Opublikowany dzisiaj raport IPCC przedstawia najnowsze dane dotyczące skutków kryzysu klimatycznego, adaptacji do nich oraz szczególnie narażonych regionów świata (Impacts, Adaptation, Vulnerability). Zagrożenia pojawiają się wcześniej niż zakładano i są rozłożone nierównomiernie w skali świata. Rozwiązaniem jest zakończenie uzależnienia świata od paliw kopalnych i ochrona przyrody, która łagodzi skutki kryzysu klimatycznego. Jak podaje agencja AFP, podczas sesji zamykającej pracę nad opublikowaną dzisiaj częścią raportu, ukraińska naukowczyni z IPCC Svitlana Krakovska, zwracała uwagę na to, że zmiana klimatu i wojna w Ukrainie mają te same źródła – paliwa kopalne.

28 lutego, po zdalnej sesji zatwierdzania dokumentu prowadzonej z Berlina, pojawiła się kolejna publikacja IPCC. Tym razem zgromadzona wiedza dostarcza szczegółowej analizy skutków pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, wskazując na to, jakie społeczności i ekosystemy ucierpią najbardziej oraz jakie są konieczne działania, by przystosować się do tych zmian, których już nie da się powstrzymać.

Katastrofalne skutki kryzysu klimatycznego pojawią się szybciej niż pierwotnie przewidywano, obejmą większy obszar świata i będą bardziej dotkliwe – podkreślają naukowcy w kolejnej części raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu IPCC. Zaczęliśmy doświadczać skutków kryzysu klimatycznego, których nie spodziewano się jeszcze przez następne 80 lat. Ponadto autorzy raportu wskazują, że ocieplenie i ekstremalne zjawiska pogodowe zmieniły ekosystemy na całym świecie – od oceanów po szczyty górskie. 

Naukowcy podkreślają, że poza pilnym odejściem od spalania paliw kopalnych musimy przestać niszczyć dziką przyrodę. Konieczne jest pilne objęcie ochroną od 30 do 50% powierzchni planety. Przyroda jest nie tylko ofiarą kryzysu klimatycznego, ale ma także ogromny potencjał w walce z jego skutkami. 

Nie da się przezwyciężyć kryzysu klimatycznego bez walki z kryzysem przyrodniczym. Potrzebujemy ochrony i odbudowy dzikiej przyrody na całym świecie, ale również w Polsce jest masa do nadrobienia – powiedział Krzysztof Cibor, szef działu różnorodności biologicznej w Greenpeace Polska. Zamiast wycinek w Puszczy Karpackiej czy Białowieskiej, autostrad przez biebrzańskie bagna, ujarzmiania rzek i zabudowywania łąk, potrzebujemy zatrzymać zniszczenie i pozwolić dzikiej przyrodzie odradzać się, by lepiej nas chronić. Jeśli nie posłuchamy w tej sprawie nauki, czekają nas jeszcze dotkliwsze susze, powodzie i nawałnice – podsumował Cibor.

W dzisiejszej publikacji naukowcy wskazują również, że obecne koszty kryzysu klimatycznego i ryzyka z nim związane nie są rozłożone równomiernie. Zmiana klimatu już teraz powoduje rozległe szkody i straty dla ludzi i ekosystemów na całym świecie, z coraz bardziej nieodwracalnymi konsekwencjami. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu IPCC podkreśla, że wciąż możliwe jest uniknięcie najbardziej katastrofalnych skutków zmiany klimatu jednak konieczna jest zdecydowana redukcja emisji jeszcze w tej dekadzie.

Naukowcy z całego świata po raz kolejny próbują obudzić rządzących i zmobilizować świat do działania. Uzależnienie od paliw kopalnych – węgla, gazu i ropy napędza kryzys klimatyczny i wojny na świecie. Ciągle mamy szansę aby powstrzymać katastrofę klimatyczną ale musimy działać. Potrzebne są zdecydowane inwestycje w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, czyli oszczędzanie energii np. poprzez termomodernizację budynków czy instalowanie pomp ciepła. Nie możemy pozwolić sobie na dalsze ignorowanie głosu nauki. Czas by zerwać z uzależnieniem od paliw kopalnych i zaprzestać niszczenie przyrody – powiedziała Joanna Flisowska, szefowa działu Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Międzyrządowy Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. IPCC) to grupa naukowców i naukowczyń z 195 krajów świata. Od 32 lat gromadzą oni i oceniają dostępną wiedzę naukową dotyczącą klimatu, aby umożliwić rządom podejmowanie najlepszych możliwych decyzji w obliczu kryzysu klimatycznego. Opublikowany dzisiaj dokument to druga część szóstego już raportu, którego pierwsza część pojawiła się w sierpniu 2021 roku. Więcej na temat możliwych scenariuszów przyszłości dowiemy się z trzeciej części raportu, której publikacja jest zaplanowana na kwiecień 2022 roku. Całość szóstego raportu (6th Assessment Report), wraz z podsumowaniem, będzie gotowa w październiku 2022 roku.