אנחנו דורשים מממשלות בכל העולם שלא להחזיק את אזרחיהן כבני ערובה לאנרגיות הפוסיליות המזהמות ולהכריז על תוכניות חירום לנוכח משבר האקלים.

להצטרפות כתומך במאבק
השריפות ב-3 החודשים האחרונים באוסטרליה. מקור: נאסא

מה היקף השריפות באוסטרליה?

נכון ל-7 בינואר השטח הנשרף באוסטרליה עומד על 84,000 קמ"ר, למעלה מפי ארבע משטחה של ישראל. זה יותר מהשריפות באמזונס (קרוב ל-10,000 קמ"ר נשרף) או בכל מקום אחר ב-2019. בסיביר נשרף שטח של 25,000 קילומטרים רבועים ובקליפורניה קצת יותר מאלף קילומטרים רבועים (ב-2018, נשרד בקליפורניה שטח של 7,400 קמ"ר בעונה האימוה שהייתה להם אי פעם).מדובר באסון חסר תקדים, ביבשת שלמה שעולה באש.

MALLACOOTA, AUSTRALIA
(Photo by Darrian Traynor/Getty Images)

האם אנשים נפגעו?

לפחות 24 אנשים נספו באסון ומעל 1,000 בתים נהרסו. מלבד זה רמות זיהום אוויר בסידני ובעיר בריזבן הגיעו לרמות חמורות מאוד,עם ריכוזים של חלקיקים נשימים (Pm10) שמגיעים ל-46 מיקרוגרם לסנטימטר קוב, כלומר 46 גרם לקוב אוויר. מדובר ברמות חריגות ומסוכנות מאוד של אבק שגורם לתחלואה. 

זיהום אוויר חמור בסידני כתוצאה מהשריפות פוגע בקשישים, ילדים וחולי אסתמה
(Photo by James D. Morgan/Getty Images)

איך עולם החי נפגע?

לא ניתן לדעת בדיוק כיוון שאין מידע מהימן ועדכני לגבי כמות חיות הבר באוסטרליה, יחד עם זאת  ההערכה של אקולוגים מאוניברסיטת סידני היא שהשריפות גרמו למותם של כ-500 מיליון בעלי חיים, מתוכם כ-30% מאוכלוסיית הקואלה.

מתנדבי גרינפיס לא הספיקו להגיע אל הקנגורו הזה ששרד את השריפה ומת כתוצאה מזיהום הכוויות שבגפותיו

כמה דובי קואלה נהרגו? 

בלתי אפשרי לדעת במדויק כיוון שאין מידע מהימן מספיק על מספרם בטבע. ההערכה היא שלמשל באי קנגרו בדרום אוסטרליה (סמוך לעיר אדלייד) נכחדו בשריפות כמחצית מאוכלוסיית הקואלות שעומדת על 50,000.  מקור. במדינת ניו סאות' ווילס (NSW) מעריכים ש-8,000 קואלות נהרגו ושכשליש ממרחב המחייה שלהם הוחרב. מקור

עוד לפני השריפות הקואלות עמדו בסכנת הכחדה. המרחבים שלהם בטבע והגישה שלהם למזון ירדו באופן דרמטי בשל תהליכי עיור מואצים וטיהור שטחים. במדינת ניו סאות' ווילס, הקואלה נחשב לחיה "פגיעה להכחדה" בשל הירידה בכמותם והאיומים הגוברים על חייהם. 

סולם להורדת קואלות שנתקעו על עץ גבוה באוסטרליה

איפה השריפה?

מוקדי השריפה נמצאים בעיקר בדרום מזרח היבשת, סביב ערים כמו סידני ועיר הבירה קנברה. מדינת ויקטוריה אף היא נפגעה השריפה, וכן קווינסלנד ודרום אוסטרליה. שיא עונת השריפות באוסטרליה מגיע בדרך כלל בחודשים ינואר ופברואר וזו בשורה מרה ביותר עבור היבשת האוסטרלית.

מהם הגורמים לשריפות?

יש שריפות באוסטרליה כל שנה. אולם, השנה ההיקף יוצא הדופן של התופעה נובע מתקופת בצורת ארוכה במיוחד ומגלי חום קשים מאוד. התקופה מינואר עד אוגוסט הייתה עבור רוב האזורים מוכי אסון התקופה היבשה שנרשמה אי פעם. התקופה היבשה המשיכה הלאה ובמהלך חודש נובמבר נרשם היום הראשון בו לא ירד טיפת גשם על היבשה כולה, שוב מאורע ראשון מסוגו ברישומים אי פעם.

לא רק היובש, אלא גם החום הקיצוני מחמיר את המצב, כששוב אותם אזורים מוכי אסון ספגו טמפרטורות הרבה יותר גבוהות מארבעים מעלות, עם שיא של 48,9 מעלות צלזיוס בסידני.

בקיצור, התופעה הטבעית של שריפות באוסטליה לאין שיעור חמורה יותר השנה בשל הטמפרטורות הגבוהות והיובש הקיצוני ששורר במדינה – תופעות הקשורות למשבר האקלים. 

בעקבות הלהבות החזקות בשריפה – חלקים ברכב הותכו ונזלו

מה עושה ממשלת אוסטרליה?

הממשלה שלחה חיילים כדי לעזור בפינוי ולתגבר את מכבי האש, וגייסה חיילי מילואים בפריסת חסרת תקדים מאז ימי מלחמת העולם השניה. יחד עם זאת, הייתה ביקורת על ראש הממשלה סקוט מירוסון שלא נכח במהלך השריפות ומזלזל בהשפעת משבר האקלים על השריפות. נוסף על כך, הרבה אנשים וארגונים עוזרים באספקת תרופות, מזון ומכסה למפונים.

כיצד השריפות קשורות למשבר האקלים?

יש תמיד שריפות באוסטרליה, במיוחד בחודשי האביב, אולם ההיקף שלהן השנה נובע מתנאי יובש וחום קיצוניים. משבר האקלים אחראי לכך שעונת השריפות באוסטרליה מתחילה מוקדם יותר, נמשכת יותר זמן ונהיית יותר חמורה ובלתי צפויה.

במובן הזה, שינוי האקלים פועל באוסטרליה כפי שהוא פועל באזורים רבים בעולם, לפי המנגנון הבא: אנחנו שורפים פחם, נפט וגז, או כורתים יערות ובכך משחררים כמויות עתק של גזי חממה לאטמוספירה. גזי חממה אלו חוסמים את החום שנשמר סביב כדור הארץ ומייצרים "חימום גלובלי". החימום הגלובלי מתמקד בעיקר באוקיינוסים (93% אחוז ממנו) מה שמחמם את הים, מגביר את האידוי ממנו ומשנה את תנועות האוויר. כתוצאה מזה, אזורים נהים יבשים יותר ובמקביל באזורים אחרים יכולות להיות שיטפונות ואירועי גשם קיצוניים. אוסטרליה היא חזית של שינוי אקלים שסובלת בעיקר מגלי חום, בצורות ושריפות.

פוסום אוסטרלי כסוף-אפור בשם ״אמבו״ שנכווה קשה בשריפות ומטופל על ידי מתנדבים

מה ההשפעה של השריפות למשבר האקלים?

השריפות מחריפות את משבר האקלים. ההערכה הינה שעד כה השריפות אחראיות לפליטה של 350 מיליון טון פחמן דו-חמצני, פי ארבעה מהפליטות השנתיות של ישראל וכ-0.70% מסך פליטות גזי החממה השנתיות של האנושות בשנה. אנחנו מדברים אם כן על אסון בקנה מידה עולמי.

ניו סאות׳ ווסט, אוסטרליה (4 בינואר 2020)

למה השריפות באוסטרליה צריכות להדאיג אותנו?

כשיבשת שלמה עולה באש, הדבר מעיד על כך שאנחנו מתקרבים לנקודת אל חזור כואבת במשבר האקלים בו מנגנון האקלים יוצא משליטה. משבר האקלים בכללותו הוא נושא שצריך להפוך לנושא ליבה של כל מערכת פוליטית משום שהוא המשבר החמור ביותר בפניו ניצבת האנושות כיום. יש לו חזיתות רבות, אוסטרליה היא אחת מהן וישראל היא גם אחת מהן. המזרח התיכון הוא אחד מהאזורים הפגיעים ביותר בפני שינוי אקלים ובמידה ולא נצליח למגר את התופעה, אנחנו נחיה בישראל במציאות קשה מאוד, עם גלי חום איומים ובצורת כרונית שתשפיע לרעה על משטרי האזור ועל אספקה סדירה של מזון בישראל. בינתיים, שריפות הענק של אוסטרליה מזינות את משבר האקלים על ידי שחרור מאסיבי של גזי חממה. 

השריפה בכרמל, 2010
צילום: אלעד איבס, גרינפיס

מה ממשלת אוסטרליה עושה לגבי משבר האקלים?

למרבה האירוניה, אוסטרליה שכל כך מוכה על ידי משבר האקלים לא עושה שום דבר רציני כדי לטפל בנושא, יתירה מכך היא מזינה את משבר האקלים. אוסטרליה היא היצואנית השניה של פחם בעולם. פחם הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר למשבר האקלים.

למרות שאוסטרליה נמצאת באחת החזיתות של שינוי האקלים, היא לא עושה דבר רציני לטיפול במשבר האקלים. פליטות גזי החממה של אוסטרליה נמצאות במגמות עלייה בארבעת השנים האחרונות וראש ממשלת אוסטרליה מתכחש לאפשרות להפוך את המגמה.

מה ישראל צריכה לעשות בנדון?

המשבר הזה הוא  ובינלאומי ומחייב תשובה כזו. במקרה כזה, אנחנו צריכים להפגין סולידריות עם העם האוסטרלי ולדרוש ממשלת אוסטרליה לשנות כיוון. בנוסף, השריפות באוסטרליה הם קריאת השכמה לכל העולם, בוודאי גם אצלנו, לקחת ברצינות את משבר האקלים ולהפסיק לעשות "כאילו" מטפלים בו.

את מי אתם מאשימים שעושה כאילו בנושא משבר האקלים?

ממשלות באוסטרליה, בארה"ב וברזיל יוצאות באופן מכוון נגד מדינות של הפחתת פליטות גזי חממה ומאבק במבר האקלים. לעומת זאת, מדינות אחרות, כמו ישראל, עושות יותר "כאילו" כלומר מצהירות כי הן מחויבות למשבר האקלים אך בפועל מקדמות מדיניות מנוגדת לכך.

מה אתם מצפים ממשלת ישראל בנושא משבר האקלים?

דבר ראשון להכריז על מצב חרום אקלימי. דבר שני לשנות את מערך הבניה כך שכל מבנה יהיה בסופו של דבר מאופס אנרגיה, כך שהן יהיו דירות נוחות גם בזמן של גלי חום וכך שצריכת החשמל של ישראל לא תזנק, מה שיחייב לייצר הרבה חשמל, שכיום מופק מגז. וכמובן, ישראל צריכה לקבוע יעד של 100% אנרגיה מתחדשת ולהפסיק לחפש נפט וגז.

יש קשר בין השריפות באוסטרליה להצפות בישראל?

בוודאי. מדובר בשתי פנים שונות של משבר האקלים. המגמות דומות בשתי המדינות: בצורת כרונית עם עלייה בתדירות ובעוצמה של גלי החום. בנוסף, אצלנו, אנו חווים התמעטות של גשמים ועלייה באירועי גשם קיצוניים. השיטפונות שאנו סובלים מהן היום בארץ הן ביטוי אחר של משבר האקלים. שתי התופעות הן קריאת השכמה על חומרת המצב.