Česká pobočka organizace Greenpeace podpořila fotografický projekt Davida Těšínského a Denisy Štěrbové, kteří se vydali do brazilských států Acre a Amazonas, aby tam dokumentovaly dopady letošních ničivých požárů v amazonských pralesech na původní obyvatele. Nyní jim pomáhá Greenpeace šířit příběhy lidí, kterým požáry berou domov i živobytí. Analýza shořelého území dokazuje, že právě oblasti domorodých kmenů byly letos mnohem častěji terčem úmyslně zapálených požárů než v minulých letech.

Čeští fotografové navštívili během září a října dva domorodé kmeny – Huni Kuin a Apurina – a jednu místní biofarmářku. Všechny tři případy spojuje fakt, že při letošních požárech ztratili část území, které tvoří jejich domov a dává jim obživu. 

Members of the Apurina Tribe in Brazil. © Denisa Šterbová / Greenpeace

Lidé z kmene Apurina

Teritoria domorodých obyvatel čelila podle aktuálních dat Národního institutu pro výzkum vesmíru častějším a rozsáhlejším požárům než v minulých letech. Data dokazují, že zločinci, kteří zapalují pralesy, záměrně útočí na chráněná a domorodá území. Agentury, které by měly domorodá území chránit před kácením a vypalováním, byly totiž za vlády nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara oslabeny a jejich rozpočty byly seškrtány. 

Počet požárů v oblastech, kde žijí původní obyvatelé, stoupl na více než dvojnásobek v období od ledna do září 2019 v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Počet ohnisek se zde zvýšil z 2544 na 5161.

Members of the Huni Kuin Tribe in Brazil. © David Tesinsky / Greenpeace

Lidé z kmene Huni Kuin

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Příběhů plných smutku a beznaděje, kterých byli letos svědky čeští fotografové v Brazílii, je po letošních požárech spousta. Bohužel to vypadá, že antiekologická politika současného motivovala místní zločince, kteří zapalují pralesy, k invazi do těch nejchráněnějších oblastí, kde žijí domorodé kmeny.”

Česká pobočka Greenpeace se kvůli požárům v Amazonii koncem října přidala k mezinárodní kampani zaměřené na dodavatele masa a krmné sóji pro velké nadnárodní řetězce Burger King, McDonald’s a KFC. Zmíněné řetězce rychlého občerstvení organizace Greenpeace vyzývá, aby odmítly produkty spojené s kácením a vypalováním amazonských pralesů v Brazílii. 

Velké potravinářské společnosti jsou významným odběratelem produktů, které mohou za odlesňování v Brazílii – hovězího masa a sóji určené na výkrm hospodářských zvířat. Například firma McDonald’s je vůbec jedním z největších světových odběratelů hovězího masa – včetně toho z Brazílie – a v Evropě ve velkém odebírá kuřata krmená sójou z Brazílie.