U příležitosti Světového poháru v ragby pobočka Greenpeace ve Francii zveřejnila animované video, které odhaluje realitu fosilního průmyslu. Každé 3 hodiny a 37 minut se na světě vytěží tolik ropy, že by se s ní dal naplnit ragbyový stadion, to znamená přes 6 a půl stadionu ropy denně. Ve videu tak ropa spláchne celý stadion, na němž zrovna probíhá ragbyový zápas.

Video kritizuje fakt, že velké sportovní akce sponzorují fosilní korporace. A to včetně letošního mistrovství světa v ragby 2023, které finančně podporuje francouzská ropná společnost TotalEnergies. Fosilní korporace jsou přímo odpovědné za ničení zdraví, přírody, růst průměrné globální teploty a nekonečné odkládání jejího řešení. Jde o ukázkový greenwashing, fosilní korporace se sponzoringem sportovních aktivity prezentují jako zajímavé, moderní a ve své podstatě nevinné firmy. Opak je ale pravdou. Sponzoring sportovních utkání v režii fosilních korporací se přitom neobjevuje jen v zahraničí. 

V České republice dochází k tomuto druhu greenwashingu například u společnosti ČEZ, která financuje ČEZ Skitour, závody v běhu na lyžích a mnoho dalších sportovních aktivit. Dalším příkladem je fotbalový klub AC Sparta, jehož vlastníkem je Daniel Křetínský, majitel EPH, jeden z významných znečišťovatelů v celé Evropě. Ani veslařský závod Primátorky není výjimkou, když je podporován firmou Sev.en. Příkladem spojení fosilního průmyslu a sportu je též automobilový sektor, například v případě ŠKODA Auto, která sponzoruje prestižní francouzský cyklistický závod Tour de France, nebo Český svaz ledního hokeje.

Edina Ifticene, vedoucí kampaně v Greenpeace Francie, říká:
„Hodnoty, které jsou spojeny s ragby, jako jsou poctivost, vášeň, solidarita, disciplína a respekt, jsou nepopiratelné. Bohužel však společnosti, které profitují z fosilního průmyslu, zneužívají tuto sportovní událost k odvedení pozornosti od svého devastujícího vlivu na klima. Fosilní společnosti plánují kvůli zisku dál ve velkém těžit fosilní paliva i přesto, že tím ohrožují naši budoucnost.“

Akce Greenpeace Francie proti tomu, že šampionát v ragby sponzoruje fosilní korporace.

Společnost Rugby World Cup Limited se zveřejnění videa pokusila zabránit, když poslala Greenpeace International dopis s žádostí o pozastavení kampaně 24 hodin před plánovaným zveřejněním videa francouzskou pobočkou. 

Šedesátivteřinový animovaný klip jménem „Totální znečištění: Špinavá hra“ vizualizuje množství ropy, které průmysl fosilních paliv vyprodukuje za 3 hodiny a 37 minut. V digitálně upraveném videu ekvivalentní množství ropy naplní pařížský Stade De France, kde se 8. září odehraje první zápas mezi Francií a novozélandskými All Blacks. Za 24 hodin tedy vyprodukuje ropný průmysl přes šest a půl stadionu ropy.

Fosilní společnosti podle Greenpeace nejsou ochotné investovat do obnovitelných zdrojů energie. Nedávná analýza výročních zpráv šesti největších světových fosilních společností a šesti evropských ropných a plynárenských společností za rok 2022 odhalila, že pouze mizivých 0,3 % jejich kombinované výroby energie pochází z obnovitelných zdrojů. Podle zprávy pocházelo 99 % loňské produkce energie společnosti TotalEnergies z fosilních paliv a pouze 1 % pocházelo z obnovitelných zdrojů.

Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Česká republika, říká: “Greenwashing je běžnou strategií fosilních společností, které i navzdory bezprecedentním vlnám veder, smrtícím záplavám a sílícím bouřím, kterým svět čelí, zůstávají věrné své destruktivní obchodní praxi a nadále svými aktivitami zhoršují klimatickou krizi. Místo poskytování potřebné čisté energie nás zaplavují zeleným marketingem. V českém prostředí to můžeme sledovat na příkladu energetického gigantu, skupiny ČEZ, která o sobě hovoří jako o Čisté Energii Zítřka, ve skutečnosti ale navzdory vládním závazkům usiluje o prodloužení těžby uhlí minimálně do roku 2035, a dokonce nevylučuje jeho těžbu ani v roce 2050.”