Działaj!

Dzisiaj w Brukseli Rada Europejska podjęła decyzję w sprawie długofalowej unijnej strategii klimatycznej. Szefowie państw zgodzili się na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jedynym wyjątkiem jest Mateusz Morawiecki, który po raz kolejny nie podpisał się pod wspólnym celem. Greenpeace skomentował tę sytuację wyświetlając portret Morawieckiego na elektrowni Bełchatów z napisem „Serio?!”.

Premier obwieszcza sukces, ale każdy, kto rozumie powagę sytuacji musi zapytać: „Serio?!”. Sukcesem nie jest brak odpowiedzialnej reakcji na kryzys klimatyczny, sukcesem nie jest postawienie interesów lobby gazowego i węglowego nad dobro i oczekiwania większości Polek i Polaków. Trudno też nazwać sukcesem sytuację, w której premier polskiego rządu stawia nasz kraj na marginesie unijnej polityki i osłabia swoją pozycję negocjacyjną w dalszej walce o środki niezbędne na transformację naszej gospodarki – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Zgodnie z konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej wszystkie kraje UE z wyjątkiem Polski chcą osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. W pierwszym kwartale 2020 r. osiągnięcie tego celu zostanie uwzględnione w nowym projekcie europejskiego prawa klimatycznego.

Premier Morawiecki macha szablą i pohukuje, być może nawet naprawdę wierzy w to, że coś osiągnął, ale unijny pociąg właśnie odjeżdża, a my – za sprawą nieodpowiedzialnej decyzji premiera – zostajemy na peronie. Jak pokazują wyniki badań opinii publicznej blisko 70% z nas chciałoby osiągnięcia neutralności klimatycznej przez całą Unię Europejską [1]. Premier Morawiecki musi wreszcie zacząć słuchać tego co mówią Polki i Polacy, ale także tego co w walce o unijne pieniądze podpowiada zdrowy rozsądek. Dalsze uporczywe kontestowanie unijnej polityki klimatycznej nam się zwyczajnie nie opłaca – powiedział Paweł Szypulski.

Kilka godzin po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej aktywiści i aktywistki Greenpeace wyświetlili na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie, która jest największym w Europie emitentem niszczących klimat gazów cieplarnianych, twarz premiera Morawieckiego z napisem „Serio?!” oraz „Srsly?!”. To nawiązanie do analogicznego protestu z czerwca, kiedy Morawiecki zablokował unijne zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r., a aktywiści wyświetlili na chłodni kominowej w Bełchatowie ogromną podobiznę premiera z podpisem „Wstyd” [2].

Foto: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/albums/72157712181753888

[1] https://avaazimages.avaaz.org/PL2050poll-full-kantar.pdf

[2] https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/2717/nocna-projekcja-w-belchatowie-dwoch-niszczycieli-klimatu-w-jednym-kadrze/?fbclid=IwAR3cwEgT4Dmrkg3uXgfR9lzGmRGQIsfggWXlkIm7LA8AWQ_eGdCaoSWItTg