46 osób zatrzymanych po pokojowej akcji Greenpeace w obronie klimatu na siedzibach PiS i PO w Warszawie.

Aktywistki i aktywiści Greenpeace zasłonili dziś rano siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej ogromnymi transparentami z hasłem „Polska bez węgla 2030”. W ten sposób wezwali polityków partii rządzącej oraz największej partii opozycyjnej do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. Podczas tej pokojowej akcji zostało zatrzymanych 46 osób z 12 europejskich krajów [1]. Osoby zatrzymane czekają na postawienie zarzutów.

Akcja zbiegła się w czasie z trwającym w Katowicach Europejskim Kongresem Gospodarczym (EKG), na którym politycy szeroko komentowali akcję aktywistek i aktywistów Greenpeace.

Składaliśmy uwagi do dyskutowanej na EKG Polityki Energetycznej Polski 2040, od lat wydajemy raporty pokazujące wzrastające koszty węgla i konieczność przejścia na odnawialne źródła energii. Nasze uwagi, oparte o dane naukowe, są konsekwentnie ignorowane przez rządzących. Kwestia ochrony klimatu nie może czekać. Czas podjąć zdecydowane działania. Niestety dwie największe partie nie umieściły w swoich programach wyborczych żadnych istotnych planów dotyczących ochrony klimatu. Dlatego postanowiliśmy im przypomnieć, czego oczekują od nich Polki i Polacy. Nasz kraj musi całkowicie odejść od węgla w energetyce do roku 2030 – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

O tym, jak potrzebne są działania takie jak protest aktywistów Greenpeace na budynkach PO i PiS, świadczy choćby postawa Grzegorza Schetyny i Beaty Mazurek, którzy nieustannie mylą smog ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, że dzięki aktywistom i aktywistkom Greenpeace, którzy zakryli siedziby PO i PiS czarnymi transparentami z hasłem Polska Bez Węgla 2030, by zwrócić uwagę na konieczność pilnych działań na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej, Grzegorz Schetyna, Beata Mazurek i inni politycy zrozumieją wreszcie na czym polega podstawowy problem ze spalaniem węgla i że wycofanie go z użytku w domach jest dalece niewystarczające – Polska musi też pilnie odejść od spalania węgla w elektrowniach. Sama tylko elektrownia w Bełchatowie zużywa cztery razy więcej węgla niż wszystkie polskie gospodarstwa domowe razem wzięte – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

Przypisy

[1] W akcjach wzięli udział aktywiści i aktywistki z Austrii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch