פסיקה היסטורית: למדינת מונטנה חובה חוקתית להגן על התושבים מפני שינויי אקלים

מחאת גרינפיס מעל מפעל פחם במונטנה

ביולי האחרון עתרה קבוצה של 16 צעירות וצעירים לבית המשפט במונטנה, כנגד המדינה, המאפשרת פיתוח חסר אחריות של תעשיית הנפט, הגז והפחם. התובעים ביססו את טענתם על סעיף בחוקת המדינה, אשר מבטיח לתושבים "זכות לסביבה נקייה ובריאה" ונעזרו בעדים מומחים ושורה של מדענים. זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה של מונטנה, שנושא שינויי האקלים מגיע לדיון בבית המשפט, ולמעשה, זהו אחד המקרים הבודדים בעולם כולו, עד כה.

מונטנה היא אחת המדינות המובילות בפיתוח התעשייה המזהמת ולדברי התובעים, בעלת מדיניות פיקוח סביבתי רופפת ביותר. לטענת התובעים, פרויקטים אלו, פוגעים באופן קשה בבריאות התושבים, מובילים לאירועי מזג אוויר קיצוניים ומשרים דיכאון בקרב צעירים. בתחילת חודש אוגוסט, התקבלה החלטה תקדימית על ידי השופטת, אשר קבעה כי הפליטות בחסות המדינה "הוכחו כגורם משמעותי" בהשפעתן על האקלים, כי המדינה היא האחראית על כמות הפחמן הדו-חמצני המיוצר בתחומה, וכי חלה עליה החובה לדאוג לסביבה נקייה ובריאה עבור תושביה, ובכלל זה לפעול למיתון שינויי אקלים, כחלק ממערכת סביבתית תומכת חיים.

תביעות אקלים ממלאות כיום מספר תפקידים קריטיים במאבק למיתון שינויי האקלים. הן מאלצות גופים לשאת באחריותם להתחממות כדור הארץ, ודוחפות לעבר שינוי מערכתי. גם אנחנו, גרינפיס ישראל, תובעים את הממשלה על כוונתה לפתוח את הים התיכון לקידוחי גז ונפט חדשים, שימנעו מישראל לעמוד ביעדי האקלים שלה.

גרינפיס תובע את הממשלה

דור האקלים תובע את הממשלה על הפרת הסכם האקלים הבינלאומי

אני רוצה לעזור

ההשקעות השחורות של אלטשולר שחם

באתר האינטרנט של בית ההשקעות אלטשולר שחם, מוצג לראווה משפט של מהטמה גנדי: "Be the change you want to see in the world", לידו מתפארת החברה בסדרת ערכים מרשימים לא פחות, כמו דאגה לחינוך הילדים, אחריות ועוד. בית ההשקעות המפואר גם מתהדר במילים יפות על הימנעות מהשקעה בדלקים פוסיליים. 

אלא שבין המילים היפות לבין המעשים של בית ההשקעות עובר קו שחור מאד. באמצעות סעיף של "תאגידים מוחרגים" ביצע בית ההשקעות סדרה של השקעות מאסיביות בחברות נפט וגז בסכום של 5.76 מיליארד ש"ח, כולל בחברות אשר עומדות לשימוע בקונגרס האמריקאי על הנזק הסביבתי העצום שהן גורמות במשך שנים. 

בכך הפרו באלטשולר שחם התחייבות שנתנו ללקוחותיהם, תוך שהם עושים שימוש בכספי המשקיעים באופן לא שקוף ומטעה, ותורמים באופן מחפיר להרס העתיד. 
לנו נותר רק לשאול: אם זה השינוי שאלטשולר שחם רוצה לראות בעולם, למה שאנחנו נממן אותו?
כנסו לקרוא את דירוג פורום כסף נקי על מדד ההשקעה של המוסדיים בחברות מזהמות, בו ממוקם אלטשולר שחם במקום האחרון.

הדרך להרס יער האמזונס רצופה כוונות טובות

האם ברזיל משנה כיוון ביחסה ליער האמזונס, הנחשב לריאה הירוקה של העולם? במשך שנים רבות הובילה ברזיל מדיניות של הרס יער הגשם הגדול בעולם עד למצב של סכנה קיומית ממשית להמשך קיומו. מדיניות זו קיבלה משנה תוקף ב-4 השנים האחרונות תחת הנשיא הקודם, בולסונרו, אשר "הכריז מלחמה" על היער ועל הקהילות הילידיות החיות בו, והגביר את כריתת העצים ושריפת השטחים הירוקים.

בפסגה אזורית, שעסקה בגורלו של היער, אשר נערכה בעיר בלם שבמדינת פארה באמזונס, הצהיר השבוע נשיא ברזיל החדש, לואיז אינסיו "לולה" דה סילבה, על שינוי מדיניות והתחייב לחלץ את היער ממאות שנים של הרס סביבתי ולפתח "חלום אמזונס חדש". הצהרתו של דה סילבה, מעוררת תקווה, אך האם זה מספיק?  קראו את כתבתה של שני אשכנזי בכלכליסט בנושא.

כוחם של שקרים

החיים המודרניים, כפי שאנחנו מכירים אותם, תלויים בייצור אנרגיה, אבל אם השימוש בדלקים גורם להתחממות הרסנית של העולם שלנו, אז חברות הדלקים בטח לא ידעו שהן הגורמות לכל זה, נכון? ואם הן ידעו, ברור שהן היו מספרות לנו על זה, לא ככה? ואם הן היו מבינות שהעסקים הסופר רווחיים שלהן גורמים לאקלים כדור הארץ להשתנות באופן מסוכן ובלתי הפיך, הן בטח היו מפסיקות לשרוף לנו את העולם. לא?… 

צפו בפרק השלישי של סדרת הרשת ״מכורים״:

הטבה מיוחדת לקהילת גרינפיס להשתתפות במחנה אקלים🌍🦍🌿

12-14/10, פרדס חנה. הטבה מיוחדת לקהילת גרינפיס. כרטיסים מסובסדים ב-100 ש״ח בלבד!

מהרו להירשם. מס׳ הכרטיסים המוזלים מוגבל.

אז מה זה מחנה אקלים ? 🧐

שלושה ימים (חמישי-שבת) של סדנאות בנושאי סביבה, אקטיביזם וקהילה, יחד עם הכשרה לפעולה ישירה בלתי אלימה (NVDA), כולל התנסות בפעולה ישירה בלתי אלימה במוצאי שבת עם סיום המחנה.🙅🏾‍♂️🙅🏾‍♂️

המחנה מתקיים רגע לפני הבחירות המקומיות!

זה הזמן בו אנחנו צריכים להפנות את תשומת ליבם של נבחרי הציבור העתידיים ולדרוש מהם להוביל תוכניות היערכות ראויות לשינויי אקלים. איפה שהשלטון המרכזי נכשל – השלטון המקומי נדרש לקחת אחריות!🙅‍♀️🙅‍♀️

הצטרפו אלינו ל-3 ימים חוויתיים ומעשירים.

מתחילים שנה חדשה בהחלטה ירוקה

קרדיט צילום: גיל אבירם

פרויקט ראש השנה של גרינפיס והשפית שיראל ברגר יעלה לאוויר בעוד שבועיים. 

הכינו את בלוטות הטעם.

תרומה לגרינפיס ישראל מוכרת ברשויות המס בישראל ובארה״ב

דיווחי הקואליציה הירוקה

התחזית השחורה של הים האדום

המשרד להגנת הסביבה פרסם את דוח הניטור הלאומי של מפרץ אילת לשנת 2022, ממנו עולה תמונה מדאיגה ביותר על עתידם של הים האדום ושונית האלמוגים. על פי הדוח, נמשכת מגמת ההתחממות של הים בקצב גבוה פי 2.5 מהממוצע העולמי (על פי ה-IPCC), מה שגורם להמשך הידרדרות המערכת האקולוגית הרגישה של המפרץ. הים האדום, נכס לאומי ועולמי, מתמודד בשנים האחרונות עם אתגרים משמעותיים המאיימים לחסל את שונית האלמוגים הייחודית שלו. התחממות הים, הצטברות מזהמים בעומק, סערות קיצוניות והתפרצות מחלות, המושפעות משינויי האקלים מצד אחד, ומעשי אדם מכוונים, מהצד השני – לא משאירים סיכוי גדול להצלת שונית האלמוגים הצפונית בעולם.

אולם, נדמה שגם הממצאים המדאיגים האלו, עדיין לא מטרידים את עיריית אילת ואת קצא"א, הממשיכות לקדם – כל אחת בנפרד – פעולות בעלות פוטנציאל נזק חסר תקדים, שיחרב באופן סופי את המפרץ והשונית. עיריית אילת פועלת לקידום פיתוח מאסיבי לאורך חופי המפרץ, הכולל את הקמתה של טיילת, אשר תפגע קשות במרקם הטבעי של החופים. זיהום אור, שעתיד להיגרם מתאורה לאורכה של הטיילת, יפגע באופן אנוש בבעלי החיים.

למרות שבקשתה נדחתה לפני כשנתיים, ממשיכה חברת קצא"א לפעול במסדרונות הממשלה על מנת להגדיל את מכסות הנפט הניתנות להעברה דרך המפרץ, זאת למרות אזהרות חמורות מפי שורה ארוכה של מדענים, על הנזקים העצומים שייגרמו למפרץ בעקבות תקלה, ולו הקטנה ביותר. למעלה מ-200 מדענים חתמו על מכתב, אשר נשלח השבוע לכל משרדי הממשלה, בקריאה לא לאשר את בקשתה של קצא"א להגדלת המכסה.

לדף הקואליציה

מתגייסים למען חיות הבר בישראל

בחמישים השנים האחרונות, נרשמה ירידה של 70% באוכלוסיות חיות הבר בעולם. זאת, בשל הרס וקיטוע של שטחי המחיה של בעלי החיים, ציד, ושינויי האקלים. בישראל, מצבן של חיות הבר חמור במיוחד, עקב בנייה מסיבית ומהירה על חשבון שטחי המחיה שלהן, ציד והרעלות. ארגון "חיים וסביבה", בו אנו חברים, יזם אמנה חדשה, שנועדה להביא לשילוב כוחות של אנשים, ארגונים וגופים למען העלאת מודעות ופעולות למניעת הכחדה המונית זו והגנה על חיות הבר. יחד, אנו קוראים למאמץ בלתי מתפשר להגן על חיות הבר, אשר חיות במחיצתנו, לשמור על בתי הגידול שלהן ולאפשר את התנאים הנחוצים עבור חייהן ורווחתן.

לדף הקואליציה

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל