V pátek 25. října začne 8. ročník benefičního turnaje „Vyber si. Vydraž si. Zahraj si.“ Přinášíme rozhovor se zakladatelem projektu Martinem Tichým. Martin je jedním z předních českých beachvolejbalistů, několikanásobným mistrem ČR a reprezentantem republiky na mezinárodním poli. Krom jeho volejbalových úspěchů se věnuje i trénování nové generace a rozhodl se svým projektem podpořit Greenpeace.  Co jej vede k podpoře Greenpeace a proč se rozhodl uspořádat benefiční turnaj? 

Martin Tichý benefiční turnaj Vyber si, vydraž si, zahraj si

Martin Tichý benefiční turnaj „Vyber si, vydraž si, zahraj si“ Podporuje Greenpeace

V čem benefiční turnaj spočívá?

Projekt má za cíl vybrat peníze pro neziskové organizace, a to zábavným způsobem. Napadlo nás oslovit hráče plážového volejbalu, většinou se jedná o profesionální hráče a o hráče ze zahraničí, kteří se ještě před samotným turnajem nechají „vydražit“ diváky. Každého jednotlivého hráče mohou lidé vydražit, přičemž každý hráč reprezentuje neziskovou organizaci, která je jeho srdci blízká a má chuť pro ni vybrat peníze. Všechny peníze, které se vydraží, budou poté předány daným neziskovým organizacím. Od minulého roku jsme zapojili i moderní technologie, takže aukce probíhá přibližně měsíc dopředu online a dražba vrcholí na místě, letos to bude v pátek 25. října v baru La Loca.

Co získá divák, který za hráče přihodil nejvyšší nabídku?

Následující den se na kurtech plážového volejbalu hraje turnaj. Dražitel, který nabídne nejvyšší sumu za hráče nebo hráčku, tohoto hráče „vyhrává“ a může si s ním zahrát volejbal. Když jsme s celým projektem začínali, dívali se na mě lidi jako na blázna, ale v současné době se nejnižší částky pohybují v řádech desítek tisíc korun. Za dobu existence této akce jsme vybrali už kolem 3 milionů korun. Děláme to v šestičlenném týmu – lidi s dobrým srdcem a dobrou myšlenkou zkrátka chtějí pomoc.

Ty sám se turnaje zúčastníš a budeš reprezentovat Greenpeace. Proč ses tak rozhodl?

Martin Tichý

Martin Tichý

Snažím se myslet na životní prostředí a připadá mi, že Greenpeace má tradici a je to organizace, která ví, co chce, a jde si za tím. Greenpeace jako organizace má osobnost a charakter. Z mého pohledu je to navíc jedna z nejvíc transparentních organizací. A neměli jsme příliš hráčů, kteří by zastupovali ekologickou neziskovku. Já jsem ze začátku vybíral hlavně na pomoc mobilním hospicům, pak na centra pro lidi s poruchou příjmu potravy, potom na pomoc obětem domácího násilí, na jednu neziskovou organizaci z Ikemu, ale letos jsem chtěl změnu, a právě ekologie je téma, které rezonuje společností a je potřeba se nad ním zamýšlet.

Která z činností Greenpeace tě zaujala?

Nezávisle na Greenpeace mě zajímá veřejná doprava a využití cyklistiky v Praze a ve městech. Přemýšlím nad používáním automobilů a nad tím, kam vlastně osobní dopravu směřovat. Zvažuju, kdy a jestli zapojit auto, kdy jet na kole a kdy využít městkou hromadnou dopravu. Zajímá mě, jak já sám mohu přispět. Jízdy autem se snažím redukovat na minimum. Celkově se snažím o minimalismus – mít toho co nejméně, abych nezatěžoval planetu. A druhé téma je oblečení. Kolik oblečení je skutečně potřeba a jak energeticky náročná je výroba oblečení? Ale v poslední době mě taky zaujalo, kolik vody je nutné k výrobě jednoho kusu ovoce nebo zeleniny. Takže i potravinová udržitelnost je pro mě podstatná. Doprava, oblečení, potraviny – to jsou témata, která mě v současnosti nejvíce ovlivňují. Postupnými krůčky v osobním životě se snažím přispívat k tomu, aby se klima nezhroutilo úplně.

Upřímně děkujeme za podporu všem našim dárcům a Martinovi. Pokud si chcete s Martinem zahrát a podpořit Greenpeace, vydražte si jej zde: www.beneficniturnaj.cz

Podpoř Greenpeace i ty. Děkujeme