Největší světový obchodník s palmovým olejem Wilmar dnes zveřejnil detailní akční plán, jak bude mapovat a monitorovat všechny své dodavatele. Pokud Wilmar tento ambiciózní plán uvede do praxe, bude se týkat 40 % veškeré produkce palmového oleje. Wilmar přijal nová opatření po intenzivní globální kampani Greenpeace, do níž se přidala i česká pobočka. Organizace očekává, že tento vývoj může mít zásadní vliv na celý průmysl.

“Wilmar dodává palmový olej některým největším světovým značkám v potravinářství a kosmetice, zároveň jde jeho palmový olej i do biopaliv. Dnešní vyjádření by mohlo znamenat milník pro kampaň za zastavení kácení pralesů v Indonésii. Pokud Wilmar dodrží své sliby, již ke konci roku 2019 bude používat k monitoringu svých dodavatelů pokročilé satelitní snímkování, před kterým firmy v regionu nebudou schopné odlesňování zatajit,” říká tiskový mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Palmová plantáž

Palmová plantáž

Organizace Greenpeace se chce nyní zaměřit na kontrolu, zda Wilmar pravidla zavede do praxe. Zároveň bude do přijetí nových progresivních opatření proti firmám, které ničí pralesy, tlačit i další velké palmoolejné firmy – například Golden Agri Resources a Musim Mas.  

Problémy v dodavatelském řetězci Wilmaru odhalilo dlouhodobé vyšetřování Greenpeace. Na jeho základě vedlo Greenpeace proti nezodpovědnému jednání Wilmaru celosvětovou kampaň. V uplynulých třech měsících aktivisté Greenpeace okupovali rafinérii Wilmaru v Indonésii a několikrát protestovali přímo na lodi přivážející palmový olej do Evropy. Lidé v různých částech světa se pak obraceli i na firmu Mondeléz, která od Wilmaru palmový olej odebírá. V Itálii dobrovolníci a dobrovolnice Greenpeace zablokovali přístupovou cestu, která vede do továrny firmy Mondeléz. Greenpeace nyní zastavuje svou kampaň, aby mohla firma Wilmar implementovat své závazky.

Globální značky a jejich dodavatelé se již dříve zavázali k tomu, že zastaví odlesňování do roku 2020. (1) Nyní jim ovšem zbývá jen 400 dní a kácení v Indonésii stále pokračuje, především kvůli nedostatku kontroly a nechopnosti získat mapy plantáží od společností, které jsou dodavateli palmového oleje pro velké hráče, jakým je například Wilmar.


Poznámky pro editory:
[1] V prosinci 2010 se členové Consumer Goods Forum, průmyslové asociace sdružující více než 450 velkých značek zavázali, že skoncují s deforestací kvůli chovu dobytka a pěstování sóji, palmového oleje a dřeva do roku 2020.

V prosinci 2013 se Wilmar stal prvním producentem palmového oleje, který přijal zásady žádné odlesňování, žádná destrukce rašelinišť a žádné porušování lidských práv. Do roku 2014 jeho příkladu následovala většina palmoolejných firem. Přesto kácení pralesů dodnes pokračuje kvůli nedostatečné kontrole těchto pravidel.