זהירות, אסון לפניך 

רק סיימנו את השנה החמה מתחילת המדידות, ובמשרד האנרגיה מבקשים להאריך, שוב, את תוקף הרישיון לקידוחי הנפט והגז של חברת ארבל, בשמורות טבע בערבה. 275 אלף דונם של טבע, ייחודי ובתולי, נמצאים תחת איום מיידי מקידוחים חדשים והרסניים.

למרבה התדהמה, בקשתנו לקבל את בסיס הידע המקצועי, שהוביל להארכת הרישיון, נדחתה בטענה, כי מדובר ב״סוד מסחרי״, הנוגד את האינטרס המקצועי והכלכלי של חברות הדלקים. לאחר שפנינו לבית המשפט בבקשה לחייב את המדינה לספר מדוע היא מאשרת לחברה כושלת, ללא גב כלכלי, שבספק רב עומדת בתוכנית העבודה שלה, אשר כבר גרמה בעבר לזיהומו של נחל משמר, לפגוע (שוב) בטבע הישראלי הרגיש, בעבור רווח של מעטים – אנחנו עדיין ממתינים לתשובות.

השבוע הגענו לגן מאיר בתל אביב, להניע מחדש את המאבק ולהסביר לציבור את המשמעות האמיתית של קידוחי נפט במדבר של ישראל. אנחנו דורשים ממשרד האנרגיה שלא להאריך את תוקף רישיון הקידוח, שפג בסוף חודש מרץ, ולא לתת יד לקידוחים מזהמים – לא בערבה ולא בכלל. נמשיך להיאבק יחד עם תושבי הערבה ולמנוע בכל דרך אפשרית את המשך החיפושים, ההרסניים למערכת האקולוגית הייחודית של המדבר הישראלי.

אני רוצה לעזור

הצטרפו אלינו לאירוע התרמה מיוחד של מכירת בגדי יד 2 למשפחות המפונים 

אנחנו, בגרינפיס ישראל, נוכחנו לדעת בחודשים האחרונים כמה קיימות וחוסן חברתי הולכים יד ביד: בעשרות אירועי פופ אפ של ביגוד יד 2, חינמיים וחוויתיים, הגענו לאלפי משפחות, מפוני העוטף והצפון. יחד עם מאות תורמים ומתנדבים, הראינו שאפשר לעשות טוב לחברה ולכדור הארץ גם יחד.

ביום שישי הקרוב 23.2 יתקיים אירוע מכירת אופנה יד שנייה בנס ציונה, שכל ההכנסות שלו יהיו לטובת המפונים.ות. אנחנו נהיה שם. גם נקיים פעילויות הסברה על תעשיית האופנה המהירה ונערוך סדנאות מיחזור בגדים. 🌍👚 

בואו! 

אני רוצה לעזור

תעשיית הבקר לא עצרה, רק עברה מקום והרס הטבע בברזיל נמשך 

בקר של  Minerva בישראל

חקירה חדשה, שהתפרסמה השבוע על ידי הארגון Global Witnss, חושפת את מעורבותם של שלושה יצרני הבשר הגדולים בעולם, בהרס בלתי חוקי של הסראדו בברזיל, סוואנה עם עצי עד, המהווה בית ל-5% מהמגוון הביולוגי על פני כדור הארץ, ביניהם כ-6,000 סוגי עצים, אשר נחשבת לאזור חשוב למיתון שינויי האקלים.

בעבר, חשפנו את הקשר של כל אחת מהיצרניות (JBS, Minerva, Marfrig) ליבואנים ישראליים, וכיצד בקר שגדל באופן בלתי חוקי על חורבות האמזונס והפנטנל משווק ברשתות קמעונאיות בישראל ובראשן שופרסל, שאמנם מתגאה במיתוג green, אבל לא עושה דבר על מנת לנקות את שרשראות האספקה שלה. יצרניות הבשר מצידן הגיבו לחשיפה האחרונה ומסרו ״שהן פועלות בהתאם לחוק״. סוואנת הסרדו השכנה לאמזונס לא זוכה לאותה הגנה בחוק כמו יער הגשם הגדול בעולם. גם חוק חדש באיחוד האירופי, שנועד להפחית את השימוש במוצרים שמקורם בהרס יערות, לא כולל את הסרדו. בשנה החולפת, בעוד ששיעור בירוא האמזונס ירד כמעט בחצי, בסרדו ההרס גדל ב-43%. 

האופן בו אנו צורכים בשר מוביל להכחדת מינים בטבע ולהחרפת המשבר האקלימי-אקולוגי. באחריות רשתות כמו שופרסל לבדוק את שרשראות האספקה שלהן, כחלק מאחריות תאגידית, ועל הנושא להיכלל בדירוג האחריות התאגידית. רשת שיווק, אשר תבדוק את שרשראות האספקה ולא תשווק בשר המגיע מאזורים בהם מתבצעת כריתה בלתי חוקית של יערות, תעשה צעד שהוא לא רק נכון ערכית אלא גם משתלם לטווח הארוך. מדובר בסוגיה ציבורית חשובה, ויותר אנשים מבקשים לצרוך באופן אחראי.

אני רוצה לעזור

כיצד הרשות המקומית יכולה לספק חשמל ירוק וזול לתושבים ולעסקים בה – בעצמה?

דווקא בתקופה הזו, כשכולנו שומעים על סכנה להפסקת חשמל של שבוע, כשמחירי החשמל ממשיכים לזנק מעלה, ורגע לפני הבחירות המקומיות – מוזמנים ומוזמנות לוובינר "עצמאות אנרגטית בשלטון המקומי", בהובלת פורום האקלים הישראלי וגרינפיס ישראל, בו נחשוף את המודל החדש שלנו להספקת חשמל ירוק זול על ידי הרשות המקומית. הצטרפו אלינו.  

יום ראשון 25.2 בין השעות 12:30-14:30

משלנו

הגיע העת למהפכת האנרגיה המתחדשת ברשויות המקומיות

לדעת עוד

הישג לארגוני הסביבה במאבק מול קצא״א 

מסוף הדלק באילת. תיעוד: ד״ר אבישי טייכר (cc)

כפי שאתם רואים, למרות מציאות המלחמה, הכוחות המזהמים בישראל לא עוצרים לרגע, ולשם כך אנחנו זקוקים לחברה אזרחית ותנועה סביבתית חזקה, עכשיו עוד יותר מתמיד. בשבוע שעבר, דחתה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בראשות ח״כ יולי אדלשטיין, את בקשת האוצר, שאושרה קודם לכן בממשלה במחטף וללא התראה מוקדמת, להארכת החיסיון על פעולותיה של חברת הנפט המסוכנת קצא״א, ב-4 שנים נוספות. לפיכך, הוא יוארך בחודש אחד בלבד, ולא עד סוף 2027, כפי שדרש משרד האוצר.

ישנה ביקורת רבה על החלטת הממשלה להותיר את חברת קצא"א בעלטה כמעט מוחלטת ולאפשר לציבור להיחשף רק לחלק קטן מפעילותה. זאת, למרות השפעתה הסביבתית והכלכלית. קצא"א היא החברה הממשלתית היחידה, אשר דוחותיה הכספיים לא מתפרסמים לציבור. אנו מברכים על החלטתו של  ח״כ אדלשטיין, אשר הדגיש כי הוועדה תתכנס לדון שוב בנושא במידה ויגיע אליה מידע מלא כפי שביקשה, במהלך מרץ. עוד הוסיף, כי אם לא תהיה התקדמות בעניין, הוועדה לא תהיה חותמת גומי והצו יפקע. זוהי תוצאה של עבודה מאומצת ומשותפת של ארגוני הסביבה למען כלל הציבור הישראלי, בהובלת החברה להגנת הטבע, צלול ועוד.

תרומה לגרינפיס ישראל מוכרת ברשויות המס בישראל ובארה״ב

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל