Nikdy v historii nebyl svět blíž dohodě o ochraně oceánů a vytvoření sítě mořských rezervací na volných mořích. Jak to dopadne a zda se podaří prosadit vytvoření mořských rezervací na 30 % plochy oceánů do roku 2030, můžeš ovlivnit i Ty.

Oceánům vděčíme za mnohé. Pohlcují až třetinu oxidu uhličitého z atmosféry, absorbují 90 % přebytečného tepla, produkují polovinu kyslíku na planetě a jsou zdrojem obživy pro miliardy lidí. Přesto je lidstvo dohnalo na pokraj katastrofy, ať už přímo prostřednictvím nekontrolovaného drancování ryb, rizikové těžby ropy či nerostů, nebo skrze postupující změny klimatu, které oceány oteplují a okyselují. Bez zdravých, odolných oceánů plných života nemáme šanci globální oteplování zastavit. Proto potřebujeme účinnou Oceánskou úmluvu, která bude chránit oceány a život v nich.

Úmluva se vyjednává již řadu let, poslední dvě jednání na půdě OSN skončila nezdarem. Loni v březnu jednání ztroskotala a v srpnu bylo jednání přerušeno. Pokračování a snad již finální jednání začne 20. února a skončí 3. března. A to za výrazně lepší konstelace pro vytvoření mořských rezervací na volných mořích, než kdykoliv předtím. Především díky výsledkům a závazkům, který si prakticky celý svět dal na konferenci o biologické rozmanitosti v kanadském Montrealu, která se uskutečnila loni v prosinci. Státy se zde zavázaly k cíli ochránit 30 % pevniny i moří do roku 2030 jako součást nového globálního rámce pro biodiverzitu

Splnění tohoto závazku se neobejde bez přijetí Oceánské úmluvy, která upravuje pravidla pro volná moře. Volná moře neboli “high seas” se nacházejí za hranicemi území, která jsou pod kontrolou pobřežních států. Patří všem obyvatelům planety, tedy i Čechům. I my tak budeme spolurozhodovat, zda se je podaří zachránit. Vytvoření sítě mořských rezervací na volných mořích je skutečně na dosah.

Pojďme společně ješte jednou udělat maximum, aby se to povedlo. Konference v Montrealu by nikdy nedopadla tak dobře, pokud by politici nebyli pod tlakem občanů, organizací, vědců i celebrit z celého světa. Pojďme spolu ten úspěch zopakovat. Znovu jsme spustili petici za oceánské rezervace a naším cílem je celosvětově nasbírat pět a půl miliónu podpisů. Do začátku konference zbývá ani ne měsíc a k vytyčenému cíli nám schází necelých tři sta tisíc podpisů. Přidej se i Ty, šiř petici mezi své známé a sleduj s námi naší poslední plavbu vstříc globální oceánské úmluvě.