Ledoborec organizace Greenpeace Arctic Sunrise, který většinou pluje v polárních oblastech severní polokoule, míří tentokrát na jih a veze vědeckou expedici napříč Jižním ledovým oceánem. Expedice, která má za úkol dokumentovat místní ekosystémy i rozšiřování průmyslového rybolovu do stále jižnějších oblastí, je součástí kampaně za vytvoření největšího chráněného území na světě.
Navrhovaná Antarktická rezervace má zaujímat přes 1,8 milionu čtverečních kilometrů a chránit tučňáky, velryby, tuleně a další divoká zvířata. Rezervace by měla být pětkrát větší než Německo a nacházet by se měla ve Weddelově moři, vedle Antarktického poloostrova. [1] V říjnu letošního roku bude zasedat antarktická oceánská komise [2] a bude se tímto plánem zabývat.
Greenpeace spustila mezinárodní výzvu politikům, kteří mohou hlasování ovlivnit, v České republice je určená ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. [3]Posádka lodi Arctic Sunrise podnikne průkopnický výzkum dna ve Weddelově moři.
Vědecký tým se bude potápět v ponorkách, aby zmapoval zranitelné ekosystémy a hledal dosud neobjevené živočišné druhy, například vzácné korály či mořské houby. Bude také pátrat po plastových úlomcích, aby zjistil, zda plastový odpad končí i v tomto odlehlém regionu. Výzkum by měl posloužit jako podklad pro rozhodování, zda přijmout účinná ochranná opatření a vyhlásit ve Weddelově moři oceánskou rezervaci
“Konečně děláme první krůčky, abychom ochránili poslední panenské mořské ekosystémy. Jsem ráda, že mohu pomoci poskytnout vědecká data, která pomohou zmapovat oblasti, které by měly být pro ochranu životního prostředí prioritou.”
“Antarktida je ohroženým územím. Plejtváci obrovští i obrovské kolonie tučňáků císařských či kroužkových čelí klimatickým změnám i průmyslovému rybolovu. Lodě zde z moře odsávají ve velkém kril – mořské korýše, na kterých jsou místní živočichové závislí. Těžba krilu nemůže pokračovat v takové míře, aby kradla tučňákům a velrybám potravu. Nyní máme unikátní příležitost tento negativní trend zvrátit a vytvořit zde největší chráněné území na světě.”
Poznámky pro editory:[1] Greenpeace požaduje vytvoření rezervace podle návrhu, který podala Evropská unie s podporou Německa.[2] Celý název je Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy (CCAMLR – Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources). Komise byla ustanovena v roce 1982, aby dohlížela na dodržování Úmluvy o zachování živých mořských zdrojů Antarktidy. Skládá se z 25 členů, Česká republika je zastoupena prostřednictvím Evropské unie: https://www.ccamlr.org/en
[3] Česká republika je součástí antarktického smluvního systému. Členem Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy sice není, ale je zastoupena prostřednictvím Evropské unie.
[4] Bentický ekosystém je soubor živých organismů žijících v prostředí mořského dna.
[5] Dr. Susanne Lockhart v minulosti dělala výzkum například pro americký vládní program NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), pro Komisi pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy a pro Organizaci pro výživu a zemědělství.
Nové fotografie ze současné expedice:
http://media.greenpeace.org/collection/27MZIFJX9IE3D
Starší záběry z kampaní Greenpeace v Antarktidě: http://media.greenpeace.org/collection/27MZIFJXZH51J
Kontakty:
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, [email protected], 603 443 140
-
Ropný průmysl slaví, planeta trpí. Zlomová Globální plastová úmluva zatím nevznikla
Jednání o Globální plastové úmluvě, která má za cíl omezit znečištění planety plasty, skončilo opět bez konkrétní dohody. Páté zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru OSN (INC5) v jihokorejském Busanu sice přineslo…
-
Miliony hlasů za budoucnost bez plastů: začala jednání o Globální plastová úmluvě
Plastová krize patří k nejpalčivějším problémům současnosti. Zamořené oceány, mikroplasty pronikající do našich těl, toxické látky poškozující přírodu i lidské zdraví – to vše je realitou, kterou nelze přehlížet. Právě…
-
Evropský zákon o obnově přírody začíná platit
Ochránci a milovníci přírody v Evropské unii mají důvod k oslavě! Dnem 18. 8. 2024 začíná platit nařízení o obnově přírody, které zavazuje členské země k obnově cenných ekosystémů na 20…