Před ministerstvem životního prostředí v Praze se dnes odehrála scénka jak z romantického filmu. Kus hnědého uhlí ve velikosti dospělého člověka dnes seděl u stolu a čekal na ministra životního prostředí Richarda Brabce. Happening organizace Greenpeace upozorňoval na nevyjasněný ministrův postoj k těžbě a spalování uhlí. Odehrál se symbolicky na svatého Valentýna, kdy se slaví mezinárodní svátek zamilovaných. Ministr na místo nedorazil.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Neúčast pana ministra si vykládáme tak, že ve skutečnosti nechce uhlí vidět a udržovat s ním nějaký vztah, do kterého ho tlačí průmysl či další politici a ve kterém pan ministr sám není šťastný. Doufáme tedy, že ani jeho budoucí aktivity nepůjdou na ruku uhelným firmám, ale budou bránit zájmy lidí a životního prostředí.”

Uhlí čekalo na ministra Brabce marně. © Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

V médiích ministr sice mluví o tom, že doba uhelná musí skončit, zároveň však obhajuje rozšiřování velkolomu Bílina za původní územní ekologické limity těžby či výjimky z limitů ochrany ovzduší pro velké uhelné elektrárny.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace, říká:
“Uhlí se kvůli panu ministrovi už dlouho trápí. Pan ministr o něm ošklivě mluví do novin a dokonce si paralelně začal nový vážný vztah s obnovitelnými zdroji. Každý, kdo se někdo s někým rozcházel, ví, jak těžké je tomu druhému říci drsnou pravdu. Odcházející partner často vysílá smíšené signály a opouštěnému dává falešné naděje. Přesně to v poslední době dělá očividně Richard Brabec. Uhlí si proto může naivně myslet, že ho ministr má rád. Je to lidsky pochopitelné, ale kruté. Navíc tak ministr ohrožuje i svůj nový vztah. Nakonec nejméně utrpení způsobí, pokud dá uhlí jasné a okamžité kopačky.”

Rozšíření dolu Bílina by mělo silně negativní dopad nejen na krajinný ráz, ovzduší a kvalitu života v sousedních obcích, ale i na klima – celkové vzniklé emise skleníkových plynů do roku 2050 by dosáhly 421 milionů tun CO2

České uhelné elektrárny zabíjí téměř 1.700 lidí ročně. Spalování uhlí tak má na svědomí dvojnásobně více úmrtí než dopravní nehody. Mnoho elektráren nebude splňovat limity pro znečištění ovzduší platné v Evropské unii od roku 2021. O výjimku z limitů si již zažádala elektrárna Chvaletice. Z žádosti je jasné, že nechce nijak snižovat množství toxické a nebezpečné rtuti, kterou vypouští. Zároveň žádá o výjimku na filtrační technologii, kterou ještě nemá nainstalovanou.