Původní staré lesy a další staré porosty, které jsou vysoce hodnotné z hlediska ochrany přírody, jsou obzvláště důležité pro zdraví a blaho planety. Jsou bohaté na biologickou rozmanitost a hrají důležitou roli v prevenci a zmírňování dopadů klimatické krize. Bohužel v rámci EU je těchto lesů málo, mají omezenou rozlohu a existují pouze v roztříštěných oblastech. V mnoha zemích Evropy navíc tyto lesy mizí rychlým tempem. Například v Rumunsku, kde podle odhadů posledních 20 let zmizelo kvůli těžbě dřeva přes 50 % původních neporušených lesů.

Holoseče v rumunských Karpatech (c) Greenpeace

Vyšetřovací tým Greenpeace v Rumunsku začal s těmito jednoduchými otázkami: Kdo ničí poslední staré a nedotčené lesy v Evropě? Kam se dřevo ztrácí? K čemu se tento vzácný zdroj využívá?

Vyšetřovatelé a vyšetřovatelky se vydali po stopách, které je zavedly k dodavatelům nábytkářských firem, mezi nimiž je i tolik oblíbená a oslavovaná evropská značka IKEA.

Lidé z Greenpeace navštívili staré lesy po celém Rumunsku. Podrobným zkoumáním celého dodavatelského řetězce od těžebních lokalit až po sklady dřeva, včetně kontroly přepravních povolení s geolokačními atributy, a návštěvou zpracovatelských zařízení odhalila místní pobočka Greenpeace systematické ničení starých lesů, včetně dvou chráněných lokalit Natura 2000. Ničení původních starých lesů a dalších lesů, které jsou významné z hlediska ochrany přírody, propojila vyšetřování Greenpeace s nejméně sedmi různými rumunskými dodavateli firmy IKEA. 

Většina těchto dodavatelů IKEA vyrábí výrobky pro více evropských a mezinárodních společností. Na základě webových stránek výrobců, internetových článků a dalších veřejně dostupných informací je však IKEA bezpochyby největším zákazníkem těchto sedmi společností, které šetření Greenpeace spojilo s ničením starých lesů. Jeden z výrobců, Plimob, vyrábí prakticky výhradně pro firmu IKEA. Vyšetřování mohlo tyto výrobce spojit s nejméně 30 výrobky z řetězců IKEA, což vyvolává obavy, že dřevo ze vzácných lesů může nakonec končit v domácnostech po celé Evropě i mimo ni. Greenpeace Rumunsko identifikovalo tyto vazby na základě jedinečné identifikace firmy IKEA, jehož součástí jsou kódy na výrobcích, které identifikují konkrétního výrobce. Podle těchto kódů jsme pak my v Česku zjistili, že výrobky od zmíněných rumunských firem končí ve všech čtyřech obchodech IKEA v Praze, Ostravě a Brně. 

Rumunské společnosti vyrábějí ikonické kusy nábytku IKEA – dětské postýlky a rámy postele SNIGLAR, židle INGOLF, stupínky BEKVÄM či pohovky KIVIK – ale i menší předměty do domácnosti, jako je krájecí prkénko PROPPMÄTT. Dobrovolníci a dobrovolnice Greenpeace navštívili v období od září 2023 do března 2024 obchodní domy IKEA po celé Evropě a zjistili, že kromě Česka jsou výrobky od firem zpracovávajících dřevo ze vzácných starých lesů v dalších 12 zemích. Jsou to Belgie, Finsko, Francie, Izrael, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Organizace Greenpeace proto vyzvala firmu IKEA, aby prověřila svůj dodavatelský řetězec a požadovala nová jasná pravidla EU pro ochranu starých lesů, které zajistí, že k dalšímu ničení starých lesů nejen v Rumunsku, ale i dalších zemích Evropy, včetně Česka.

Přidej se také a podepiš otevřený dopis. Pojďme dát společně jasný signál IKEA, že je třeba zastavit ničení starých lesů.