W środę, 5 lutego w Brukseli podczas spotkania w Parlamencie Europejskim Greenpeace zaprezentował analizę prawną, wskazującą, że wprowadzenie zakazu nowych inwestycji w paliwa kopalne na poziomie unijnym jest zgodne z prawem unijnym. Taki zakaz powinien zostać wprowadzony jak najszybciej.
Paliwa kopalne – węgiel, ropa i gaz – zdecydowanie w największym stopniu przyczyniają się do globalnego kryzysu klimatycznego, odpowiadając za ponad 75% światowej emisji gazów cieplarnianych oraz blisko 90% całkowitej emisji CO2. Dlatego najważniejszym i najpilniejszym krokiem, jaki należy podjąć jest powstrzymanie ekspansji paliw kopalnych i całkowite wycofanie ich z użycia.
Analiza prawna opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów wykazała, że UE może zaproponować i uchwalić prawny zakaz dotyczący nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi na swoim terytorium. Z analizy wynika także, że taki zakaz jest niezbędny, aby UE mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań w zakresie klimatu i praw człowieka oraz że UE ma do tego kompetencje, ponieważ stanowiłby on wspólną reakcję na kryzys klimatyczny, przed którym stoi UE jako całość.
Prezentacji dokonano podczas spotkania dla europosłów i europosłanek, przedstawicieli Komisji Europejskiej, mediów oraz niezależnych ekspertów, zorganizowanego przez europosłanki Lynn Boylan (Irlandia /Lewica) i Lena Schilling (Austria/Zieloni).
– Zarówno Unia Europejska, jak i rządy krajowe wciąż zatwierdzają i finansują nowe odwierty, rurociągi i terminale importowe. Jeśli chcesz zerwać z nałogiem palenia, na pewnym etapie musisz przestać kupować nowe paczki papierosów. UE musi obrać właściwą drogę ku światu bez ropy, gazu i węgla – aby zapewnić wszystkim bezpieczny klimat, czyste powietrze i wodę oraz energię po przystępnych cenach. Czas na zakaz nowych projektów, które utrwalają ten kryzys” – powiedział Thomas Gelin, koordynator europejskich kampanii klimatycznych Greenpeace’u.
Polskie streszczenie analizy tutaj:
Pełna treść analizy w języku angielskim tutaj: https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2025/02/08b674bb-legal-analysis-layout.pdf