“Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti!” Takový vzkaz promítli dnes v podvečer aktivisté a aktivistky Greenpeace premiérovi Andreji Babišovi na budovu vlády. Stalo se tak tři dny před jednáním Evropské rady, klíčovým summitem lídrů zemí EU, kteří budou schvalovat plán na uhlíkovou neutralitu v EU do roku 2050. Podle zjištění vědců v Mezivládním panelu pro změnu klimatu je přijetí brzkého termínu uhlíkové neutrality podmínkou splnění cílů Pařížské klimatické dohody. Premiér Babiš zůstává v tuto chvíli posledním z lídrů členských zemí EU, který proti plánu hlasitě vystupuje a hrozí jeho zablokováním. 

Lukáš Hrábek z Greenpeace říká:
“Abychom naplnili cíle klimatické dohody z Paříže a zamezili oteplení o více než 1,5 °C, které by mělo katastrofické dopady pro budoucí generace a prostředí, ve kterém budou žít, je třeba dosáhnout uhlíkové neutrality co nejdříve. Pokud premiér Babiš dohodu zablokuje, oficiálně přizná, že dohoda z Paříže má pro Česko cenu toaletního papíru, se kterým do záchodu splachuje i naději mladé generace a našich dětí na alespoň jakž takž přijatelné životní podmínky.” 

Promítání na vládní budovu. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

O klimatické neutralitě jednali lídři zemí EU již letos v červnu, kdy ji kromě Česka zablokovalo ještě Polsko, Maďarsko
a Estonsko. Estonsko svou pozici přehodnotilo jako první a podle zákulisních informací bylo i Polsko a Maďarsko schopno vyjednat si s Evropskou komisí a ostatními členskými státy splnění jejich podmínek a přestaly proti uhlíkové neutralitě vystupovat. 

Jan Freidinger z Greenpeace říká:
“Nejvyšší představitel Česka se už zase bude moci cítit sám jako kůl v plotě. I tak může vypadat vystoupení Andreje Babiše tento čtvrtek v Bruselu, pokud bude Česko jedinou zemí, která dohodu zablokuje. Zároveň schválení či neschválení dohody bude také vizitkou Babišových schopností vyjednávat s Evropskou komisí a ostatními členskými státy. Pokud dohodu zablokuje, znamená to, že nevyjednal nic a navíc dohodu z trucu zablokoval.“  

Schválení klimatické neutrality bude mít značný dopad nejen na české a evropské klimatické úsilí, ale na celý svět. Zatímco se naprostá většina států světa dohodla, že budou usilovat o zastavení oteplení planety ideálně pod 1,5 °C, jejich reálná politika a přijatá opatření nás směřují k oteplení přes 3 °C, které by mělo pro lidstvo katastrofální důsledky.
V příštím roce budou státy představovat svoje nové závazky, a pokud ty nejbohatší a nejvyspělejší země, kam EU jistě spadá, nezvýší své ambice a nepůjdou ostatním příkladem, je jen mizivá šance, že tak učiní další země světa.