Aktywiści Greenpeace z kilku europejskich krajów weszli dziś rano na dach Ministerstwa Środowiska w Warszawie i rozwiesili transparent z wielkim sercem i hasłem “I love Puszcza”.

Ekolodzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na pogarszający się stan ochrony Puszczy Białowieskiej – polskiego skarbu narodowego i światowego dziedzictwa. Ponowili  także swój  apel do ministra środowiska o ograniczenie wycinki drzew oraz poszerzenie parku narodowego na całość Puszczy. Jednocześnie przed Ministerstwem Środowiska powstaje “zielone miasteczko”, do którego Greenpeace serdecznie zaprasza wszystkich, którym bliska jest idea ochrony Puszczy Białowieskiej. W miasteczku przewidziano gry i zabawy dla dzieci, koncerty i pokazy tańca z ogniem.

“Oczekujemy, że minister zatrzyma wycinkę do czasu sporządzenia nowych planów urządzenia lasu i uwzględni w nich ograniczenie wyrębu drzew do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom oraz wprowadzi zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Cały czas otwarta pozostaje także kwestia poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego”, mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Ekolodzy już od lat apelują o objęcie Puszczy Białowieskiej szczególną ochroną. Niestety Białowieski Park Narodowy ciągle obejmuje jedynie 17% powierzchni Puszczy. W ubiegłym roku ówczesny minister środowiska prof. Maciej Nowicki  podjął działania zmierzające do rozszerzenia BPN na 50% terenu Puszczy. Był to ruch, na który ekolodzy i naukowcy czekali od dawna. Niestety obecny minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, po negocjacjach z lokalnymi władzami, zredukował ten plan i forsuje poszerzenie parku do ok. 35% obszaru Puszczy. Niestety plan ten zakłada rozszerzenie o tereny będące już pod ochroną w formie rezerwatów, więc niewiele zmieni w praktyce.

“Ten pomysł to mydlenie oczu, które ma pokazać opinii publicznej jak sprawnie działa Ministerstwo Środowiska. Jeśli tak ma wyglądać poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego to lepiej w ogóle tego nie robić i przeznaczyć pieniądze na inne formy ochrony. Choćby ograniczenie wycinki do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom czy zaprzestanie wycinki w okresie lęgowym ptaków”, dodaje Cyglicki.

Na konferencji prasowej w ubiegłą środę ekolodzy z Greenpeace, WWF Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot poinformowali o łamaniu dyrektyw unijnych przez Lasy Państwowe i niszczeniu siedlisk rzadkich porostów oraz środowiska życia unikalnych gatunków ptaków, jak np. Dzięcioł Białogrzbiety. W związku z tym, ekolodzy przedstawili Komisji Europejskiej nowe dowody w tej sprawie licząc, że w związku z brakiem działań polskich władz, w zażegnaniu problemu pomoże Bruksela.

Będziemy kontynuować protest aż do uzyskania publicznej deklaracji ministra Kraszewskiego o spełnieniu ich postulatów.

I love Puszcza!

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyrazić swoje poparcie dla idei zwiększenia ochrony Puszczy Białowieskiej do odwiedzenia nas w Zielonym Miasteczku, które zorganizowaliśmy w parku przed Ministerstwem Środowiska w Warszawie. Dla odwiedzających dorosłych i dzieci mamy kilka drobnych atrakcji. Oto one:

12 sierpnia (czwartek):

– 16.00 Inicjatywa “Jedzenie zamiast bomb” przygotuje wegetariański posiłek dla wszystkich obozowiczów i gości– 17.00 Grupa “Samba dla pokoju” zagra na bębnach koncert “Samba dla Puszczy”– Po 18.00 Koncerty Roberta Brylewskiego i Jacka Kleyffa– Po zmroku pokaz tańca z ogniem

Codziennie (od teraz):

– Po zmroku kino plenerowe, w którym będziemy pokazywać filmy o tematyce ekologicznej– Wielkie  puzzle dla dzieci z rysunkiem Puszczy Białowieskiej– Możliwość zrobienia zdjęcia/portretu w planszy pokazującej ekologa broniącego drzewa– Kącik relaksacyjny – leżaki, hamaki– Kącik z książkami o tematyce ekologicznej– Możliwość zrobienia znaczka/przypinki “I love Puszcza” do przypięcia na ubranie– Kącik rysowniczy dla dzieci– Huśtawki dla dzieci– Malowanie twarzy– Możliwość zrobienia sobie koszulki “I love Puszcza”

Przeczytaj Raport Greenpeace „Wyprzedaż Puszczy Białowieskiej”

Naukowcy ostrzegają, że chronione skrawki Puszczy nie wystarczą żeby zachować jej unikatowy charakter i zabezpieczyć ciągłość naturalnych procesów ekologicznych.

Puszcza Białowieska
Podpisz: Cała Puszcza Parkiem Narodowym

Podpisz apel o objęcie całej Puszczy Białowieskiej najwyższą formą ochrony, jaką jest park narodowy.

Działaj!