Už několik let upozorňujeme na nešetrné kácení ve starých českých lesích a tento rok požadujeme, aby Ministerstvo zemědělství a Lesy ČR omezily kácení ve starých lesích. Teď se povedla velká věc – Lesy ČR ustoupily a oznámily, že už nebudou plošně ničit Ždánický les na jižní Moravě holosečemi. Máme radost a děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu.  

Není to jen úspěch váš a náš, ale i místních lidí z iniciativy Živý les pro živý region, kteří na masivní kácení ve Ždánickém lese dlouhodobě a neúnavně upozorňovali. Minulý týden se pak přímo v lese setkali s ministry životního prostředí a zemědělství a se zástupci Lesů ČR. 

Společně jsme ještě před schůzkou upozornili na to, že Lesy ČR před ministerskou návštěvou karpatských lesů uklízí z lesa pokácené klády. Některé z nich jsme sledovali pomocí GPS a trackerů, a tak se nám podařilo ještě před ministerskou návštěvou zveřejnit informaci, že staré stromy ze Ždánického lesa a z Evropsky významné lokality Dambořický les končí v kamnech a ve slovenských papírnách.

Je vidět, že společné úsilí se vyplácí. I díky tomu Lesy ČR úplně otočily a nyní slibují, že už nebudou ve Ždánickém lese plošně kácet, budou hospodařit udržitelněji a počítají i s územím, kde se nebude kácet vůbec. Ještě před pár měsíci by takové vyjádření bylo nemyslitelné. 

Ministr životního prostředí Petr Hladík pak na místě prohlásil, že by Ždánický les mohl být jedním z míst, kde se v brzké době budou vyhlašovat nová chráněná území, protože Evropská unie se i díky našemu tlaku zavázala, že bude chránit přírodu na 30 % své rozlohy. 

Je to prozatím jen dílčí úspěch, ale naše úsilí bude pokračovat. Je zásadní dohlédnout na to, aby se slova přeměnila v činy a Lesy ČR a aby výše zmíněná ministerstva skutečně splnila to, co slibují. Ždánický les musí získat skutečnou ochranu, jakou si zaslouží. Je důležité, aby ochranu získaly i další vzácné staré lesy v Jizerských horách, Krušných horách, Jeseníkách, Brdech a na dalších úžasných místech. Buď u toho s námi a pomoz nám chránit tyto vzácné lesy.