Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Tahle věta se v naší rodině dědí už po generace a moje maminka mi ji mnohokrát opakovala. Její význam je jasný – vyplatí se investovat do něčeho kvalitního a účinného, do něčeho, co vydrží dlouho a nerozpadne se. Hned jsem si na tuhle větu vzpomněl, když jsem se dozvěděl o tom, že elektrárna Chvaletice žádá o výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť. Protože narozdíl od mojí rodiny je totiž majitel elektrárny – multimiliardář Pavel Tykač – očividně dostatečně bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci. V tomto případě levné filtry do své elektrárny, které sice nebudou od roku 2021 splňovat zákony, ale co už. Kontroverzní uhlobaron to chce urvat na sílu a vymoci si od státu výjimku.

Ze zveřejněné žádosti o výjimku vyplývá hned několik skandálních a zarážejících skutečností. Například to, že elektrárna odmítá jakkoli snižovat množství vypouštěné rtuti, která je extrémně nebezpečným a jedovatým prvkem a postupně se nahrazuje či již nahradila prakticky všude – v elektronice, v teploměrech či v amalgámu v zubních plombách. Jen uhelné elektrárny rtuť vesele vypouštějí dál. Česká republika je 4. největším znečišťovatelem rtutí v Evropské unii a elektrárna Chvaletice patří mezi desítku největších znečišťovatelů rtutí v České republice. Ročně budou podle žádosti vypuštět do ovzduší přes 400 kilogramů této nebezpečné látky, což je o 250 procent víc, než kolik stanovují nové emisní limity.   

Chvaletice Power Plant Occupation in Czech Republic

Pokud elektrárna neinvestuje do nových filtrů a nedostane výjimku, její budoucnost je celkem jasná. © Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

Další podivností je fakt, že elektrárna chce výjimku i pro blok 1, který musí projít tak jako tak modernizací. Ovšem majitel elektrárny místo toho, aby alespoň u tohoto bloku investoval do technologie, která bude plnit nové zákonné limity, i tentokrát to chce ošulit a nainstalovat levnější filtr. Podle logiky, že když už má dostat výjimku na tři jiné elektrárenské bloky, tak ať mu jí koukají dát i na ten čtvrtý. To je privilegium, o kterém si mohou obyčejní lidé jenom zdát. Například stovky tisíc domácností, které stále topí v domácích kotlích 1. a 2. emisní třídy postavených mimo zákon od roku 2022, si žádné výjimky vymoci nemohou. A představa, že by si někdo v tuto chvíli žádal o výjimku, aby si mohl zákonem zakázaný kotel teprve pořídit, je vyloženě absurdní.

Nechtěl bych být teď v kůži úředníků Pardubického kraje. Tlak, aby tak velké firmě vyšli vstříc, teď bude znatelný. Tykač dokonce nasypal i nějaké peníze do místního hokejového klubu, aby byl v regionu více vidět. Ale zase na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pokud mu úředníci výjimku povolí, znamená to, že odmítnou ve svém kraji investici, která podle vyjádření Severní energetické dosahuje výše 1,4 miliardy korun. A to nejsou zrovna drobné. Pokud dají úředníci elektrárně Chvaletice výjimku, je jasné, co se s těmito penězi stane – Tykač si je vyplatí jako nezdaněné dividendy v daňovém ráji, jak je to jeho zvykem, a obyvatelé Pardubického kraje z nich neuvidí ani korunu. Proto si uhlobaron Tykač žádnou výjimku nezaslouží.

Text vyšel v pardubické mutaci MF Dnes.