Většinově státní firma ČEZ požádala pro elektrárnu Počerady úřady o výjimku z limitů na ochranu zdraví před znečišťováním ovzduší, které vejdou v platnost v srpnu 2021. Plnění limitů se chce vyhýbat až do 30. června 2025. Ekologické organizace žádost považují za nepřijatelnou, neboť výroba elektřiny v tomto zastaralém zdroji je nepotřebná už nyní a její plánovaná životnost končí v roce 2023. Výjimka by však měla platit ještě rok a půl poté. V té době už navíc má elektrárnu plně vlastnit nový majitel – kontroverzní podnikatel Pavel Tykač, který včera oznámil plány na její dlouhodobé provozování.

Informace plyne z oficiální odpovědi společnosti ČEZ na dotaz Deníku Referendum. Až bude stručné shrnutí žádosti zveřejněno na úřední desce Krajského úřadu Ústeckého kraje, ekologické organizace požádají o kompletní podklady a do správního řízení o výjimce se přihlásí.

Elektrárna Počerady (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič © (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

V tuto chvíli není jasné, jestli chce ČEZ novému majiteli jen získat čas na žádost o pokračující výjimku či dokonce v rámci trvání výjimky v elektrárně za své peníze instalovat nové filtry. Většinově státní firma každopádně znovu pomáhá soukromé firmě vlastněné z daňového ráje udržovat uhelný byznys na úkor zdraví lidí, ochrany klimatu i Státní energetické koncepce ČR, která s odstavováním nízkoučinných elektráren počítá. Elektrárna Počerady měla podle původních plánů ČEZ skončit v roce 2023. Od srpna 2021 navíc začínají platit přísnější emisní limity (z nichž právě chce ČEZ dostat výjimku). ČEZ však prodal elektrárnu Tykačově těžební firmě Vršanská uhelná, který ji dle smlouvy převezme 2. 1. 2024 a plánuje její dlouhodobý provoz.

Proti pokračování provozu Počerad se postavilo přes 60 osobností a dalších více než 10 tisíc lidí  podepsaných pod výzvou www.smradzpocerad.cz. Elektrárna vypustí ročně stejně oxidů uhličitého jako všechna nákladní auta v ČR dohromady a je největším českým zdrojem toxické rtuti. Ročně způsobí 111 předčasných úmrtí.

Přitom škodí zcela zbytečně, protože její výroba tvoří část obřích přebytků elektřiny, které ČR každoročně vyváží. V Počeradech se spálí každou minutu 10 tun uhlí, z toho 6,5 tuny vyletí kvůli nízké účinnosti bez užitku komínem a chladícími věžemi a 3,5 tuny se vyveze ve formě elektřiny. Elektrárna by klidně mohla skončit příští rok (kdy začínají platit přísnější limity), případně na výjimku nejpozději na konci 2023 (kdy ji končí životnost).

ČEZ žádá výjimky i u svých dalších elektráren jako jsou Tušimice, Prunéřov či Ledvice. 

Všechny uhelné elektrárny je možné odstavit postupně do roku 2030, pokud stát podpoří rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů. Podrobné modelování elektrizační soustavy stimulující chod v 15-minutových intervalech ukázalo, že by za takových podmínek soustava fungovala a nedošlo by k ohrožení dodávek elektřiny.

Jiří Koželouh, vedoucí programu Energie, klima a odpady Hnutí DUHA, řekl:
“ČEZ se snaží udržet škodlivou a naprosto zbytečnou elektrárnu Počerady v provozu i za cenu poškozování našeho zdraví, prohlubování změny klimatu a porušování státní energetické koncepce. A to jen proto, aby v tom pak mohl pokračovat kontroverzní podnikatel Pavel Tykač, který ji koupil. Začátek platnosti nových limitů pro ochranu ovzduší – které Počerady nesplňují – je nejlepší okamžik elektrárnu po půl století provozu definitivně odstavit a neutápět v ní další peníze.”

Petra Jelínková z hnutí Limity jsme my, řekla:
“V době klimatické krize musí stát chránit práva a životy lidí. To znamená špinavé uhelné elektrárny bez zbytečných průtahů zavřít a pustit se do rychlého a spravedlivého přechodu na obnovitelné zdroje. V případě Počerad, které připadnou Tykačovi, se navíc ukazuje, že nedává smysl vycházet vstříc nespravedlivému a nezodpovědnému fosilnímu kapitálu, který přináší zisky uhlobaronům na úkor našeho zdraví a  klimatu.“ 

Jiří Jeřábek z Greenpeace k tomu dodal: 
„Polostátní ČEZ se zjevně rozhodl udělat špinavou práci za Pavla Tykače. Chce mu zařídit, aby mohl špinit severočeské ovzduší a poškozovat zdraví lidí ještě rok a půl poté, co elektrárna Počerady přejde z vlastnictví ČEZ do rukou Tykačovy SevEn. Máme lepší návrh: Počerady žádnou výjimku nedostanou a skončí v červenci 2021, kdy vstoupí v platnost nové limity ochrany ovzduší. Tento svůj návrh budeme prosazovat jako účastníci řízení o výjimce.“