Ponorka Greenpeace se podívala do míst, kam předtím žádný člověk nevkročil. Vědecký tým natočil unikátní záběry ekosystému na dně Weddelova moře u břehů Antarktidy. Expedice podle vědců objevila, že mořské dno překypuje životem a že místní ekosystém patří k těm snadno zranitelným činností člověka. Podle Greenpeace je to jasný důkaz, že by ve Weddelově moři měla vzniknout rozsáhlá mořská rezervace.
Greenpeace má u břehů Antarktidy loď Arctic Sunrise, která většinou brázdí polární oblasti na severní polokouli. Organizace požaduje vytvoření rezervace, která by pokryla 1,8 milionů čtverečních kilometrů, a stala by se tak největším chráněným územím na světě. Globální výzvu Greenpeace, která požaduje větší ochranu Weddelova moře, již podepsalo přes půl milionu lidí. O vytvoření rezervace rozhodne Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy v říjnu letošního roku. Arctic Sunrise proto zůstane v oblasti celé tři měsíce, aby zkoumala místní ekosystémy, měřila množství plastu ve vodě a mapovala praktiky rybářských lodí.
John Hocevar, mořský biolog z Greenpeace US, který řídil ponorku, říká:
“Naše první ponory v Jižním oceánu byly úžasné. Viděli jsme tam tolik života, tolik diverzity. Žijí zde různé druhy mořských hub, korálů, sumek, hvězdic a dalších ostnokožců včetně živoucích fosílií – lilijic. Celé dno bylo pokryté kobercem z živočichů. V míře, kterou jsem vážně nečekal. Naše práce – doufám – ukazuje, že je potřeba tento vzácný ekosystém ochránit.”
Susanne Lockhart, expertka na bentické ekosystémy, která se také potápěla, říká:
“Začali jsme s první fází našeho výzkumu. Ale už teď jsme objevili jasné známky toho, že se jedná o zranitelný mořský ekosystém. Budeme nadále zkoumat mořské dno, abychom popsali, které oblasti by měly být prioritně chráněny před průmyslovým rybolovem. Zároveň naše data poslouží jako důkazy pro komisi rozhodující o budoucnosti Jižního ledového oceánu.”
Záběry z ponoru na mořské dno:
http://media.greenpeace.org/archive/Greenpeace-submarine-captures-rare-footage-of-the-Antarctic-Seafloor-27MZIFJXE2O0F.html
či https://wetransfer.com/downloads/05af2598236a13c678aa60bbf6b8d17c20180123221048/8a64fe
Fotografie z expedice: