Takzvaná biopaliva měla původně zabránit prohlubování změny klimatu, dnes výrazně přispívají k nevratné devastaci přírody a urychlují klimatické změny. Pokud Evropská komise nezastaví nesmyslné dotace na spalování palmového oleje v naftových motorech, bude pokračovat nenávratná likvidace pralesů v tropech a klimatické změny naberou na rychlosti a na síle už během několika nejbližších let.

Stovky tisíc Evropanů, stovky odborníků a desítky univerzit, nevládních organizací a zoologických zahrad v těchto dnech požadují zrušení dotací na palmový olej jako povinné složky do agropaliv. Demonstrace za zrušení dotací na tzv. bionaftu proběhly v několika evropských městech a dnes se chystá protest v Praze.

Sampling Bio Fuel for Palm Oil in Germany. © Martin Langer

Palmový olej se podle testů Greenpeace používá v Evropské unii v biopalivech již přes 10 let.

„Evropa musí ustoupit od těch rostlinných paliv, která jsou produkována k přírodě nešetrným způsobem. Protože ta zatím nepřinesla nic než zisky do kapes korporací, zničenou přírodu a mnohdy i poškozené motory,” tvrdí David Číp z české Koalice proti palmovému oleji. Evropa je druhým největším světovým dovozcem palmového oleje. Ze 7,7 milionu tun palmového oleje ho však 61 % spálí v motorech aut nebo při výrobě elektřiny a tepla, 39 % skončí v jídle, krmivech nebo chemických produktech. Evropská unie naftu s příměsí palmového oleje, tzv. zelenou bionaftu, dotuje. Přitom používání takového paliva je kvůli způsobenému odlesnění pro klima třikrát škodlivější než klasická „fosilní“ nafta. Komise nyní připravuje návrh směrnice, podle které by dotace na paliva z palmového oleje měly postupně skončit
od roku 2020.

„Evropský parlament dal jasné zadání: zrušit dotace na biopaliva. Vlivem tlaku různých zájmových skupin se však komise snaží manévrovat, původní zadání zmírňovat a maximálně oddalovat omezení dotací. To považuji za nepřípustné, nesmyslné dotace z kapes Evropanů musí skončit co nejrychleji,” říká český europoslanec Pavel Poc. Pokud nové nařízení projde, nebude EU první. V prosinci 2018 zakázalo používání palmového oleje v palivech Norsko. Francouzské Národní shromáždění zrušilo těsně před Vánoci 2018 daňové zvýhodnění nafty obsahující palmový olej.

„Takzvaná biopaliva dnes představují pro planetu i lidskou společnost mnohem větší zátěž než paliva fosilní. Při své práci v terénu vidím, jak jejich masivní celosvětová spotřeba způsobila katastrofu,” říká Stanislav Lhota, český biolog, primatolog a odborník na pralesy. Za jediné řešení postupující katastrofy považují odborníci okamžitý odklon od pěstování palmového oleje a vynucování zákazu odlesňování v dotčených zemích především jihovýchodní Asie.

Palm Oil Action in Helsinki. © Matti Matikainen

Greenpeace upozorňovalo na používání palmového oleje v biopalivech v hromadné dopravě ve velkých městech. Na fotce je akce ve finských Helsinkách.

Ukončení dotací na palmový olej podporuje podle průzkumu agentury Ipsos zhruba 70 % Evropanů. Petici proti dotacím na výrobu nafty z palmového oleje podepsalo v celé Evropě zhruba 550 tisíc lidí. V několika městech v těchto dnech probíhají masivní demonstrace. V Praze se dnes uskuteční Pochod lidoopů.

Kampaně, které se snaží umravnit chování palmoolejných společností, zatím stále neskončily vítězstvím. Jen v období po velkých požárech v roce 2015 zmizelo přes 130 tisíc hektarů pralesa, což odpovídá téměř trojnásobku rozlohy Prahy. „Palmový olej od firem, které kácejí pralesy, se dál dostává do Evropy a obchodují s ním. Odebírají ho i velké společnosti, které dříve slíbily, že budou důsledně kontrolovat své dodavatelské řetězce,” říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.

„Zánik obrovských ploch pralesů kvůli palmě olejné urychluje globální změny klimatu. Nezbývá než varovat: připravte se, bude hůř,” tvrdí Ondřej Sedláček z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.