Po několika týdnech, kdy Lesy ČR ve Ždánickém lese na jihu Moravy nekácely, se v lokalitě opět začalo kácelo intenzivně. Současné kácení začalo na přelomu ledna a února, a probíhalo tak v době, kdy půda byla po vytrvalých deštích výrazně podmáčená. Těžká lesní technika tak během lesních prací rozryla rozsáhlé oblasti lesa. Informace od místních lidí z iniciativy Živý les pro živý region, kteří v uplynulých týdnech sledovali a dokumentovali obnovenou těžbu na různých místech Ždánického lesa, nyní potvrdil průzkum týmu Greenpeace přímo na místě

Ve Ždánickém lese se kácelo i přesto, že loni v prosinci přímo na místě deklarovali ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr zemědělství Marek Výborný záměr zavést ve Ždánickém lese větší ochranu a ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík oznámil, že bude probíhat monitoring cenných porostů a rozhodne se o způsobu jejich ochrany. Na setkání s oběmi ministry letos na jednání 3. ledna na Ministerstvu životního prostředí v Praze pak Šafařík informoval, že na základě schůzky ve Ždánickém lese byla těžba dřeva zastavena a že místní lesní porosty budou vyhodnoceny podle metodiky Agentury ochrany přírody a krajiny.

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně za záchranu starých lesů Nekácejte.cz, říká: 
“Nedává smysl na jedné straně připravovat ochranu lesa a ve stejné chvíli ho masivně kácet. Věřili jsme, že ministerstva a Lesy ČR kácení Ždánického lesa zastaví alespoň do doby, než bude rozhodnuto o jeho ochraně. Pokud budou Lesy ČR kácet ve Ždánickém lese stále takovým tempem, nezůstane z něj brzy nic, co by se dalo ještě chránit. Náš průzkum přitom potvrdil, že v lese stále místy zůstávají i klády stromů pokácených na jaře a na podzim loňského roku, jejichž dřevo již nyní tleje. Vyzýváme proto ministra Hladíka a Výborného, aby další destrukci Ždánického lesa zastavili a urychleně zavedli na tomto území účinnou ochranu, kterou si místní příroda zaslouží.”

Podle Lesů ČR zůstavají v oblasti po kácení osamocené biotopové stromy (viz komentář pod článkem). My žádné nevidíme. Pomůžete nám je najít? (c) Mapy.cz/Seznam.cz

Způsob kácení nejen ve Ždánickém lese, ale i nedalekých Chřibech minulý týden kritizovali i vědci a odborníci na biodiverzitu a ekologii lesa z několika institucí, označili ho za necitlivý. I během současného kácení ve Ždánickém lese byly přitom podle zjištění Greenpeace opět káceny i stromy starší 160 let.