat uvnitř, usaďte jej venku na stinném místě pod stropním ventilátorem. Také se jej snažte přimět, aby nejteplejší části dne trávil uvnitř budovy.
  4. Chcete-li, aby byl domov seniora chladnější, zatáhněte ráno závěsy nebo žaluzie na východní straně domu a odpoledne na západní straně.
  5. Důležité je vyhnout se nápojům s vysokým obsahem kofeinu, limonádám nabitým sodíkem a alkoholu.
  6. Mějte k dispozici chladné pochoutky s nízkým obsahem cukru a vysokým obsahem vody. Klasikou jsou nanuky bez přidaného cukru, které si můžete vyrobit sami pomocí odšťavňovače. Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody, jako je meloun, okurky, celer, jahody a papriky, jsou také snadným způsobem, jak zvýšit příjem tekutin milované osoby, aniž by musela více pít.
  7. Udržujte automobil v chladu. Nikdy nenechávejte staršího blízkého v autě, když vběhnete do obchodu, aniž byste otevřeli okna.
  8. Používejte ochranu proti slunci. Starší dospělí mohou být citlivější na sluneční záření. Pokud váš senior musí být na slunci, měl by nosit opalovací krém, sluneční brýle a klobouk. Pečovatelé by si měli dávat pozor na příznaky onemocnění souvisejícího s horkem jako je úpal nebo úžeh.

A na jaké příznaky si u starších dávat speciální pozor? 

  • Silné pocení
  • Bledá, studená a vlhká kůže
  • Svalové křeče
  • Rychlý, oslabený puls
  • Únava
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Bolest hlavy
  • mdloby

Pokud zaznamenáte jakýkoliv z těchto příznaku, je namístě zavolat lékařskou pomoc!

A co je nejdůležitější? Dlouhodobé řešení!

Výše uvedené body nám pomůžou vedro zvládnout – adaptovat se na něj. Adaptace ale nestačí, hlavní příčinou stále extrémnějších veder je klimatická změna. Věda hovoří jasně:

Vlna veder, která by se v předindustriálním klimatu vyskytla jednou za 50 let, se nyní objeví 4,8krát za 50 let a bude o 1,2 °C teplejší. Při 2 °C globálního oteplení nastane 13,9krát a bude o 2,7 °C teplejší.“ (Viz Fakta o klimatu)

Z posledních osm let byly hned čtyři nejteplejší za celou dobu měření. Není to náhodou. Lidská činnost se podílí na zvyšování průměrné globální teploty, především spalováním fosilních paliv. Klimatické modely předpovídají další a extrémnější vlny veder.

Kolik tropických dnů bude v ČR v budoucnosti podle různý klimatických scénářů?
Průměrný počet tropických dnů v ČR v závislosti na různých emisních scénářích. Zdroj. www.klimatickazmena.cz

Nemusí to tak ale být. Máme možnosti jak zabránit nejhorším dopadům růstu globální teploty. Máme prostředky udržet maximální růst pod úrovní 1,5 °C. Musíme ale začít jednat. Nejen každý osobně, musíme k akci dotlačit i naše politické představitele. Řešení je ve své podstatě relativně jednoduché – potřebujeme začít nahrazovat uhlí, ropu a plyn energií z větru a slunce.

Přidej se k výzvě naší vládě, aby udělala maximum pro naši transformaci, abychom nezažívali taková šílená vedra!